Bebek Çocuk

Bebek Kaçıncı Haftada Doğar?

Bebek için doğum zamanları hakkında ortalamaya bakarak, genel bir haftadan bahsedilebilmektedir. Ancak burada unutulmaması gereken detaylar da mevcuttur. Özelikle sezaryen olan doğumlar, normal doğumlara kıyasla daha kısa sürede biten hamilelikleri gerektirir. Çünkü doğum sancısına giren bir annenin, hiçbir problem yoksa normal doğuma alınması olağandır. Ancak sezaryen ile doğum yapacak olan bir anne, bu sancıya zaman bırakmadan öncesinde doğum yapmalıdır.

Bebek Kaçıncı Haftada Doğar?

Normal doğum olarak adlandırılan ve sağlıklı bir hamileliğin ardından, sağlıklı .bir doğum da olan bu süre. 38 ila 40. Haftalar arasında gerçekleşir. Bazı bebekler 40+ zamanlarda da doğabilir. Bazıları 38’den de önce doğabilir. Bunlara erken doğum ya da geç doğum denir. Özellikle 42. Haftadan sonra olan doğumlar, geç doğum olarak adlandırılır.

Normal doğumun haberini veren belirtiler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nişan adı verilen kanlı akıntılın gelmesi.
  • Düzenli olarak kasılmalar.
  • Ağırlaşan sırt ağrısı.
  • İdrara sık sık çıkma isteği
  • Suyun gelmesi
  • Enerjik hissetme duygusu
  • Hafifleme hissi

Bu durumlar meydana geldiğinde anne doğuma hazırdır. Normal doğum mantığında bebek, doğum pozisyonuna geçerek baskı yapar. Böylece doğrudan doktora gitmek ve açılmaları da beklemek gerekir. Normal doğum, tüm yöntemler arasında en sağlıklı olandır. Enfeksiyon, kanama gibi riskler yüksek oranda değildir. Sadece doğum esnasında bir acı çekilir. Sonrasında ağrı pek olmaz. Bununla beraber de erken taburcu olma durumu ortaya çıkar. Psikolojik anlamda da büyük rahatlama yaşatır.

Dikişlere dikkat edilmesi durumunda da kısa sürede iyileşme sağlanacaktır.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen doğum, normal doğuma kıyasla bir ameliyat şeklindedir. Bu doğum yönteminde önemli olan şey bebeğin anne karnındaki geçirdiği zamanı ölçerek, öncesinde müdahaleyi yapmaktır. Yapılan araştırma ve çalışmalara göre gebeliğin 39. Haftasından önce sezaryen doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Ancak bazı araştırmalar da 34. Hafta itibari ile sezaryen doğum yapılabileceğini söylemektedir.

Normal doğum sancıları girmeden önce, sezaryen doğumun gerçekleşmesi daha mantıklıdır. Ancak normal doğum esnasında da bir problem olması durumunda sezaryene alınabilir. Böyle durumlar için sağlıklı ve bilinçli bir süreç yönetimi sağlanmalıdır.

Erken Doğum Riskli midir?

Zamanında gerçekleşmeyen her şeyde risk payı vardır. Erken doğumun kapsamı aslında geniştir. 38. Haftada doğan bir bebek ile 30. Haftada doğan bir bebeğin erkenlik durumu kıyaslanmamalıdır. Burada önemli olan bebeğin gelişimini ne ölçüde tamamladığıdır. Erken doğum, risklidir. Çünkü bebeğin organlarının gelişememesi durumunu yanında getirir. Bu da ileride oluşacak riskin ilk aşamasıdır.

bebek

Bununla beraber sadece organlarda değil, genel anlamda tüm fiziksel doku ve zihinsel dokuların da bebeğin anne karnında kalma sürecinde geliştiği belli olan bir gerçektir. Bu sürecin erken sonlanması, bazı gelişimlerin sekteye uğramasını da gerektirebilir. Bu yüzden sağlıklı bir süreç geçirmenin yanında, kontrol edilebilir bir gebelik aşaması da önemlidir. Böylece bebeğin tüm gelişimleri yakından takip edilir ve herhangi bir aksaklığa karşı da erkenden önlem alınacaktır.

Geç Doğumlar Riskli midir?

Erken doğumda olan riskler, geç doğumda da vardır. Belki aynı şekilde değildir ancak geç doğumlar da oldukça risklidir. Öncelikle annenin psikolojisi açısından oldukça zarar verici nitelik taşıyabilir. Stresli bir döneme anneyi sokabilir. Bununla beraber bebek açısından da oldukça büyük etkileri vardır. Bebeğin kendi kakasını yapması ve bu kakayı yemesi büyük bir problemdir. Solunum yollarında ve akciğerde büyük hasar bırakacak olan bu durum sağlık sorunlarının başlangıcı sayılabilir.

Geç doğan bebekler, annenin karnında giderek büyüyecektir. Çünkü her gün bebeğin anne karnındaki gelişimi artar. Böyle olunca da normal zamanında doğan bir bebeğe kıyasla, geç doğan bir bebek daha zor doğacaktır. Bu da annenin doğum esnasında zorlanmasına yol açmaktadır.

Geç ya da erken doğumlarda risk muhakkak vardır. Normal bir süreçteki doğumlarda da belirli başlı riskler bulunmaktadır. Çünkü doğum başlı başına, benzersiz bir durumdur ve bundan dolayı da ortaya pek çok farklı noktada riskler çıkabilir.

Yine de annenin her zaman bunun oldukça önemli bir süreç olduğunun farkında olması ve başından sonuna kadar her aşamada oldukça keyif alarak bu zamanı geçirmesi oldukça önemlidir. Çünkü doğum tamamen psikoloji ile ilgilenir. Psikolojisi ne kadar güçlüyse, bir anne o kadar kolay doğum yapacaktır. Ancak her zorluğu kafasında büyüten ve sadece kendisinin doğum yaptığını düşünen annelerde durum biraz daha farklıdır.

Bu yüzden de doğru bir doğum süreci ile her şey daha mümkündür. Hem kendiniz hem de çevreniz için bu keyifli süreci zorlaştırmak da mantıklı değildir. Zor bir süreç olduğunun farkında olsak da hayatınızın en eşsiz deneyimi olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden sevgili anne adayları; kendinize iyi davranın ve her zaman bu 9 ayın tadını çıkarın. Çocuğunuz, sizin için en değerli parçadır ve bu parçayı hayatınıza katma anınıza her zaman gereken özeni gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu