Bebek Çocuk

Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebek kavramı; çevresindeki herkes için büyük bir heyecan ve mutluluğun da beraberinde gelmesi demektir. Çünkü yeni bir düzen, yeni bir hayat ve yeni bir dünya herkes için oldukça farklı bir deneyim olmaktadır. Hele durum anne için daha farklıdır. Çünkü bir kadının içerisinde bir insan taşıması inanması güç ve çok büyük bir mucizedir. Bu mucizenin her adımı oldukça önemli ve her adımı kendine sürekli hayran bırakacak çizgidedir. Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren annemiz, bu duyguyu doyasıya yaşar. Duygusal iniş çıkışlar, büyük heyecanlar ve bazen üzüntülü haller fazlasıyla annede mevcuttur. Özellikle bebeğin hareket etmesi, anne için oldukça büyük bir adımdır. Çünkü bebek hareket edinceye dek anne, hamileliği hissetse de tam anlamıyla bebeği hissetmesi, hareketlenmeler ile mümkün olmaktadır. Peki, bebek hareketleri nasıl olur, bu hareketlenmeyi nasıl anlarız?

Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğin hareketlenmesi farklılık gösterebilen ancak ortalama bir sayı verilebilen çizgidedir. Sağlıklı bir gebelik sırasında, bebek 8. Haftadayken kol uzanmalarına ya da bacak kıpırdamalarına başlar. Bunu belirli ya da belirsiz olarak anne hissedebilir. Bu genel olarak pek fazla hissedilmese de dikkatle bebeğin dinlenmesi halinde farkına varılabilecek bir oynamadır.

Bununla beraber 16. Haftada daha sık şekilde oynamalardan bahsedilebilir. Bu oynamalar da beraberinde annenin, bebeğin tüm hareketlerini daha iyi bir şekilde kavramasını getirecektir. İlk gebelik söz konusu ise bebeğin hareketleri 16. Haftada hissedilmeyebilir. 25. Haftaya kadar ilk gebelik esnasında bebek hareketlerinin hissedilmesinden bahsedilebilmektedir.

Genel yoruma gelecek olursak bir bebeğin net olarak 16 ile 25. Haftalar arasında varlığını anneye daha çok hissettirdiği tespit edilmiştir. Bu süre zarflarında zaten aylık kontroller olduğu gibi, bebeğin gelişim düzeyi ile alakalı doktor da gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Ancak ortalamaya bakarak söyleyebiliriz ki hemen hemen anneler 13. Hafta gibi tam anlamıyla bebeğin hareketlerini hissedebilirler. Özellikle son haftalara yaklaşıldığında bebeğin tüm hareketleri, dışarıdan elleri ve ayaklarının yansıması şeklinde bile kendini gösterir. Bu his; oldukça farklı ancak bir o kadar da güzel bir his olarak herkes tarafından kabul edilmektedir.

bebek hareketleri

Bebeğin Hareketleri Dışarıdan Görülür Mü?

Bahsettiğimiz gibi, gebeliğin son zamanlarında bebeğin hareketlerinin dışarıdan da görülmesi mümkündür. Başlarda sadece anne tarafından hissedilen bu küçük hareketler, belirli bir zaman sonra birinin, anne karnına elini koyması ile hissedilir hale gelmektedir.

Dışarıdan görünen bir şekilde bu hareketlere ise hamileliğin genelde en sonunda yer verilmektedir. Ancak hamileliklerde bu durum değişkenlik gösterebilir ve daha erken bir dönemde de rastlanabilir. Yani bebekler yer değiştirirken el ya da ayakları ile anne karnını şekillendirirler. Dışarıdan bakan bir göz bile bu hareketlenmeyi görür ve hisseder. Bu oldukça mucizevi ve heyecan verici bir olaydır. Aynı zamanda bu hareketler; bebeğin gelişmekte olduğunun bir kanıtıdır. Bu da yorum yapmanız için size sunulan bir yöntemdir.

Bebeklerin gelişimi konusunda pek çok farklı durum, anneye bilgi vermektedir. Özellikle rutin doktor kontrollerinde saptanan pek çok veri, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin takip edilmesi noktasında oldukça önemlidir.

Bebek Anne Karnında Çok Hareket Eder Mi?

Bebeklerin anne karnında çok hareket etmeleri oldukça doğaldır. Özellikle sıvı tüketimi ve tatlı şeylerin yenmesi durumunda bebekler anne karnında oldukça hızlı şekilde hareket ederler. Dikkat ederseniz ultrasona girmeden önce annelerden tatlı bir şeyler yenmesi istenir. Bu da bebeğin hareketlerinin daha kolay bir şekilde gözlemlenmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Bebekten bebeğe değişen durumlardan biri de hareketlerin seyridir. Yani bazı bebekler anne karnında daha yoğun bir harekete sahipken bazı bebekler daha yavaş hareket eder. Bu yapısal bir farklılıktır ve çok fazla önemli bir ayrım değildir. Bir bebeğin az yavaş hareket etmesi, sağlığı ile alakalı endişe edecek bir durum olduğunu doğrudan göstermez. Aynı şekilde aşırı hareket eden bir bebeğin de inanılmaz sağlıklı olduğundan direkt olarak bahsedemeyiz. Böyle durumlar olsa bile önemli olan mutlaka doktorun gözlemidir.

Bebeğin her türlü gelişimini takip etmek ve onu daha yakından tanıyabilmek adına doktorun söyledikleri oldukça önemlidir. Rutin doktor muayeneleri, annenin kendini kötü hissettiğinde doğrudan doktoruna başvurması ve gebeliğin getirdiği, doktorun da söylediği şeylerin harfiyen yapılması oldukça büyük artılardır.

Çünkü hamilelik bir hastalık olmasa da oldukça dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek ve her aşamada doğru bir yol izlemek mutlak suretle doğumu da kolaylaştırıcı olacaktır. İster normal doğum olsun ister de sezaryen doğumlarda bebeklerin hareketleri önemlidir.

Normal doğum, son ana kadar beklenmektedir. Sezaryen doğumlarda ise son ana kadar beklenmemesi esastır. Daha erken bir sürede bebek alınır ve doğum gerçekleşir. Bu iki doğum türünde de bebeklerin hareketleri hem anne tarafından hissedilir hem de doktor tarafından gözlemlenir. Herhangi bir problem varsa da bunun açıklaması, anneye doktor tarafından yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu