SağlıkGenel

Beyin Kanaması Nedir? Neden Oluşur? Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin Kanaması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin kanaması, anlık gelişen veya çeşitli travmalar sonucunda ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen beyin kanaması, hastanın yaşamını kaybetmesi veya felç gibi üzücü durumlarla sonuçlanabilir. Son derece tehlikeli bir rahatsızlık olan beyin kanmamasının önlenebilmesi adına önceden tedbirler alınabilir. Travmalara karşı sağlık açısından alınabilecek önlem pek söz konusu değilken, spontane gelişe kanamaları önleyebilmek adına risk taşıyan kişilerin birtakım hususlarda dikkatli olması gerekir.

Kanama, beyin atardamar duvarının zayıflaması nedeniyle damarlar içerisinde balona benzer yapılar oluşmaya başlar. Balonsu yapıların genel olarak damarların çatallaşmaya başladıkları noktalarda ortaya çıktıkları görülür. Balonsu yapıların çatallanma bölgesinde oluşması durumu ise şu yüzden tehlikelidir: Damarların çatallaştıkları noktalar, damarların en zayıf oldukları noktalardır. Haliyle damarlar kolay bir şekilde zayıflar ve çatlama meydana gelerek, kanamaya başlar.

İlgili Makaleler

Kanamanın beyinde gerçekleştiği noktaya göre türünün farklı olduğu söylenebilir. 5 farklı bölgede gerçekleşen kanamaların her birinin farklı farklı tıbbi isimleri vardır. Travmaya bağlı gelişen beyin kanamalarının tüm beyni etkilediği söylenebilir. Birden bire gelişen beyin kanamaları ise beyin ile beyin zarı arasında gerçekleşir veya direkt olarak beynin içinde ortaya çıkar.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması belirtileri birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Belirtilerin bazı durumlarda yavaş yavaş bazı durumlarda ise aniden nüksettiği görülebilir. Beyin kanamasının genel olarak belirtileri şu şekilde görülür:

  • Beyin kanamasının en önemli belirtilerinden biri tek taraflı gelişen yüz felci olarak bilinir.
  • Bacaklarda herhangi bir neden olmaksızın aniden karıncalanma ve uyuşma gibi durumlar söz konusu olur.
  • Vücut gücü tamamen tükenir. Kolların kalkmaması veya kolların hava duramaması gibi durumlar söz konusu olabilir.
  • Görüşte bulanıklık, gözlerin istemsiz hareket etmesi ve gözlerin kararması gibi durumlar ortaya çıkabilir.
  • Kusma, mide bulantısı, yutkunma zorluğu gibi sindirim sistemine dayalı problemler meydana gelebilir.
  • Vücudun tek tarafında hissizlik, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Beyne giden kan akışının dengesizleşmesinden ötürü baş dönmeleri söz konusu olur.
  • Bilinç kaybı yaşanır.

Beyin Kanamasının Tedavisi

Beyin Kanamasının Tedavisi
Beyin Kanamasının Tedavisi

Beyin kanamasının tedavisi anlık gelişen bir olaydır. Aniden gelişen beyin kanamalarında direkt olarak cerrahi operasyonla hastanın kanaması durdurulmaya çalışılır. Travmaya bağlı olarak gelişen beyin kanamalarında ise semptomlar gözlemlenir ve hasta direkt olarak tomografi, MR ve röntgen gibi görüntüleme sistemleriyle takip edilir. Yapılan tetkiklerde beyin kanaması belirtisi olmasa dahi hasta 24 saat gözetim altında tutulur. Eğer travmaya bağlı bir kanama ortaya çıkmışsa, acilen kanamanın giderilmesi ve müdahale edilmesi söz konusu olur.

Ağır geçen beyin kanamaları sonucunda beyinde ciddi baskılar meydana gelir. Bu baskılar sonucunda ise belirli oranlarda beyin hasarı meydana gelebilir. Beyin hasarlarının ise hastanın sonraki yaşamına ciddi etkileri olabilir. Hastanın felç kalması, vücudunun bir kısmını kullanamaması, kısmi felçler vb. durumlar kanama sonrasında gerçekleşebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu