Bebek Çocuk

Bebekler Ne Zaman Anne Sütünden Kesilir?

Anne sütünün mucizevi etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Yeni doğan bir bebeğe hiçbir gıda ya da mama anne sütünden daha faydalı değildir. Doğal bir vitamin deposu olarak da tanımlayabiliriz. Hamileliğin son dönemlerinde annenin süt bezeleri harekete geçerek bebeğin beslenmesi için kendini hazırlar. Doğumdan birkaç ay önce de anneden süt gelmeye başlar. Bebekler sadece anne sütü içerek 6 ay beslenebilirler. Başka hiçbir gıdaya ihtiyaç yoktur. Belli bir dönem bu şifalı sütten içmeleri gerekir. Peki, bebekler ne zaman anne sütünden kesilir?

Bebekler Ne Zaman Anne Sütünden Kesilir?

Bazı bebekler anne sütünü kendiliğinden bırakmaktadır. Hatta doğduğu ilk aylarda bile anne sütü almak istemeyen bazı bebeklere de rastlanmaktadır. Bu bebekler ek gıdalarla beslenmek zorunda kaldıkları için, anne sütü içen bebeklere göre daha zayıf ve cılız büyürler. Hastalıklara karşı vücutları dirençsiz olur. Yaşıtlarına göre büyüme bakımından daha geride kalırlar. Bu durum ilerleyen yaşlarda kendini daha çok belli eder ve anne sütü almayan bebekler büyüdüklerinde çelimsiz ve küçük kalırlar.

Bu denli önemli olan anne sütünü bebeklerin çoğu büyük bir iştahla emmektedir. Hatta onu bırakmakta zorlanan birçok anne ve bebeğe rastlanmaktadır. Normal şartlarda bir bebek 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenebilir. Fakat 2 yaşından sonra bırakılmalı ve diğer gıdalara geçilmelidir. Hem anne sütü hem de ek gıdalarla beslenen bebekler de bulunmaktadır. Bu bebekler meyve, mama, yemek suları, yoğurt gibi gıdaların yanında anne sütüne de devam etmektedirler. Bu dengeyi yakalamak aslında güzel bir olaydır. Bebeğin farklı vitaminleri bir arada alması sağlanırken; anne sütünden yemeklere geçiş süreci de böylelikle hızlanmış olur.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü en iyi besin kaynağı olarak bilinmektedir. İçerisinde her türlü vitamin, mineral, protein ve yağlar bulunmaktadır. Annenin yemiş olduğu bütün yiyeceklerin vitaminleri sütle birlikte bebeğe geçmektedir. O yüzden emziren annelerin sağlıklı beslemeleri önerilir. Aynı zamanda sütleri azalmasın çoğalsın diye süt üreten gıdalar annelere yedirilir. Buradaki amaç bebeğin annesini emmesini bırakmaması ve yeterli şekilde beslensin diyedir. Anne sütünün faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin vücudunu güçlendirerek onu hastalıklara karşı korur.
 • Sindirimi kolay olduğu için bebeklerde kabızlık ve ishal sorunlarını önler.
 • Bebek ihtiyacı olan bütün vitaminleri anne sütünde aldığı için hızlı bir şekilde büyür.
 • Bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirir. Üst solunum yolları enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu gibi durumlarla daha az karşılaşılır.
 • Anne sütü her zaman için hazır bir gıdadır. Isıtmak ya da hazırlamak gerekmez. Bu durum da anneye ve bebeğe kolaylık sağlamaktadır.
 • İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek astım, diyabet ve tansiyon gibi bazı hastalıklara karşı bebeği koruyacaktır.
 • Bebeğin bütün organları sağlıklı bir şekilde gelişir.
 • Diş ve kemik yapısı anne sütü alan bebeklerde daha güçlüdür.
 • Bebeğin beden ve zeka gelişimi için oldukça faydalıdır.

Anne Sütünün Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün bebeğin beden ve vücut sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bu faydalar psikolojik olarak da görülmektedir. Emziren anne bebekle daha yakın bir bağ kurmaktadır. Bu durum bebeğin mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Emzirilen bebeklerin daha kaliteli bir uyku uyudukları görülmektedir. Bu durumun anne ile yakınlaşmadan dolayı olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca bebeğini emziren anneler bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görünce daha mutlu olurlar. Bütün bunlar anne sütünün psikolojik faydaları arasında yer almaktadır.

bebekler

Bu durumdan faydalanan sadece bebekler değildir. Anne için emzirmenin faydaları da bulunmaktadır. Bunlara değinecek olursak, ilk sırada annenin belli bir kaloriyi yakması ve hamilelikte aldığı kiloları hızlı bir şekilde vermesini sağlar. Emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri riski de azdır. Göğüsleri süt dolan bayanlar bu gerginlikten dolayı oldukça rahatsız olurlar. Göğüslerde sızlama ve süt akıntıları rastlanır. Bebeklerini emzirdiklerinde bu sızlamalar geçecektir. Belirli aralıklarda düzenli emzirme ile anne göğsünde birikmiş olan sütten kurtulur. Eğer bebek emmiyorsa bu sütün sağılarak ya saklanması ya da atılması gerekir.

Bebekleri Anne Sütünden Kesmenin Basamakları

Anne sütünün hem bebek hem de anne üzerindeki fiziksel ve ruhsal faydalarından bahsettik. Emme işlemi 2 yaşına kadar olan bebeklerde uygulanması gereken bir durumdur. Anne ve bebek kendini hazır hissettiğinde de kesilmesi gerekir. Anne sütü kesilen bebekler artık her türlü gıdayı tüketebilecek yaşa gelmiş demeklerdir. Ona kendiniz için hazırlamış olduğunuz her yemekten yedirebilirsiniz. Sadece acılı, asitli ve baharatlı gıdalardan uzak tutmanız yeterli olacaktır.

Anne sütünün kesilmesi kararına vardığınızda kişileri zorlu bir süreç bekliyor olabilir. Bebeğin huysuzlanması, emmek istemesi ya da farklı gıdaları tüketmek istememesi sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde sabırlı olmanız gerekir. Yaşanması gereken bir dönemin içinde olduğunuzu unutmamalısınız. Bebeğin anne sütünden kesilme ipuçları nelerdir?

 • Aniden anne sütünden kesmeyin, azaltarak uygulama yapın.
 • Bebek emmek istediğinde kısa zaman diliminde emzirme işlemi yapın.
 • Günlük emzirme sayınızı gün geçtikçe azaltın.
 • Onu biberona alıştırmak ve ısındırmak için çaba sarf edin.
 • 2 yaşında olan çocuğunuz bazı konuşulanları anlar. Ona sütün bittiğini kalmadığını söyleyerek ikna etmeye çalışın.
 • Onu biberonla beslerken yeterli sevgi ve ilgi gösterin. Böylelikle anneyi emerken aldığı hazzı biberon emerken de almasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu