Bebek Çocuk

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamile olduğunu öğrenen bir bayan oldukça heyecanlıdır. Bu ona verilmiş olan güzel duygulardan birisidir. Karnında küçük bir canlının oluşuyor olması ile kafasında da birçok sorular gündeme gelecektir. Bunlardan ilki yavaş yavaş kilo almaya başlayacağım korkusudur. Bunun yanı sıra bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? Sorusu da ebeveynlerin kafasında belirir. Çünkü o zaman ona kızım ya da oğlum diyebileceklerdir. Bu soru annenin kaçıncı hamileliği olursa olsun merak edilmektedir.

Bebek Cinsiyeti Ne zaman Belli Olur?

Hamilelik süresi yaklaşık 40 haftadır. Bazı kişilerde erken doğum söz konusu olduğu gibi bazılarında bu süre 41 haftayı da bulmaktadır. Peki cinsiyet hangi haftada belli olur? Hamile bayanlar ilk aylarından itibaren hormonel ve fiziksel değişime uğrarlar. Bunların yanında psikolojik duygu değişiklikleri de anne adaylarında karşılaşılan durumlar arasındadır. Hamile bayan vücudunda ortaya çıkan hormonların değişmesiyle bazen çok mutlu bazen de sinirli olabilirler. Ağlama hissi ve duygusal olması da yaşanılanlar arasındadır. Bu süreçte bayanın yanında olmak ve ona destek vermek son derece önemlidir.

Bebeğin Cinsiyetinin Belli Olmasındaki Etkenler

Bayanların adet gününden 14 gün sonrasında hamile kalmaları oldukça yüksek ihtimaldir. Cinsel ilişki sonrasında bayanın rahmindeki 250 milyon erkek sperminin sadece 400 tanesi aktif kalmaktadır. Bunlardan da sadece bir tanesi yumurtanın zarını delecektir. Yani kadın spermleri ile döllenecektir. Y kromozomu yumurtayı döllerse erkek bebek olacak, X kromozomu yumurtayı döllerse kız bebek olacak demektir. Buna da erkek spermleri karar vermektedir. Cinsiyetin belirlenmesinde erkek spermi önemli rol oynamaktadır.

Aslında bebeğin cinsiyeti X ve Y kromozomunun döllendiği anda belli olmaktadır. Fakat bizler bir kan pıhtısı halinde olan bu canlının cinsiyetini ilerleyen zamanlarda anlamaktayız. Bebeğin cinsiyetini anlamak için bazı testler yaptırmak isteyen kişiler bunun için 14 hafta beklemeleri gerekecektir. İlk 10 hafta içerisinde bebeğin bütün organları gelişecek ve hatta çalışmaya da geçecektir. Kafatası büyüyecek, beyni çalışacaktır. Kemikler ve kıkırdak dokular gelişmeye devam edecektir. Cinsel organı da gelişecektir. Bu dönemde anne adayında mide bulantısı ve karnında büyüme yaşanması normaldir.

Bebeğin Cinsiyetine Nasıl Bakılır?

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren merak edilen bebeğin cinsiyetini öğrenme duygusu için anne babaların üç ay beklemeleri gerekmektedir. Üç aydan sonraki zamanda cinsiyet öğrenmeniz artık söz konusudur. Düzenli gidilen doktor kontrollerinde, bebek anne karnında normal bir şekilde duruyorsa cinsiyet öğrenmek için bazı cihazlar buna yardımcı olmaktadır.

 • Ultrason cihazı ile cinsiyet belirleme
 • Anne karnında DNA testi
 • Preimplantasyon genetik tanı
 • Anne karnından su alınması

Size uygun olan yöntem doktorunuzca uygulanacaktır. Ama en çok bilinen tür ultrason cihazı ile bakılmasıdır. Günümüzde her hastanede, özel polikliniklerde ve muayenehanelerde ultrason cihazı bulunmaktadır. Anında öğrenmeniz de mümkündür.

Ultrason İle Cinsiyet Nasıl Öğrenilmektedir?

bebek cinsiyeti

Ultrasonlarda anne karnına gönderilen yüksek frekanslı ses dalgaları ve bu sesi algılayan bilgisayar ekranı ile cinsiyet öğrenmek oldukça kolaydır. Anne karnına sürülen jel ve ultrason cihazının karında dolaşmasıyla ekranda bebek izlenmektedir. Bu görüntüyü doktorunuzun yorumlaması gerekecektir. Kişiler baktıklarında tam olarak bir şeye benzetemezler. Çünkü hamilelik daha yenidir ve bebek gelişimini tamamlamaya devam etmektedir.

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? Bu durum farklı zaman aralıklarını bizlere gösterdiği gibi normalde 14. Hafta cinsiyet belirlenmesinde idealdir. Bebeğin muayene sırasında cinsel organını gizlememesi ya da ters olmaması şartıyla bu haftada cinsiyeti öğrenebilirsiniz. Ultrason ile bakıldığında bebek uygun pozisyonda ise doktorunuz size cinsiyeti bildirecektir. Ultrason fotoğrafını da vererek bebeğinize ait ilk resmi de böylelikle almış olacaksınız.

Erkek Bebek Cinsiyeti Ve Belirtileri Nelerdir?

Anne ve babalar her ne kadar sağlıklı bir bebekleri olsun diye dua etseler de içinden kız ya da erkek faktörünü geçiriyorlardır. Hele ki ikinci hamileliklerde bu duruma daha fazla rastlanmaktadır. Ebeveynler ilk çocuktan farklı cinsiyette olsun isteklerini taşımaktadır. Erkek bebek cinsiyeti hamilelik süresince bazı belirtiler göstermektedir.

 • Anne adayının karnının sivri olması
 • Anneye arkadan bakıldığında basende genişlik hissedilmemesi
 • Bayanın sivilcelerinde artış
 • Ekşi ya da tuzu gıdalar tüketme isteği
 • Bulantı ve kusma şikayetlerinin az olması
 • Sağ meme ve sol memenin farklı büyüklükte olması
 • Annenin ayaklarının devamlı üşümesi
 • Annenin saçlarının parlak olması ve çabuk uzaması
 • İdrarının açık olması
Kız Bebek Cinsiyeti Ve Belirtileri

Kız bebeği olacak kişilerin hamileliklerinde bazı farklılıklar görülmektedir. Kişiler belirtilere göre kızının olacağını böylelikle anlayabilirler. Ama şunu da belirtmekte fayda vardır ki yanılma ya da belirtilerin cinsiyete uygun olmaması da karşılaşılan durumlar arasındadır. Kız bebek cinsiyeti belirtileri nelerdir?

 • Anne adayının karnının yuvarlak olması
 • Tatlı gıdalar yeme isteğinin oluşması
 • Bulantı ve kusmanın fazla olması
 • Sol memenin büyük olması
 • Annenin saçlarının ince olması mat görünmesi
 • İdrarının koyu olması

Bebek cinsiyetini öğrenme yolları arasında farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar Japon takvimi ile cinsiyet hesaplama, Rus takvimi ile cinsiyet hesaplama, Çin takvimi ile cinsiyet hesaplama yöntemleridir. Ama bu yöntemlerin doğruluk payları kesin değildir. O yüzden bebeklerini cinsiyetini öğrenmek isteyen kişiler üç aylık hamileliği doldurunca doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu