SağlıkGenel

Beyin Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Beyin Kanseri Tedavisi

Beyin Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Beyin Kanseri Tedavisi

Beyin kanseri, beynin herhangi bir bölgesinde anormal hücre çoğalması nedeniyle tümör adı verilen bir kitlenin oluşumuyla görülen hastalıktır.

Beyin kanserinin iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki farklı türü vardır. İyi huylu tümör, genel olarak yayılım göstermez ancak ortaya çıktığı bölge büyük önem taşır. Eğer iyi huylu tümör ortaya çıkarsa ve beynin hassas bölgelerinde görülürse, sağlık açısından ciddi bir risk taşıdığı çok rahat bir şekilde söylenebilir. Kötü huylu tümör ise beyin kanseri hastalığının, vücuttaki sinirleri, organları ve vücudun yetenekleri üzerinde yapmış olduğu olumsuz etkiler sayesinde bilinir. Kötü huylu beyin tümörü çok çabuk yayılım gösterebilen bir türdür. Eğer müdahale gecikirse, hasta semptomları önemsemez ve tedaviye erken bir şekilde başlanmazsa, kötü huylu beyin tümörünün, hastanın hayatına son derece olumsuz yönde etki ettiği bilinir.

İlgili Makaleler

Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Beyin Kanseri Belirtileri
Beyin Kanserinin Belirtileri

Beyin kanseri belirtileri nelerdir?” sorusu başta, başı ağrıyan kişiler olmak üzere birçok kişi tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır.

Beyin tümörü iyi veya kötü huylu fark etmeksizin büyümeye başladığında beynin belirli kısımlarına baskılar yapar. Bu baskılar sonucunda ise vücut birçok şekilde tepkiler verir. Öncelikle baş ağrısı ortaya çıkar ve bu baş ağrısı kısa aralıklarla uzun bir süre boyunca devam eder. Ardından gözlerde bulanıklık veya baş ağrısıyla birlikte ortaya çıkan göz ağrısı gibi gündelik hayatı etkileyen semptomlar görülebilir. Baş ve göz ağrılarının en çok gece ortaya çıktığı bilinir. Özellikle vücudun gece saatlerinde yorgun düşmesi, beyin kanserinin etkilerinin artmasına neden olur.

Bu başlıca belirtilerin yanı sıra tümörün vücutta yerleştiği yere göre de beyin kanserinin belirtileri farklılık gösterebilir. Gözlerde bulanıklık, konuşma kaybı ve anlama sorunu gibi durumlar, beyin kanserinin en sık rastlanan bir diğer belirtileri arasında yer alırlar. Bunların dışında ufak çaplı birçok belirtinin olduğu söylenebilir. Denge, yürüme ve kişilik bozuklukları gibi durumlar, beyin kanserinin en belirgin diğer belirtileri olarak bilinirler. Bulantı, kusma, baş dönmesi, mide bulantısı gibi geçmek bilmeyen bu belirtiler de beyin kanseri hastalarında sıklıkla görülür.

Beyin Kanseri Tedavisi

Beyin kanserinin tedavisi için öncelikle hastanın hikayesi detaylı bir şekilde çıkarılır. Yaşı, şikayetleri, mesleği, gündelik alışkanlıkları ve kanserin beyinde edindiği gibi birçok detay üzerinde durularak, hastaya en uygun tedavi programı hazırlanır.

Eğer tümör kötü huylu ise genel olarak cerrahi operasyon vasıtasıyla alındığı bilinir. Hastanın durumuna göre kemoterapi veya radyoterapi gibi tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. İyi huylu tümörlerde ise genel olarak tümörün kontrol altında tutulması amaçlanır. Cerrahi operasyon konusunda pek acele edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu