Bebek Çocuk

Bebekler Ne Zaman Anne Baba Der?

Bu hayatta çok az şey çocuğunuzun ilk kelimesi kadar heyecan verici olmamaktadır. Mesela bebeğinizin ilk kez anne veya baba deyişi sizi olduğundan fazla mutlu edebilir.  Doğum yaptığınız andan itibaren siz de bebeğinizi büyütmek için çaba gösterirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe gelişir geliştikçe gözünüze daha güzel gelmeye çalışır. Bebeğinizin belirli bir süreden sonra anne ve baba demesi sizin oldukça mutlu olmanıza neden olacaktır. Peki, Bebekler ne zaman anne baba der?

Bebekler Ne Zaman Anne Baba Der?

Onunla Sohbet Edin!

Bebeğinizin daha erken konuşabilmesi için onunla sürekli konuşmaya hatta sohbet etmeye çalışın. Ona yeni kelimeler öğrettiğiniz zaman ona cesaret vereceksiniz. Günlük işlerinizi yaparken onunla sürekli konuşun. Ve yeni bir ortamdayken ona o ortamı yeni kelimelerle öğretin.

Her Kelimesini Cevaplayın!
Çocuğunuz anlamsız kelimeler kullansa bile bunlara karşılık verin. Kesinlikle onun dilinde konuşmaya çalışmayın. Ayrıca bebeğiniz bir köpeğe bakarak mırıldanıyorsa o köpeği ona tanıtarak köpek kelimesini tekrarlamanız gerekiyor. Siz tekrarladıkça bebeğiniz onun köpek olduğunu öğrenecek.

Her Gün Aynı Şeyleri Tekrarlayın!

Bebeğinizi banyo yaptırırken, yemek yedirirken, altını değiştirirken bazı konuşmalar yapmanız gerekiyor. Bebeğinizle her gün aynı konuşmaları yaptığınız takdirde onun daha kolay konuşmasına neden olacaksınız. Bebeğiniz siz konuştukça ana kelimeleri alıp onları tekrarlamaya başlayacaktır.

Yavaş ve Kısa Cümleler Kurun

Bebeğinizin daha kolay konuşabilmesi için ona onun diliyle yaklaşın. Daha kısa ve kolay cümleler kurduğunuzda bebeğiniz hem sizi anlayacak hem de tekrarlayacaktır. Çevresinde olan oyuncakları ve oynadığınız oyunlar aracılığıyla ona yeni kelimeler öğretin.

Bebeklerde Konuşma Evreleri

Bebeğinizin konuşma evreleri konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Fakat bilmenizi isteriz ki her bebeğin konuşma süreci annesine göre farklılık gösterir. Mesela bazı bebeklerin konuşması daha erken olurken bazısı 2 veya 3 yaşını bulabilir. Şimdi sizlere konuşma evrelerinden bahsetmek istiyoruz.

0 ile 6 Aylık Bebeğin Konuşma Evresi

 • Bebeğinizin ilk üç ay boyunca tek bildiği iletişim yolu ağlamak olacağı için tüm ihtiyacını bu şekilde sizlere bildirecektir. Üç aydan sonra bebeğinizin ağlamamasını sağlayın. Ağlarsa da ağlayarak bir sorunu çözemeyeceğini ona anlatmanız gerekiyor.
 • 3 aydan sonra bebeğiniz sizin sesinizdeki tonlamaları fark etmeye başlar ve anlamsız kelimeler çıkarmaya başlar.
 • Dil becerileri gelişen bebeğinizin b,p ve m sessiz harfleri çıkarmaya başladığını göreceksiniz. Sesli harfleri yan yana getirip yeni heceler oluşturan bebeğiniz bu heceleri sıklıkla tekrarlayabilir.
 • aya geldiğinizde bebeğinizin baba ile anne dediğine şahit olacaksınız. Bu kelimeleri sık sık tekrar edip kendine bir oyun oluşturuyormuş hissi verebilir. Bu kelimeleri kullanan bebeğinizin kelimelerin anlamını bilmediğini unutmamanız gerekiyor.

6 ile 12 Aylık Bebeğin Konuşma Evresi

 • aydan sonra bebeğiniz sizden gelen bazı uyarılara canı isterse uyum sağlamaya çalışır. Her uyarınızı da uygulayacağını düşünmemeniz gerektiğini sizlere şimdiden bildirmek istiyoruz.
 • Bu süreç içerisinde bebeğinizin biberon, banyo ve meme gibi kelimelerin anlamını öğrendiğini göreceksiniz.
 • 1 yaşına yaklaştıkça bebeğinize oyuncağın nerede? Biberonunu bana verir misin? Gibi sıklıkla duyduğu cümlelere kendince cevap verdiğini göreceksiniz. Bebeğinizden elbette sizin gibi konuşmanızı beklememelisiniz. Her insan gibi onunda kendine ait bir tarzı var.

12 İle 24 Aylık Bebeğin Konuşma Evresi

 • Bebeğiniz 1 yaşına geldikten sonra f ve v gibi harfleri kullanmaya başlar.
 • aydan itibaren de bebeğinizin hal ve hareketinde değişiklikler sizi şaşırtabilir. Fakat buna şaşırmamalısınız. Bebeğiniz birçok heceyi yan yana getirerek sizinle konuşmaya başlayacaktır.
 • Bebekler ilk anlamlı kelimelerini 18 ile 24 ayları arasında söylerler. Siz her ne kadarda objelerle konuşmayı desteklemeye çalışsanız da bebeğiniz bu süreden önce tam manasıyla konuşmaya başlayamaz.
 • 2 yaşını doldurmak üzereyken bebeğinizin hem anlamlı hem de anlamsız kelimeleri birleştirip cümle kurmaya başlaması olası bir durumdur.
 • 1 yaşın sonunda olan bebekler ortalama 25 kelimeye kadar konuşabilmektedir.
2 ile 3 Yaş Bebeğin Konuşması
 • Bebeğiniz 2.5 yaşına doğru geldiğinde bazı kelimeleri bilinçli olarak kullanır ve anlaşılır bir şekilde telaffuz eder.
 • 2 ile 3 yaş arasındaki bebeğiniz ortalama olarak 50 kelime ile 100 kelime arası konuşabilir. Ayrıca bu yaş aralığında olan bebekler iki ya da üç kelimeden oluşan cümleler kurabilir.
 • Eğer bebeğiniz hala anlamlı kelimeler kurmadıysa doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.
3 ile 4 Yaş Bebeğin Konuşması
 • Bu yaş aralığında olan bebekler gün içerisinde ortalama 500 kelime konuşabilmektedir. Ayrıca bebeğiniz etrafında gördüğü her şeyi sorgulayacak ve sizden cevap bekleyecektir. Siz de bıkmadan, usanmadan onun sorularına cevap vermeniz gerekiyor.
 • Ayrıca bu yaş aralığında olan bebekler, başına gelen olayları veya basit hikayeleri kolaylıkla size anlatabilmektedir.

Eğer bebeğinize doğduğu günden itibaren kısa ve anlaşılır bir şekilde konuşmanız onun kolay ve hızlı konuşmasına neden olacağı gibi sizinle kurduğu bağında gelişmesine neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu