Bebek Çocuk

Bebek Ne Zaman Anne Karnında Hareket Eder?

Hamile olan bayanlar bebeğinin cinsiyetinden önce onun sağlıklı olmasını istemektedir. Sağlıklı olmasının ilk belirtileri arasında onun hareket ettiğini anlamaları yatmaktadır. Karnında minik kıpırdanışlar hisseden anne adayı hem heyecanlanmaktadır hem de bir an önce onu kucağına almak için sabırsızlanmaktadır. Bu kıpırdanmalar yakın zamanda tekmelere dönüşecektir. Bebeğiniz size bir şeyler anlatmak için karnınızı tekmeleyecektir. Bebeğinizle iletişim kurmanızda bu tekmelerin oldukça fazla yeri bulunmaktadır. Peki bebek ne zaman anne karnında hareket eder? Bu hareketler ilk kez ne zaman başlamaktadır?

Bebek Ne Zaman Anne Karnında Hareket Eder?

Hiç görmediğiniz, dokunmadığınız ama sadece varlığını hissettiğiniz o minik can hamileliğin yedinci haftasında kıpırdanmaya başlamaktadır. Bu haftada 2 cm olduğu için onun kıpırdanmalarını anne anlayamamaktadır. Ancak ultrason cihazında bu hareketlere rastlanmaktadır. 7 haftalık bir bebeğin beyin gelişimi devam ettiği için kafatası vücudundan büyüktür. Kol bacak çıkıntıları oluşmaya, ağzı ve dili şekillenmeye başlamıştır. Böbrekleri gelişmiş ve idrar üretmeye başlamıştır bile. Onun kalp atışlarını duymak için doktorunuza gidebilirsiniz. İşte orada onun kıpırdanmasına da şahit olabilirsiniz.

Bebeklerin Anne Karnındaki Gelişim Süresi ve Hareketleri

Bebekler sekizinci hafta itibariyle karnınızda devamlı yer değiştirmektedir. El ve ayak parmakları arasındaki perdeler incelecektir. Diğer organları da hızla oluşmaya başlayacaktır. Dokuzuncu haftada ise artık üç aylık olmuş demektir. Bu evrede artık yüz yapısı oluşmaya başlar ve kulakları ile göz yuvaları, ağzı ve burnu yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Bu evrede bebeğinizin büyüklüğü 2- 2,5 santim arasında olup annenin karnında daha da belirginleşmeye başlayacaktır. Ayrıca beyni, kalbi, ciğerleri, böbrekleri hala gelişimi devam ettirmektedir.

Onuncu haftaya gelen bir bebeğin kolları ve dirsekleri çalışmaktadır. Kıkırdaklı dokular oluşmaya başlamış ve o minik kıpırtılar da kendini daha fazla göstermektedir. Ama bu dönemde de anlayamayabilirsiniz. Sadece karnınızda seğirmeler halinde bir hareket görebilirsiniz. On birinci haftaya gelindiğinde incir büyüklüğünde bir bebeğiniz var demektir. Ağzını açar parmağını emer. On ikinci haftaya geldiğinizde artık onun tekmelerini hissedebilirsiniz. Bu hareketler küçük ve yavaş olsa da anne adayları bunu hissedebilir.

On üçüncü aylık hamilelikte bebeklerin reflekslerinde gelişmeler gözlenir. Bu da onun hareketlerinin çoğalması anlamına gelmektedir. Rahim içinde döner ve hareket eder. Artık gözlerini kırpabilen, hıçkıran ve hızla gelişimini sürdüren bir bebek olmuştur. Onun hıçkırıklarını küçük kıpırdanmalar olarak da düşünebilirsiniz. Ama bu durum anne adaylarını yanıltmaktadır. Bundan sonraki zamanlarda onun hareketleri daha sık aralıklarla olacaktır. Kıpırdanmalar da tekmeler halini alacaktır.

bebek

Bebeklerin Tekmelemeye Başladığı Dönemler

Bebekler anne karnında seslere ve ışıklara karşı reaksiyon göstermektedir. Ona dokunduğunuzda kımıldanabilirler. 16- 25 arası haftalarda bebeğin hareketleri yavaş olmaktadır. Bunları anlamakta güçlük çekebilirsiniz. 25 haftalık hamileliklerde işitme ve görme duyuları ile beyin hücreleri arasındaki dalgalar oluşmaya başlamaktadır. Işığa karşı aşırı duyarlı, göz kapakları sürekli kapalı olsa da ışığı algılamaktadır. Karın içindeki sesleri algılıyor, az da olsa dışarıdaki sesleri yavaş yavaş algılamaya başlıyordur. Göz, göz kapağı, kirpikler ve kaşlar oluşuyor. Bütün bunlar büyümekte olan bebeğin gelişim süresinde yaşadıklarıdır. Artık o, ellerini sıkıp bırakabilen, ayaklarını oynatan, bacaklarını hareket ettiren bir canlı olmuştur.

İlerleyen aylarda bebeğin hareketlerinde artış görünecektir. İşte o zaman anne adayı bunu daha iyi anlayabilir. Hatta yanında olan kişiler de bunun farkına varacaktır. Otuzuncu haftadan sonra hareketlerde artış görebilirsiniz. Sırt üstü uzanan hamile bayan elini karnına koyduğunda bebek bu sıcaklığı hissedip kıpırdanma başlar. Onun hareketleri neticesinde başını ve ayaklarını fark edebilirsiniz. Doğuma yaklaştıkça tekmelerin şiddeti ve karındaki hareketin fazlalaşması dikkat çekecektir.

33-35 haftalık hamileliklerde artık doğuma az kaldığını ifade etmektedir. Bebeğin kafa kemikleri ise sertleşmemektedir. Böylece doğum sırasında herhangi bir zorlanmada zarar görmemektedir. Saçları uzamaya başlamıştır. Bağışıklık sistemi ise gelişmeye devam etmekte ve basit mikroplarla başa çıkabilmektedir. Erkek bebeklerde testisler artık görülebilmektedir. Daha önce oluşan ayva tüyler ise bu haftada dökülüyor. İşitme duyusu yetişkin bir insan kadar gelişmiş olmaktadır. Görme durusunda ise ışığa karşı duyarlı hale gelmiştir. Bu dönemde bebeğin hareketlerinin azaldığı söylenip endişe duyulabilir. Bebeğin hareket alanı azaldığı için hareketleri azaldı sanılmaktadır.

Bebeğin Anne Karnında Çok Hareketli Ya Da Az Hareketli Olması

Çok hareket eden ve farklı olaylara tepki gösteren bebeklerin sağlıklı oldukları bilinmektedir. Hamileliğin ilk aylarından beri gidilen doktor kontrollerinde az kıpırdanmadan şikayetçi iseniz bunu doktorunuza bildirmelisiniz. 22 aya kadar hissedilmeyen kıpırdanmalar sıkıntılı durumların habercisi olabilir. Son aya kadar hareketlerin hissedilmesi gerekmektedir. Bebekler genellikle saat 21- 01.00 saatleri arasında yani akşamları daha fazla hareket ederler.

Anne ne zaman istirahat etmek için uzanırsa bebek harekete geçmektedir. Bu durum suyun içinde olan bebeğin alanının genişlemesi ve onun daha rahat hareket edebilmesi ile ilgilidir. Bebeğin anne karnında sıklıkla yer değiştirmesi gerekir. Bazı bebekler normalden fazla hareket ederken bazıları daha az hareketlidir. Günde 3-4 defa anne karnındaki bebekte hareketlenme olmalıdır. Fakat hareketsiz dönemlerle karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu