Bebek Çocuk

Bebekler Neden Emmek İstemez?

9 ay boyunca anne adaylarının karnında taşıyarak dünyaya getirdiği bebekler hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bildiğiniz üzere bebekler dünyaya geldikten sonra anne ile arasında bağ oluşturması için emmesi gerekir. Emzirme esnasında anne ve bebek arasında güven hissettiren duygusal bir bağ meydana gelir. Bazı zaman bebeğiniz aç olsa bile emmek istemeyebilir. Memeyi ağzında eveler geveler fakat emmez, sütü yutmaz ve anneyle kavga eder. Bazen de bir memeden süt emip diğerini reddeder. Peki, bebekler neden emmek istemez ?

Bebekler Neden Emmek İstemez ?

Bebeğinizin karnı açken emzirmeye çalıştığında emmek istememesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumun farklı sebepleri bulunmaktadır. Bizde sizler için bu sebepleri sıralamaya çalıştık.

Bebeğinizin Ağzında Pamukçuk Olabilir

Pamukçuk bildiğiniz üzere bir mantar enfeksiyonu olarak karşımıza çıkan. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülen pamukçuk, bebeklerde 1 yaşına kadar da görülebilir. Yanakta, dilde, damakta süt parçaları gibi gözüken pamukçuk kendini bu şekilde gösterir.  Ağzında pamukçuk olan kişiler ağızları acıdığı için emmeyi reddedebilir. Bu durumda doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

Bebeğinizin Burnu Tıkalı Olabilir!

Bildiğiniz üzere emerken bebeğiniz burnundan nefes almaya çalışır. Burnu tıkalı olan bebekler emmeyi bırakarak ağzından nefes almaya çalışır ve anneyi emmeyi kabul etmez. Eğer bebeğinizde böyle bir sorun varsa doktorun önereceği burun damlası düzenli bir şekilde kullanılmalı ve bebeğinizin burnu temizlenmelidir.

Annenin Tükettiği Besinlere Dikkat!

Bebeğinizi emzirdiğiniz süre boyunca yediğiniz yer yemeğe dikkat etmeniz gerekiyor. Çok acı veya ekşi yemek, az su tüketmek, sütünüzü artırmayacak besin tüketimi yapmak bebeğinizin karnının doymamasına neden olduğu gibi onu emmeden de uzaklaştıracaktır. Mesela akşam yemeğinde çok acı veya çok ekşi yemek yerseniz bu sizin sütünüzden bebeğinize geçecektir. Bu durumda bebeğin rahatsızlanmasına neden olduğu gibi emmesini de engelleyecektir. Annenin normalden fazla bir şekilde çay, kahve, çikolata ve diğer zararlı ürünleri tüketmesi bebekte huzursuzluk ve uykusuzluk yaşanmasına neden olur. Bu gibi durumlarda annenin sütü sağılarak boşaltılmalı ve birkaç saat sonra yeni sütle yeniden emzirilmelidir.

bebekler neden emmek istemez

Yanlış Emzirme Pozisyonuna Dikkat!

Siz nasıl yemek yerken en rahat edeceğiniz pozisyonu tercih ediyorsanız bebeğinizde aynı şekilde olmak isteyecektir. Rahat ettiği bir pozisyonda karnını doyurmak her bebeğin hakkıdır. Bebeğiniz eğer emerken rahat değilse, veya emzirme anında memeyi tutması için başından itilirse tepki gösterip memeyi reddedecektir.

Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırın!

Hamilelik ve doğum sürecinse annelerin vücudunda değişiklikler yaşandığı gibi duygularında da değişiklikler olur. Hatta hamilelik sürecinde yaşanan stres erken doğuma bile neden olabilir. Stres hayatınızın her anında hem bebeği hem de anneyi olumsuz etkileyecektir. Mesela eğer bebeğinizi emziriyorsanız stresli bir anınızda emzirmemelisiniz. Bebeğinizi emzirmeden önce kendinizi sakinleştirmeli ve rahat bir ortamda bebeğinizi emzirmelisiniz.

Diş Çıkarma Dönemine Dikkat Edin!

Bebeğiniz 6 ile 7 aylık iken diş çıkarmaya başlayabilir. Bebeğinizin damakları ve diş etlerinde yaşanan kızarıklık diş çıkardığının en büyük göstergesidir. Bu süreci daha kolay atlatabilmek için bebeğinizi emmeye zorlamamalısınız. Ona biberonla süt vermek her ikinizin sağlığı için iyi olacaktır. Bebeğinizin diş etleri ve damağı ağrıdığı için bazı ağrılar yaşamasına neden olur. Bebeğiniz diş çıkarırken ona soğuk ve steril malzemeler verebilirsiniz.

Belirli Bir Emzirme Saatiniz Olsun

Nasıl ki sizin yemek yeme saatiniz belliyse bebeğinizin de emme saatinin belirli olmasına önem vermelisiniz. Yani her kafanız estiğinde emzirmek yerine belirli saatlerde emzirmeniz daha iyi olacaktır. Emzirme saatini değiştirdiğinizde bebeğiniz tepki vererek emmek istemeyebilir.

Sütün Miktarı Bebeğin Emmesini Etkiler

Bebeğinizin mide hacmi normalden daha küçük olduğu için daha az ve sık emeceklerdir. Fakat sütünüz az ise bu bebeğinizi etkileyebilir. Sütün yeterli olup olmadığını anlamanın en kolay yolu bebeğin kilosunu takip etmektir. Bebekler anne sütü aldıkça annenin sütü artacaktır. Fakat stres, yorgunluk ve hastalık gibi durumlarda süt daha da azalabilir. Bu gibi durumlarda annenin daha sakin ve daha ısrarcı olması gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğinizin emme saatini belirlemeniz onun sağlığı ve karnını doyurması için önemlidir.

Enfeksiyona Dikkat!

Bebeğinizin anne sütünden uzaklaşmasının bir diğer nedeni de enfeksiyon olmaktadır. Eğer bebeğinizde ateş, öksürük, kusma, isal ve diğer bulgulardan birkaçı bebeğinizde görülüyorsa eğer bebeğinizin emmesi etkilenebilir. Özellikle bebeğin yaşadığı kulak ağrısı emme esnasında artış gösterebilir. Bu da bebeği daha huzursuz etmekle beraber iştahının kapanmasına neden olabilir.

Bebeğinizin anne sütünü emmek istememe nedenlerini sizler için sıraladık. Bunların haricinde bir başka sorunla karşılaşırsanız eğer bu sorununuzu doktorunuzla paylaşmalı ve çözüm aramalısınız. Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için en doğru kararı ve ilacı verecektir. Bebeğinize ilk aylardan mama vermeye başlarsanız anne sütünü emmeyi bırakması kaçınılmaz bir durumdur. Bundan ötürü en az 6 ay anne sütü vermeye özen göstermeli mamaya hemen başvurmamalısınız. Anne sütü, bebeğin sağlığı için önemli bir faktördür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu