Bebek Çocuk

Bebek Ne Zaman Emekler?

Bebeklerin gelişim süreci, bebeklerine bakan tüm yetişkinler için heyecan verici bir süreçtir. Bu süreç, aynı zamanda ebeveynlerin kaygısını artıran durumlara yol açabilir. Ancak bebeğinizin gelişim sürecine baktığınızda her yeni süreç aslında farklı heyecan yaratan bir dönüm noktasıdır. Bebek ne zaman emekler?

Ebeveynler oturma ve emekleme süreçlerini yakından takip etmelidirler. Bu basit hareketler, bebeğin vücudunun tanındığının ve doğru kullanıldığının ilk işaretidir. Emekleme ve oturma hareketlerinde gecikme yaşanabilmektedir. Ancak bunun için endişelenmeye gerek yoktur. İlk emekleme ve oturma, her bebek için farklı zamanlarda gözlemlenebilir.

Bebek Ne Zaman Emekler?

Tüm ebeveynler bebeklerinin sorunsuz büyümesini ve bebekte oluşabilecek anormal durumları erken fark edebilmek isterler. Bu nedenle, bebeğin tüm hareketleri ebeveyn tarafından çok yakından izlenir ve bazı küçük başarılar genellikle büyük bir coşkuyla karşılanır.

Oturmaya başlayan bebekler artık kendilerinin farkına varmaya başlarlar ve yakın zaman içinde emeklemeye çalışırlar. Genel olarak bebekler 7 ile 9 ay arasında tamamen yalnız oturmayı öğrenirler.

Bebekler ortalama 8 ayda emeklemeye başlar. Elbette burada verilen sayılar ortalama sayılardır ve tüm bebekler için geçerli olmayabilir. Emekleme becerilerinin kazanılması için gerekli gelişim, bazı bebeklerde daha erken evrelerde görülürken bazı bebeklerde daha geç görülebilmektedir. Doktorunuzla iletişim halinde olduğunuz ve bebeğinizle ilgilendiğiniz sürece panik yapmaya gerek yoktur. Sabırlı olmanız ve bebeğiniz için doğru zamanı beklemeniz gerekir.

Emeklemenin başlangıcı aynı zamanda kas büyümesinin fiziksel ve sağlıklı gelişiminin bir göstergesidir. Ancak bazı bebeklerin emeklemeden yürümeye başladığını unutmayın. Emeklemeye başlamak, bebeğinizin bağımsızlığının ilk adımıdır ve bebeğinize farklı hareketleri ve ortamları keşfetme fırsatı verir.

Ebeveynlerin bebekleri büyürken endişe duydukları zamanlardan biri bebeğin emeklemeye başladığı zamandır. Bebeğin emekleme zamanı tüm aile için mutlu ve heyecanlı bir süreçtir. Emekleme, bebeğin vücudunun gelişimi için gereklidir. Bebeklerde büyüme atakları bedensel ve zihinsel gelişim için önemlidir ve ebeveynler bu dönemlere hazırlıklı olmalıdır.

Emeklemeye Başlamadan Önce Bebeğin Kazanması Gereken Beceriler

Emeklemeye başlamadan önce bebeğin bazı fiziksel becerilere sahip olması gerekir. Bebek vücudunu dengeleyebilmeli, başını kaldırabilmeli ve karın, sırt, kol ve bacak kaslarını güçlendirmiş olmalıdır. Bebeğin kaslarını güçlendirmek için doğumdan itibaren yapılan egzersizler, bebeğin hareketleri, başını kaldırması, ayaklarına dokunması, sola ve sağa döndürmesi yeterlidir.

Peki bebek ne zaman emekler ? Bebekler 9 ay ve sonrasında emeklemeye başlar. Katı yiyecekler ile beslenmeye başlayan bebekler güçlenir. Zamanla fiziksel olarak güçlenen bebekler, desteksiz olarak dik durmaya başlarlar.

Emeklemeye başlayan bebekler için, yetişkinlerin bebeğe zarar gelmemesi adına oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Bebek emeklemeye başladığında doğal olarak çevreyi merak etmeye ve keşfetmeye başlar. Bebeğin zarar görmemesi için özellikle keskin nesneler ortadan kaldırılmalı ve prizler kapatılmalıdır.

Bebeğinizin emeklemesi için ona yer açmanız gerekir. Bebek desteksiz bir şekilde dik durmaya başladığında yakın zamanda emeklemeye başlayacağını anlayabilirsiniz. Bebeğinize yapacağınız ufak egzersizler ve bebek masajı ile bebeğinizi fiziksel olarak emeklemeye hazırlayabilirsiniz. Eklemler güçlendikçe bebek dik durur ve emeklemeye başlar. Bu, bebeğin fiziksel gelişiminin doğru yönde ilerlediğinin olumlu bir işaretidir.

bebek ne zaman emekler

Bebek emeklemeye başlamadan önce yetişkinlerin hazırlıklı olması gerekir. Bu tür durumlarda ebeveynler bebeklerini emeklemeye teşvik edilmelidirler. Bebeğinizin en sevdiği oyuncakları bebeğinizin emekleyebileceği bir yere koymak bebeği harekete geçirmeye yardımcı olur.

Ayrıca ebeveynlerin tepkisi bebek için cesaret vericidir. Bebeğin emeklediği görüldüğü zaman sakin kalmalı ve büyük tepkiler verilmemelidir. Bebek emeklemeye çalışırken ona müdahale edilmemelidir.

Bazı bebekler emeklemeden yürümeye başlayabilirler. Bebek emeklemiyorsa, bebeğin hareketlerini gözlemlemek önemlidir. Bu şekilde ebeveynler yavaş yavaş bebeklerinin davranışını anlayabileceklerdir.

Bebeklerin En Geç Emekleme Süresi Nedir?

Bebeğin en geç emekleme süresi 11 ay’a kadar ulaşabilir. Bu tamamen normaldir. Bebeğin vücut yapısı, ağırlığı, aktivitesi, anne karnında geçirdiği süre gibi kriterler ve diğer genetik ve çevresel faktörler bebeğin emeklemesini geciktirebilir. Bebekler en geç ne zaman emekler sorumuza cevap vermiş olduk.

Herhangi bir sağlık problemi olmadığında bebeğin geç emeklemesi bir sorun teşkil etmez. Bunun nedeni, bazı bebeklerin emekleme aşamalarını tamamen atlayabilmeleridir. Emeklemeden ayağa kalkıp ilk adımı atabilirler.

Bebekler Nasıl Emeklemeye Başlarlar?

Kol kasları bacak kaslarından daha güçlü olan bebekler, önce kollarını öne doğru çekerek, ilerlemek yerine ileri geri hareket ettirerek ve geri çekerek başlayabilirler. Bu deneme yanılma egzersizlerinden sonra bebek gerekli becerileri kazanacak ve emeklemeyi öğrenecektir. Bebeğin emeklemesi için egzersizler önemlidir.

Bazı bebekler asla emeklemezken, bazılarının emeklemesi uzun süre devam edebilmektedir. Bebeğe bağlı olarak 11. ay bebeğin yürümeye başladığı zamandır. Yürümeye başlamak için bebeğinizin kaslarının gelişmesi ve güçlenmesi gerekir.

Bunun için önceki aylarda yapılan egzersizler ve destekli yürüyüşler çok önemlidir. Bebeğinizin yürümesini desteklemenin bir diğer önemli noktası da bebeğinizi cesaretlendirmektir.

Down Sendromlu Bebeklerin Emekleme Süreci

Down sendromlu bebekler, diğer bebekler gibi oturma, emekleme ve yürüme, adımlarından geçer. Aradaki fark, bu aşamalara ulaşmanın daha fazla zaman almasıdır. Bu gecikme gayet doğaldır. Down sendromlu bebekler 18 aylık olana kadar emeklemeye başlamayabilirler. Elbette bu dönem bebeğe göre değişir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu