Bebek ÇocukBilim

Bebekler Nasıl Dil Öğrenir?

Her bir çocuk, çevresindeki faktörler ve etkileşim unsurları ile birlikte etrafındaki insanların konuştukları dile maruz kalarak konuşma yetisini de öğrenmiş olurlar.  Bu konuşulan dile maruz kalma durumu anne karnındayken başlayarak hayatının sonuna kadar da devam etmektedir. Çocuklar tüm bu süreç sonrasında yaklaşık olarak 5 yaşına geldiklerinde ise bir yetişkin ile çok rahat bir şekilde iletişim halinde olabilecek kadar da işleri düzeyde konulma yetisine sahip olurlar. Ancak bu döneme ulaşasıya kadar belli bir dil gelişim evreleri de bulunmaktadır. Bu evreler sırası ile birlikte söz öncesi dönem, tek sözcük dönemi ve son olarak da kural öğrenme dönemi olarak bilinmektedirler. Bu il olarak bahsetmiş olduğumuz söz öncesi dönem 0 ile 12 ay arasındaki bebeklerde geçerlidir. Aynı zamanda da tek sözcük dönemi 1 ya da 2 yaşındaki çocukları kapsarken kural öğrenme dönemi ise de 2 ya da 5 yaş arasına dağılmaktadır. Bebekler Nasıl Dil Öğrenir?

Peki Ya Bebekler Nasıl Dil Öğrenir?

Bu dönemleri tek tek incelememiz gerekirse eğer bu söz öncesi döneminde bebekler çevresinde bulunan insanlar ile birlikte ağlayarak, öksürerek ya da mırıldanarak iletişim kurma çabaları içerişine girerler. 6. aydan sonraki dönemlerde ise bu bebekler yavaş yavaş bir ünlü ve bir ünsüz harfi yan yana getirerek tekrarlı kelimeler ortaya çıkarmaktadırlar. Bu sözcüklerin herhangi bir anlamı olmamasının yanı sıra da bebekler bu yaptıkları ile birlikte ses denemeleri içine girmektedirler. Yani kısacası konuşmayı öğrenmek için küçük provalar halindedirler. Kullanmış oldukları bu anlamsız kelime öbekleri anlam ifade etmekte olan tek sözcüklere dönüştüğü andan itibaren de tek sözcük döneminin başladığını anlamamız çok mümkündür. Ancak şu durum bilinmelidir ki bu dönem içerisinde yer alan çocukların kulanmış odluğu bu anlam ifade eden tek kelimelerin sadece bir şeyi belirtmek amacıyla söyledikleri doğru değildir. Öğrenmiş oldukları bu kelimeleri birden faza şey için kullanmaları da çok büyük bir olasılıktır. İlk 8 ay içerisindeki bebekler ise genel olarak 20 ya da 50 arası bir kelime dağarcığına sahip olabilmektedirler.  Bu dönemden sonra da öğrenilen kelimelerin sayısı da giderek artmaktadır ve bu dönem de hızlanarak gelişmektedir.

İlgili Makaleler

bebeklerde dil gelisimi

Bebeklerde kural öğrenme evreleri yaklaşık olarak 2 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Bu evreye geçildikten hemen sonra nu 2 yaşındaki çocuğun konuştuklarının anlaşılma düzeyi de bir hayli artış göstermektedir. Bu dönem 3 yaşındayken çok daha faza artarken yaklaşık olarak 4 yaşına ulaştığında ise %100’lük bir anlaşılabilir konuşma sergileyebilirler.

4 yaşına ulaşmış bir çocuğun artık neredeyse bütün ünlü ve ünsüz harfleri öğrenmiş olması beklenir.  Çocukların bu dönem içerisinde edinmiş oldukları il ünsüz seslerin p, b ve m harfi olarak bilinmektedir. Çok daha sonralarda da bu harfleri t, k, d ,g ve h gibi sert ünsüzler de takip etmektedir. Bu öğrenilen harfler ile birlikte artık bebekler çok aha fazla kelime bilgisine de sahip olacaklardır. Tüm bu harflerin öğrenilmesi ve geliştirilip konuşulması döneminden sonra l, r, y, c ve ç sesleridir. Ancak şöyle de bir gerçek vardır ki bebeklerin r sesini çıkarma durumları oldukça zorlu bir süreçtir. Hatta bu durum çocuğun 8 yaşına kadar konuşamaması yani busesi çıkaramıyor olmasına kadar da uzayabilir. Ancak normal bir çocuk bir süre sonra bu sesi çıkarmayı öğrenecektir.

Bebekler bu dönemden sonra artık yavaş yavaş sözcükleri bir araya getirmeye başlamaktadırlar. Ancak bu süreç de belirli adımlar ile birlikte ilerleyecektir.Bu adımlar tamamlandıktan çok uzun süre sonra ise çocuklar uzun cümleler kurmaya başlayacaklardır.

İlk olarak çocuklar 2 adet sözcüğü yani isimi yan yana getirerek ne istediklerini belli edebilirler. Ancak bir süre sonra bu isimlerin yerine fiiller geçektedir. Yine bu iki harfli kombinasyonlarda çocuklar bu sefer de fiillere yer veririler. Bir müddet sora da bu filler ile birlikte sıfatları da öğrenen çocuklar git gide kelime daracıklarını da genişletmiş olurlar. Tabii ki de tüm bu kelimeleri öğrendikten sonra sıra senli benli konuşmalar gelecektir.

Bu dönemde de çocuklar zamirleri kavrayacaklardır. Bu zamirleri de bağlaçlar ile zarflar da takip etmektedirler. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi 5 yaşındaki bir çocuk tüm bu bilgilere hakim olup bir yetişkin gibi doğru ve yerinde kelime daracıklarını kullanarak çok büyük ilerlemeler göstermektedirler.

bebek dil gelisimi

Bebeklerin Dil Ve Konuşma Dönemindeki Dönüm Noktaları

Bebekler ilk doğdukları zaman çevrelerindeki sesleri fark ederler. Bu konuşmaları dinlerler ve seslere gülümseyerek tepki verirler. 3 aylık olana kadar bebekler Konuşulduğunda konuşan kişiye döner ve aynı zamanda da rahatlatıcı olan seslere de çok güzel tepkiler sergilemektedirler. 4 ya da 6 ay arasındaki bebeklerde ses tonundaki değişime göre çok farklı tepkiler vermektedirler.

Bu dönemde de ses çıkaran her türlü araç, gereç ya da oyuncaklar bebeklerin bütün ilgisini oldukça çekmektedir. 7 ay ile 12 ay arasında yer alan bütün bebeklerde de onunla konuştuğunuz zaman kendisine bir şey söylendiğini anlar ve konuşan kişiyi dinlemeye başlar. Bebeğin ismi söylenildiği zaman o ismin kendine ait olduğunu kavrar ve bu ismi söyleyen kişiye doğru bakar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu