Bebek Çocuk

Bebekler Ne Zaman Su Çiçeği Çıkarır?

Toplum ve halk arasında su çiçeği olarak bilinen bir hastalık vardır. Ancak tıbbi adı variselladır. Hastalığa neden olan bir virüstür. Bu virüs bulaşıcıdır ve döküntülere neden olur. Hava yoluyla çok çabuk bir şekilde bulaşmaktadır. Çocukluğunda ya da bebekliğinde suçiçeği geçirildi ise ikinci kez tekrar geçirilmez. Çünkü bağışıklık kazanmıştır. Temas yoluyla da bulaşan bu hastalık aşılanma ile engellenir.

Bebekler Ne Zaman Su Çiçeği Çıkarır?

Su çiçeği aşısı bulunmuş ve bu aşının uygulanmaya başlamasıyla vaka sayısı ciddi oranda azalmıştır. Aşı olan çocuk veya bebek aşı oldukları için su çiçeğini çok daha hafif atlatmaktadırlar. Çocukluğunda veya bebekliğinde geçirmemiş ve aşı olmamış yetişkin durumunda olan kişiler risk altındadır.

Genelde bebeklerde ve çocuklarda ergenliğe geçmeden görülmektedir. Bebekler ne zaman suçiçeği çıkarır sorusuna cevap olarak; 5 ila 10 yaşlarında ve mevsim geçişlerinde görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı olan bu hastalık damlacık, tükürük ve havayolu ile geçer. Ve kuluçka dönemi de 13 ila 22 gündür. Virüsü henüz kapmış olan kişi, ilk iki gün hastalığı bulaştırmaya başlayarak son evresi olan kabuklanmaya kadar görevini devam ettirir.

Su çiçeği bağışıklık sistemini en çok zorlayan mikroptur. Aslında hafif geçirilir ama bağışıklık sistemi güçlü olmayan ve yetişkin kişilerde çok şiddetli geçirilir. Hatta zatürreye çevirebilir. Suçiçeği bulaştığında 2-3 haftadan sonra önce ateş, halsizlik gibi belirtiler oluşur. Sonrasında ise şiddetli kaşıntılar ve döküntüler meydana gelir. Hastalığın verdiği döküntülerin ciltte iz kalmaması için doktorun gözetiminde olması gerekir.

Hamilelik döneminde geçirilen suçiçeği hastalığı büyük risk taşır. Anne karnında ki bebekte doğum bozuklukları meydana gelebilir. Suçiçeği aşısı ülkemizde her yılın 12.ayın sonunda yapılır. Yani her yıl aralık ayının sonunda yapılır. Ve %90 oranında başarı sağlanır.

Su Çiçeği Tedavisi Yöntemi

Öncelikle sağlıklı çocuklara tedavi gerektirmez. Doktor tarafından ateş düşürücü ve kaşıntıyı azaltan bir ilaç verilir. Ancak genelde hastalığın kendi kendine iyileşmesi beklenir. Suçiçeğinin çocuklarda ilaçla tedaviye başlaması için döküntüler ortaya çıkıp 24 saatten sonra verilirse hastalığın şiddeti azalır. Bireyler ve ebeveynler bu tedavide asla aspirin veya benzeri ilaçlar verilmemelidir. Çünkü bu ilaçlar beyinde iltihaba neden olur. Ateş düşürücü verilecekse de ancak doktor tavsiyesi ile verilmelidir.

Hastaların bulgularına göre tedavi gerçekleştirilir. Ateş varsa doktorun verdiği ateş düşürücüler kullanılmalıdır. Kaşıntılar için kaşıntı gidericiler kullanılır. Hastalığa duyarlı kişiler ancak 72 saat içinde aşı yaptırılırsa etkili olabilir. Suçiçeği aşısı 12 aylıktan büyük bebeklere yapılır.

su çiçeği

Suçiçeği geçiren kişiler veya çocuklarda günlük olarak banyo yapılması önerilir. Hem kaşıntıyı azaltmak için hem de kaşıntının oluşturduğu yaraların mikrop kapmasına engel olunur. Asla kese yapılmamalıdır. Tırnaklar kesilmelidir. Çünkü yaraların oluşumunda kaşıntılar şiddetini arttırır. Ve deride kaşıyarak deride iz bırakması büyük ihtimaldir. Suçiçeği geçiren bir çocuğu; hamile kadınlardan, bebeklerden, bağışıklık sistemi zayıf olan ve kortizon kullanan kişilerden uzak tutmanız gerekir. Çocukları bu hastalıklarının oldukları dönemlerde okullara, kreşlere ve kalabalık ortamlara götürmemeye özen göstermelisiniz. Döküntüler kabuklaşana kadar mümkün olduğu kadar evde tutulmalıdır. Çünkü bulaşıcı bir hastalıktır. Ve havayoluyla, öksürük yoluyla bulaşmaktadır. Hatta döküntüler başladıktan sonra bu yaralara temas eden kişilerde bulaşıcılığı taşımış olmaktadır. Bu hastalığı geçirmemiş olan ve aşılanmamış kişi çok daha kolay bir bulaşmaya yakalanabilir.

Eğer;

 • Deride kızarıklık, şişlik varsa
 • Yürümede zorluk varsa, kuvvetli öksürük, zor nefes alma, göğüs ağrısı ve hırıltı varsa,
 • Şiddetli baş ağrısı, kusma, 4 günden fazla süren ateş varsa,
 • Boyun ve sırt ağrısı varsa

muhakkak hasta, doktora götürülmelidir.

Suçiçeğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İlk aylık dönemlerinde olan bebekler risk gurubunda olurlar. Çok dikkat edilmelidir. (28 haftadan önce doğanlar)
 • Kortizon tedavisi alanlar risk grubundadır. Dikkat edilmelidirler.
 • Kanser hastaları; çok ağır ve çok yaygın gruptadırlar.
 • Bağışıklık sistemi zayıf kimseler dikkat edilmelidir.
 • Gebe olanlar hem suçiçeği ağır geçer hem de zatürreye çevirmesi büyük olasıdır.

Bu yukarıda bahsedilen kişilere özellikle dikkat edilmelidir. Bu gruptaki kişiler risk grubundadırlar. Dikkat edilmeli ve uzak tutulmalıdırlar.

Şimdi ise;

 • Öncelikle suçiçeği aşısı olmak korunmanın en temel yöntemidir. Çocuklarda rutin aşı takvimlerini aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Her bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi suçiçeği hastalığında da el yıkama, kişilerden uzak durma, kapalı ortamlardan uzak durmak bu hastalıkta da geçerlidir.
 • Suçiçeği geçiren hastaların ve özellikle çocukların deride kızarıkların başlamasıyla döküntülerin kurumasına kadar olan zamanda bulaşmayı kesinlikle önlemek adına okula, kreşe gitmemeleri gerekir. Kalabalık ortamlara sokulmamalıdır.
 • Suçiçeği geçiren hastaların öksürük, hapşırık gibi davranışlarında el ve ağız kesinlikle kapatılmalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır. Aynı eşyaların paylaşımlarından kaçınılmalıdır.
 • Mikrobun oluşmasını önlemek için döküntülerin kaşınmaması gerekir. Çocuk hastaların tırnakları kesilmelidir. Geceleri eldiven giydirilmelidir.

Gebelik döneminde karşılaşılan suçiçeği hastalığı anne karnındaki bebeğe bulaştırabilir. Anne karnındaki bebekte kollarda veya bacaklarda kısalıklar, katarakt rahatsızlığı, göz iltihabı, zeka geriliği, beyinde gelişme geriliği, düşük doğum sıklıkla görülmektedir. Annenin doğuma 5 gün önce ya da doğumdan ilk 4 gün sonra geçirirse bebekte suçiçeği tedavi tablosu oluşturulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu