SağlıkGenel

Bel Fıtığı Nedir? bel fıtığı belirtileri nelerdir? Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? bel fıtığı belirtileri nelerdir? bel fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı nedir sorusuna, omurgaların arasında yer alan disklerin çeşitli sebeplerden ötürü zarar görmesi, yırtılması veya kayması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Ağır kaldırma, düşme, kayma veya beli zorlama gibi birçok durum, fıtık oluşumunu büyük ölçüde tetikler.

Kaymış diskler, omurganın dışına çıkabilir veyahut omurganın önemli noktalarına baskı uygulayabilir. Diskin oynaması sonucunda etrafındaki sinirlere müdahale etmesi söz konusu olur. Bu müdahale sonucunda ise şiddetli bel ağrıları görülür. Bel ağrılarının yanı sıra bacaklarda veya dizlerde, pelvis kaslarında ağrıların görülmesi söz konusu olabilir. Fıtık seviyesi ilerledikçe ve tedavi geciktikçe, semptomlar çok daha şiddetlenmeye başlar. Fıtığın genel olarak 40 yaş üstünde daha sık görüldüğü söylenebilir ancak söz konusu rahatsızlık için yaşın herhangi bir önemi yoktur. Her yaş grubu, disklerin zarar görmesi durumunda bel fıtığı rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

Bel fıtığının ilerlememesi büyük önem taşır. Fıtığın tedavi edilmediği süre boyunca, kişinin dikkatsizliği de duruma dahil olur fıtık, bölgedeki omurgalara veya sinirlere çok daha şiddetli baskılar uygulamaya başlar. Haliyle bu durum nedeniyle omurgaların veya içerisinden geçen sinirlerin kalıcı zararlarla karşı karşıya söz konusu olabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri, ilk etapta kendini ufak ufak belli eden, bir müddet sonra tamamen ortadan kalkan ve ileri evrelerde ise çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkan belirtilerdir.

Bel fıtığının ilk aşamasında fıtığın belde omurgaya yaptığı bir baskı sonucunda ağrıya neden olduğu görülür. Hastanın bu dönemde hissetmiş olduğu ağrının boyutu büyük değildir ve bu yüzden çok önemsemez. Bu süreçte hastabelini zorlamazsa, bel fıtığı belirtilerin daha az kendini gösterdiği söylenebilir. Hastanın belini iyice zorlaması durumunda ise omurganın arka kısmında yer alan bağ yapısı yırtılmaya başlar. Bel fitiği belirtileri sonucu omurga dışına kaymaya başlayan disk, artık bir yerden sonra sinirlere çok daha kolay bir şekilde ulaşır ve baskı yapar.

Sinirlere baskı yapması nedeniyle bacaklarda, dizlerde, pelvis bölgesinde ve belde hem ağrı hem de uyuşmalar söz konusu olur. Hatta söz konusu bölgelerde hissizlik bile söz konusu olabilir. Hasta özellikle fıtığın dize veya bacaklara etki etmeye başladığı dönemde herhangi bir bel ağrısıyla karşılaşmaz. Direkt olarak bacak ve dizlerinin ağrıyıp, uyuştuğunu görür. Bu yüzden problemin bacakların genelinde olduğunu düşünür. Halbuki bu bel fıtığının önemli evrelerinden biri olarak bilinir.

İlerleyen evrelerde ise hastanın bacaklarını kullanamaması, belini hareket ettirememesi ve hatta pelvis bölgesinde yer alan organlarını kullanamaması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bel Fıtığının Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi
Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının tedavisi konusunda ilk olarak incelenen detay, hastanın bel fıtığının hangi evresinde olduğunun anlaşılmasıdır. Başlangıç ve orta evrelerde olan hastalarda öncelikle ilaç kullanımı söz konusu olur. Ek olarak fizik tedavi de uygulanır. Uygulanan bu tedaviler sonucunda ise hastanın durumuna ve fıtığın ilerleyip ilerlemediğine bakılır. Eğer fıtık ilerlemişse cerrahi tedavi kaçınılmaz bir hale gelir.

Cerrahi müdahale ile disklerin yerine oturtulması ve bölgede zarar görmüş yapıların onarılması söz konusu olabilir. Özellikle bacaklarını kullanamayan hastalarda, idrarını tutamayan hastalarda, yürüyemeyen ve belini herhangi bir şekilde kullanılmayan hastalarda cerrahi tedavi şarttır.

Bel fıtığına ne iyi gelir?

Bel fıtıgına ne iyi gelir diye sorduğumuz da bir çok sorunu da beraberinde getirmiş oluruz. Sorunların en başında ise bilgisizce yapılan işlemler bulunmaktadır. Tedavi süreçleri içerisinde doktorunuz haricinde ekstra şeyler yapmanızı önermediğimiz gibi alternatif olarak her yerde yazılan ne iyi gelir sorusuna ufak cevaplar vermek istedik.

  1. Buz Uygulaması: Bu uygulama ile ağrıların geçildiğine inanılmaktadır. Uygulamanın yapılışı ise şöyledir; Beze sarılı buzu belinize 30-35 dakika kadar günde 2 defa masaj şeklinde uygulayın.
  2. Sarımsak Kürü: Sarımsak evlerimizin antibiyotik canavarı olarak görünse de bir çok tedavide kullanmamız olasıdır. Bunlardan biri de bel fıtığına iyi gelen sarımsak kürü dür. Yapılışı şu şekildedir; Günlük olarak 2-3 adet sarımsağı ağrılarınız için yiyebilirsiniz. Ayrıca sarımsak yağını ağrıyan fıtık bölgenize uygulamalısınız.
  3. Spor Yapmak: Düzenli şekilde fizik aktiviteleriniz bel fıtığını yavaşlatır ve oluşmasını önler. Özellikle açma ve germe hareketleri gibi üst düzey olmayan spor hareketleri bile bu hastalığı önlemede büyük etkendir.
  4. Beslenme; Sağlık konusunda beslenme alışkanlığı başlı başına bir kategoridir. Hazır gıdalar tüketilmemeli, doymuş yağ oranı yüksek besinler ve lif oranı yüksek sebze, meyveler tüketmeye özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu