Sağlık

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu cinsel yollar ile bulaşan yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Etkeni Neisseria Gonorrhoeae olup özellikle üreme sisteminin serviks yani rahim ağzı, rahim, tüpler ve üretra yani idrar yolları gibi sıcak ve nemli bölgelerde kolayca çoğalabilmektedir. Ayrıca ağız, boğaz, anüs ve göz gibi bölgelerde de saptanabilir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğu; penis, vajina, ağız ve anüs teması ile bulaşabilmektedir. Hastalığın anal ya da oral yolla da bulaşma riski yüzünden homoseksüel ilişkilerde de taşınması söz konusu olabilir. Gonore hastaları partnerleri ile birlikte tedavi edilmez ise hastalık tekrar bulaşabilir. Ayrıca hastalık; gebe anneden çocuğa vajinal yolla doğum sırasında geçebilmektedir. Tuvalet kağıdında 3 saat klozet kenarı ve havlularda ise 24 saate yakın bir süre yaşadığı gözlemlenmiştir. Bel soğukluğu kalıtsal bir hastalık değildir.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde şüpheli cinsel temas sonrasında 2 ila 7 gün arasında üretral akıntı ve dizüri şikayetleri ile üretrit gelişir.

Kadınlarda ise mukroplan servisit, anormal vajinal akıntılar, cinsel ilişki sonrasında kanama gibi şikayetlerde de ortaya çıkabilir.

Puberte öncesi kızlarda cinsel istismara bağlı olarak vulvo vajinitin gelişmesi gözlemlenebilir.

bel soğukluğu

Klinik Bulgular:

Erkekler:  

 • Bazı hastalarda semptom görülmez.
 • İdrarda yanma
 • Penisten beyaz, sarı ya da yeşil sıvı akıntısı
 • Testislerin şişmesi ve ağrılanması

Kadınlar:

 • Çoğu hastada semptom görülmez.
 • Vajinal akıntıdaki artış
 • İdrarda yanma ve ağrı
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Genital bölge enfeksiyonlarında yaklaşık yarı yarıya belirti gözlenmekte ya da hafif seyretmektedir. Semptomlar görülse bile gonore kesin olarak saptanamayabilir.
 • Anal bölge enfeksiyonlarında semptom gözlenebilir ya da kaşıntı, ağrı, kanama ve ağrılı bağırsak hareketi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Bazı hastalarda boğaz bölgesinde semptom gözlenmez iken bazı hastalarda ise vakalarda ağrılar olabilir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıldır?

Bazı antibiyotikler ile gonore yani bel soğukluğu başarı ile tedavi edilebilir fakat ilaçlara dirençli bakteri tiplerinin ortaya çıkması ile tedaviler güçleşmiştir.

Birçok hastada bel soğukluğu klamidya enfeksiyonu ile beraber bulunmaktadır. Tedavide ikisine de yönelik antibiyotikler birlikte verilir. Rahatsızlığı olan kişinin diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden de kontrol edilmesi gerekir. İlaç tedavisi ile enfeksiyon sona erse bile oluşan kalıcı hasarlar geçmez.

Bu rahatsızlığın tedavisi edilmiş kişilerde enfekte kişi ile temas sonrası tekrar hastalanma olasılığı vardır. Tedaviye rağmen belirtiler devam ediyor ise kişinin tekrardan doktoruna başvurması gerekmektedir.

Çocuklarda bel soğukluğu çeşitli antibiyotik ilaçlar ile başarıyla tedavi edilir. Fakat ilaçlara dirençli bakteri tiplerinin ortaya çıkmasıyla tedaviler güçlenmiştir.

Kadınlarda genelde PID hastalığına yol açabilmektedir.

Erkeklerde ise gonore epididimitise yol açmaktadır.

Gonore kan ya da eklemler ile yayılabilen ve hayatı tehdit eden bir hastalık haline gelebilir. Ayrıca bel soğukluğu hastalığı, hastanın HIV ile enfekte olma olasılığını arttırabilir.

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemlerinde en önemli unsur, korunmasız bir cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Ayrıca tek eşlilik önerilmektedir.

Lateks kondomlar doğru kullanıldığında hastalık bulaşma riskini azaltır.

Akıntı, idrar yaparken yanma hissetmek, ağrı ya da kızarıklık halinde hemen en yakın hekime başvurulması gerekir.

Ayrıca yılda bir kez herhangi bir belirti (yanma hissi vb.) olmasa bile doktor kontrolüne gidip test yaptırmak hayati önem taşımaktadır ve bunun yanında partnerinizin de kontrole gitmesini önerip gerekirse beraber gitmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu