Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Üzerinden Site Engelleme Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde sosyal medyanın çok fazla kullanılması ve özgür bir şekilde kullanılabilmesi nedeniyle birçok ebeveyn tereddütte kalıyor. Sosyal medyada paylaşılan gönderiler veya yayınlanan bazı web siteleri çocuklar için uygunsuz olabiliyor. Haliyle ebeveynler de çocuklarını korumak için bilgisayara, telefona veya tablete bakmasını istemiyor. Ancak bu durumda da çocuklar ağladığı için mecburen tekrar izin vermek zorunda kalıyorlar. Bu yazımızda ebeveynler ve uygunsuz siteleri engellemek isteyen kişiler için bir web sitesi nasıl engellenir bunu anlatacağız.

Web Sitesi Nasıl Engellenir?

Her web sitesinin bir ip adresi bulunur. Siz bilgiyazar.net adresine site ismiyle girseniz bile tarayıcılar ilk önce sitenin ip adresini okur daha sonra sitedeki içerikleri karşınıza çıkartır. Bu ip adresleri DNS adı verilen prosedüre bağlı kalır. Yani kısaca bu ip adresini engelleyerek ip adresine bağlı siteyi kolaylıkla engelleyebiliriz.

Girdiğiniz internet siteleri açılmadan önce bilgisayarınız üzerinden bulunan HOST dosyası üzerinden geçer. Bu nedenle bu HOST dosyasında bazı değişiklikler yapılarak site engellemeleri yapılabilir. Ancak bu karmaşık bir yoldur. Bu karmaşıklığı kolaylığa çeviren bazı programlar mevcut. Bu programlardan bir tanesi de Bluelife host editör adlı program.

Bluelife host editör yardımıyla istediğiniz web sitelerini saniyeler içerisinde erişime engelleyebilirsiniz. Aşağıda programdan alınmış sıralı görselleri takip ederek adım adım nasıl site engelleme yapabileceğinize ulaşabilirsiniz.

  1. site engelleme 1
  2. site engelleme 2
  3. site engelleme 3
  4. site engelleme 4
  5. site engelleme 5

Bu adımları uyguladıktan sonra artık engellemek istediğiniz web sitesi hiçbir şekilde açılmayacaktır. İlerleyen zamanlarda engellediğiniz web sitesinin engelini kaldırmak isterseniz program üzerinden eklediğiniz sitenin üzerine gelerek silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu