Bebek Çocuk

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Evlenmek isteyen insanlar evlendikten bir süre sonra evliliklerini çocuk ile taçlandırmak istemektedirler. Çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde, heyecanla ve sabırsızlıkla geçecekleri belirli süreçleri yaşamaktadırlar. Anne olmaya hazırlanan anne adayları, yeni doğan bebek bakımı, bebek gelişimi, bebek beslenmesi gibi araştırmalar yapıp bilgi edinmeye çalışmaktadırlar. Yaşanılan bu süreçler; bebek kontrol süreci, sağlıklı beslenme süreci, alışveriş süreci, isim bulma süreci gibi süreçlerdir. Bu bağlamda yapılan araştırmalara bir de bebeklerin görmesi ve görmeye başlama zamanları gibi şeyler eklenmektedir. Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Bebek doğduktan sonra ise, yeni doğan bebekler ne zaman görmeye başlar? gibi sorular akıllara geliyor. Aslında bebeklerin anne karnında bulunduğu zamanlarda ışığı ayırt ettikleri bilinmektedir. Ama buna tam anlamıyla görme denmesi pek mümkün değildir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yeni doğmuş olan bir bebeğin gelişimi çok fazla olmamış bile olsa görme becerisi ile doğar. Doğmadan önce, daha anne karnındayken bile ışığı algılayabilirler. Gözlerinin gelişmesi ile bu algılamayı yaparlar. Fakat ışık algılama tam olarak görme olmadığı için bu görme olarak sayılmamaktadır. Yani bebekler anne karnındayken görmezler.

Aydınlıkla birlikte karanlığı da ayırt edebilen yeni doğmuş bebeğin, görme yeteneği tam gelişmemiştir ama, on beş ila yirmi santim uzaklığındaki maddeleri görebilir. Yakın mesafedeki insanlara da bakabilir. Burada, bebekler ne zaman bizi görmeye başlar? sorusuna da cevap verilmiş oldu.

  1. ayına gelmiş olan bir bebek, bundan sonra objelere ve kişilere daha uzun bir müddet bakabilmektedir. Buna ek olarak hareket halinde olan nesneleri de takip etmeye başlarlar. Bu gelişim sonrasında ise hareket yeteneklerindeki artış ile birlikte görme alanı da artış gösterir.

 

  1. aydan sonra 6. ay içerisinde gördüğü şeyleri incelemeye başlar ve nesneleri de inceler. 1 yaşına geldiğindeyse, daha fazla gelişip ayrıntıları göremeye başlar.

Bebeklerdeki görme gelişimi 9 yaşına gelinceye kadar devam etmektedir. Görme gelişimi adına bebek ile göz temasında bulunmak, doğduğu zamandan beri renkli ve hareket halindeki objeleri görüş alanında tutmak önemli etkendir. Bu sayede görme duyuları uyarılmış olur. Bunun nedeni ise, görmenin çevredeki uyarıcılar ile gelişim gösteren beceri olmasıdır.

bebekler

Yeni doğan bebekler ne zaman görmeye başlar? Bebekler ne zaman görür? Sorularına bu şekilde cevap verilebilir.

Bebeklerin Görme Yetilerinin Gelişimi

Yeni doğmuş bebeklerin anne karnındaki gelişimleri doğduktan sonra da devamlılık gösterir. Birbirinden farklı (fiziksel) beceriler kazanırlar, fizyolojik açıdan, bedensel ve bilişsel açıdan da gelişimleri devam eder.

Bilindiği gibi, doğum sonrasında fiziksel açıdan görünüşler de farklılık gösterir. Bunlarla bağlantılı olarak görme becerileri de bir süre sonra gelişir. Bununla beraber göz rengi de belirleşmeye başlar. Bu süreçler hem anneler, hem de babalar için çok heyecanlıdır. Özellikle göz rengini çok merak ederler.

Bebekler Ne Zaman Göz Teması Kurmaya Başlar?

3 aylık olan bebekler artık göz teması kurmaya başlar.  Görme gelişimi süreleri yanında göz rengi de merak edilmektedir. Bebeklerin göz rengi ilk olarak mavi ve mavi tonlarında renklerde olur. Buna sebep olan şey, göz renginin belirlenmesinde melanin isimli bir pigmentin, bebek ilk doğduğunda az miktarda olmasıdır.

Değişim gösteren göz rengi, genel olarak ilk 6 ay ve daha sonra 12. ay sürecine kadar kalıcı rengini almış olur. Bir diğer merak edilen şey ise, bebekler ne zaman renkli göremeye başlar? konusudur. Bu soruya, 3 ila 6 ay arasında canlı renkteki ve parlak cisimlerin görüldüğü zaman dilimidir şeklinde kısa ve net cevap verilebilir.

Bebekler 3 yaşlarına geldikleri zaman görme yetilileri tamamen gelişmiş olur ve yetişkin birinin görme duyusunun yüzde 80’lik kısmına yetişmiş olur. Aslında 24. ayda maddelerin en ufak ayrıntılarını bile görebilirler, ayırt edebilirler ama tam anlamıyla 3 yaş bebekler ne zaman net görmeye başlar? sorusuna verilecek cevaptır.

Daha anlaşılır bir biçimde açıklamak istendiğinde, görme gelişimleri ay ay şu şekildedir;

  • 0 ile 2 ay arası: Kısa mesafede ışık görülür. Parlak, büyük boyutlu maddeler görülür ve ışığa bakılır. Anneyi fark edebilir. Bu süre zarfında görme oranı yüzde 5 civarındadır.
  • 2 ile 3 ay arası: Bu süre içerisinde kendilerine yakın mesafeden bakan kişi ile göz göze gelinir. Yatay şekilde bulunan ve hareket eden canlı renge sahip şeyler izlenmeye başlanır. Belirli bir zamanın ardından dikey yöndeki cisimler izlenmeye başlar. 3 – 3 ay zaman diliminde son olarak daire şeklindeki dönen maddeler izlenmeye başlar.
  • 6 ile 10 ay arası: Daha küçük boyutlu cisimler uzaktan görülmeye başlanır.
  • 10 ile 18 ay arası: Kişiler tanınabilir.
  • 18 ay: Görseller net görülebilir, cisim ayrıntıları fark edilebilir.
  • 24 ay: Maddelerin benzerlik ve farklılıkları ayırt edilebilir. 3 yaş: Görme konusunda gelişim artık son bulmaya başlar. Büyük insanların görme düzeylerinin ortalama yüzde 80’lik kadar kısmına ulaşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu