Bilim

Beyin Kimyasını Düzeltmek

Beyin insan vücudunun tartışmasız en önemli organıdır. Beyin konusunda sıkıntı yaşandığı vakit maalesef yaşama sağlıklı bir şekilde devam etmek mümkün olmayacaktır. Beynin bir kimyası bulunmaktadır. Beyin herkeste aynı gözükse de kendi içinde farklıkları olan bir organdır. Yani kişilerin okuduğu kitaplar, öğrendiği bilgiler, deneyimler ve daha birçok unsur insanın beyin kimyasını oluşturur. Beyin kimyasını bu şekilde tanımlayabiliriz. Doğal olarak da her insanın beyin kimyasında farklılıklar olacaktır. Beyin kimyasını düzeltmek için bir takım yöntemler mevcuttur. Önemli olan bu beyin kimyasının sağlıklı olmasıdır. İşte beyin kimyasında yaşanılan problemler insanların hareketlerine de davranışlarına doğrudan etki gösterecektir.

Beyin kimyasını etkileyen en önemli unsur da tartışmasız bir şekilde mutluluktur. Eğer kişiler mutluysa beyin kimyası da oldukça iyi bir şekilde seyir gösterecektir. Fakat mutsuzluk durumunda kişinin psikolojisi bozulur. Bu psikolojinin bozulması sonucunda beyin otomatik olarak bu psikolojinin kontrolünü sağlamak için hormonlar salgılar. İşte kişinin çevresinde ve kendi içinde yaşamış olduğu be depresif ruh hali devam ettikçe beyin sürekli hormon salgılayacak ve kısır döngüye girilecektir. Beyin kimyasını da bu doğal olarak olumsuz etkileyecektir. Yine beslenme düzeninin de beyin kimyasına iyi geldiği bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Beyin Kimyasını Düzeltmek

beyin kimyasi

Kişilerin beyin kimyasının stabil düzeyde olması için dikkat etmesi gereken beslenme unsurlarını kısaca incelemek gerekirse;

  • Sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeren maddelerden sürekli alınması gerekir. Örneğin kalsiyumun hiç alınmaması gibi bir durum dahi oldukça zararlıdır.
  • İyot yine küçük yaşlardan itibaren düzenli bir şekilde alınması gereken bir mineraldir.
  • Bakır en önemli mineraller arasında yer alır. Bakırın eksik ya da fazla olması zihinsel ve fiziksel gelişimde doğrudan etkili bir unsurdur.

Beyin Kimyasının Bozulması

Beyin kimyası bozulan bir kişinin çok ciddi sıkıntıları meydana gelebilir. Şizofrenlik dahi direkt beyin kimyasının bozulmasıyla alakalı bir hastalıktır. Bu sebeple kişiler beyin kimyasının bozulmaya başladığını anladıkları vakit profesyonel bir destek almaları gerekir. Bu sayede beyin kimyasını düzeltmek mümkün olacaktır. Şu an için beyin kimyasının bozuk olup olmadığı konusunda kesin ve net sonuçlar veren tedaviler mümkün değildir. Fakat kişilere belirli testler yapılarak beyin kimyalarında sorun olup olmadığı konusunda çalışmalar yapılabilir.

Beyin kimyası genel olarak psikolojiyle alakalıdır. Yani psikolojisi bozuk olan herkesin beyin kimyasının da sıkıntılı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Fakat her modu düşük ve psikolojisi bozuk olan kişinin ciddi sıkıntıları olmayabilir. Genel olarak yaşamış olduğu psikolojik bunalımdan dolayı işine, ailesine ve sevdiklerine dahi vakit ayıramayan bunu istese bile yapamayan kişilerin psikolojileri ciddi anlamda bozuktur. İnsanların psikolojisi sıkıntılı olduğu vakitler bazı hormonlar daha sık salgılanır. İşte bunlardan bir tanesi de dopamin hormonudur. Eğer bu hormon hızlı bir şekilde salgılanmaya devam ederse bu durumda şizofreni gibi durumlar dahi ortaya çıkabilir.

beyin kimyasi nasil duzeltilir

Beyin Kimyası Nasıl Düzeltilir?

Bu sebeple beyin kimyası bozulan birçok kişinin beyin kimyasının yani psikolojisinin düzelmesi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tabii ki sadece ilaç tedavisi değil aynı zamanda profesyonel bir tedavi de almak şart. Bu sayede kişiler uzman kişilerle sürekli görüşerek kendi içlerinde yaşadıkları dertleri, sıkıntıları onlara açıp rahatlarlar. Tabii ki psikolojik olarak sıkıntı yaşayan kişinin ruh haline göre seans sayıları da farklılık gösterecektir. Bir diğer husus da verilen ilaçlar hakkında yapılan yanlış yorumlar. Birçok kişi psikolojinin düzelmesinin tamamen kafada biteceğini ve bu ilaçların gereksiz olduğu konusunda konuşur. Fakat bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Yapılmaması gerekenleri kısaca incelemek gerekirse;

  • Çevrenizde daha önce bu tür ilaçları alan kişiler varsa onlara iyi geldi bana da iyi gelir diye düşünerek aynı ilaçları kullanmayın. Çünkü herkesin psikolojik sorunları farklılık gösterir ve farklı türde ilaç almak gerekir. Belki de sizin beyin kimyanızda herhangi bir problem de yoktur ve hiç ilaç kullanmadan eski halinize geri dönebilirsiniz.
  • Bu tür ilaçlar belirli hormonların salgılanıp, salgılanmamasında ciddi bir rol oynamaktadır. Bu sebeple de bu ilaçları kullanmadan da kişilerin iyileşebileceği bir hurafedir. Zaten ilaç gerekmiyorsa doktorlar tarafından da size tavsiye edilmeyecektir. Tavsiye edilirse de bu tavsiyeye uymak daha ciddi sorunların oluşmasını önleyecektir.

Toparlamak gerekirse beyin kimyasının mutlulukla bir alakası kesinlikle vardır. Bu sebeple kişilerin psikolojisinin bozulması bizzat beyin kimyasıyla alakalı bir durumdur. Tabii ki beslenme düzeninin de beyin kimyasıyla bağlantısı bulunur fakat en önemlisi mutluluktur. Çünkü kişinin mutluluk durumu direkt hormonları etkiler ve bu hormonların salgılanmasının değişmesiyle de kişinin beyin kimyası değişim gösterir ve mutsuzluk durumunda olumsuz bir şekilde yansır.

Beyin kimyasının düzelmesi için de uzman bir yardım mutlaka şarttır. Kişi tabii girmiş olduğu bunalım sebeplerinden kurtulması halinde psikolojisini otomatik olarak düzeltip sonucunda beyin kimyasını da normal seviyeye getirebilir. Fakat kişi kolunu kaldırmakta bile zorlanıyor kimseyle iletişim kurmak istemiyorsa ve bu ruh halinden de uzun süreler çıkamıyorsa işte bu tür durumlarda profesyonel destek ve ilaç tedavisi görmesi ve bu sayede beyin kimyasını düzeltmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu