Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bel Fıtığı Tedavisi

 Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bel Fıtığı Tedavisi
Okunuyor Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı, omurgaların arasında yer alan disklerin çeşitli sebeplerden ötürü zarar görmesi, yırtılması veya kayması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Ağır kaldırma, düşme, kayma veya beli zorlama gibi birçok durum, fıtık oluşumunu büyük ölçüde tetikler.

Kaymış diskler, omurganın dışına çıkabilir veyahut omurganın önemli noktalarına baskı uygulayabilir. Diskin oynaması sonucunda etrafındaki sinirlere müdahale etmesi söz konusu olur. Bu müdahale sonucunda ise şiddetli bel ağrıları görülür. Bel ağrılarının yanı sıra bacaklarda veya dizlerde, pelvis kaslarında ağrıların görülmesi söz konusu olabilir. Fıtık seviyesi ilerledikçe ve tedavi geciktikçe, semptomlar çok daha şiddetlenmeye başlar. Fıtığın genel olarak 40 yaş üstünde daha sık görüldüğü söylenebilir ancak söz konusu rahatsızlık için yaşın herhangi bir önemi yoktur. Her yaş grubu, disklerin zarar görmesi durumunda bel fıtığı rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilir.

Bel fıtığının ilerlememesi büyük önem taşır. Fıtığın tedavi edilmediği süre boyunca, kişinin dikkatsizliği de duruma dahil olur fıtık, bölgedeki omurgalara veya sinirlere çok daha şiddetli baskılar uygulamaya başlar. Haliyle bu durum nedeniyle omurgaların veya içerisinden geçen sinirlerin kalıcı zararlarla karşı karşıya söz konusu olabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri, ilk etapta kendini ufak ufak belli eden, bir müddet sonra tamamen ortadan kalkan ve ileri evrelerde ise çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkan belirtilerdir.

Bel fıtığının ilk aşamasında fıtığın belde omurgaya yaptığı bir baskı sonucunda ağrıya neden olduğu görülür. Hastanın bu dönemde hissetmiş olduğu ağrının boyutu büyük değildir ve bu yüzden çok önemsemez. Bu süreçte hastabelini zorlamazsa, belirtilerin daha az kendini gösterdiği söylenebilir. Hastanın belini iyice zorlaması durumunda ise omurganın arka kısmında yer alan bağ yapısı yırtılmaya başlar. Böylelikle omurga dışına kaymaya başlayan disk, artık bir yerden sonra sinirlere çok daha kolay bir şekilde ulaşır ve baskı yapar.

Sinirlere baskı yapması nedeniyle bacaklarda, dizlerde, pelvis bölgesinde ve belde hem ağrı hem de uyuşmalar söz konusu olur. Hatta söz konusu bölgelerde hissizlik bile söz konusu olabilir. Hasta özellikle fıtığın dize veya bacaklara etki etmeye başladığı dönemde herhangi bir bel ağrısıyla karşılaşmaz. Direkt olarak bacak ve dizlerinin ağrıyıp, uyuştuğunu görür. Bu yüzden problemin bacakların genelinde olduğunu düşünür. Halbuki bu bel fıtığının önemli evrelerinden biri olarak bilinir.

İlerleyen evrelerde ise hastanın bacaklarını kullanamaması, belini hareket ettirememesi ve hatta pelvis bölgesinde yer alan organlarını kullanamaması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bel Fıtığının Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının tedavisi konusunda ilk olarak incelenen detay, hastanın bel fıtığının hangi evresinde olduğunun anlaşılmasıdır. Başlangıç ve orta evrelerde olan hastalarda öncelikle ilaç kullanımı söz konusu olur. Ek olarak fizik tedavi de uygulanır. Uygulanan bu tedaviler sonucunda ise hastanın durumuna ve fıtığın ilerleyip ilerlemediğine bakılır. Eğer fıtık ilerlemişse cerrahi tedavi kaçınılmaz bir hale gelir.

Cerrahi müdahale ile disklerin yerine oturtulması ve bölgede zarar görmüş yapıların onarılması söz konusu olabilir. Özellikle bacaklarını kullanamayan hastalarda, idrarını tutamayan hastalarda, yürüyemeyen ve belini herhangi bir şekilde kullanılmayan hastalarda cerrahi tedavi şarttır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın