Yapay Zeka

Basit Yapay Zeka Örnekleri

2000li yılların başı 90li yılların sonu derken birçok robot filmi ortaya çıkmıştır, insanlar gelecekte robotlar ile yaşanacağına inanmış olmalı ki o şekilde bilim kurgu filmleri yapıldı. Gelecekte ne olacak bilmiyoruz ama robotların yaşamımızda olacağı noktasında ilk gelişmeler başladı. Eski filmlerden başlamışken o fil imlerde kullanılan bir tabir vardı, ben yapay zekâ. Cümle bu kadar kısa olmasına rağmen yapay zekâ içinde çok anlam taşıyan bir kelime birliği olmuştu. Günümüzde hala robotlar aramızda değil ama yapay zekâlar çoktan aramızda dolanmaya başladı. Şimdilerde basit olarak ortaya çıkan yapay zekâlar ilerde daha da farklı boyutlara çıkacaktır. Peki, bu basit yapay zeka örnekleri hangileri?

Basit Yapay Zeka Örnekleri

basit yapay zeka

Siri

Günümüzde yapay zekâ denilince akla gelen en büyük örneklerden bir tanesi siridir. Bir yapay zekâ için hiç de fena olmayan siri iphone telefon uygulamasına ait yapay zekâ örneğidir. Sorulan sorulara cevap veren telefon içinde sizlerin istediği basit işlemleri yapan bir yapay zekâ olan siri son dönemde benzerleri yapılmaya çalışılsa da hala en üst seviye olarak yerini koruyor. Siri uygulaması ilerde ne kadar gelişir bunu hep birlikte göreceğiz ama bilinen bir gerçek var ki siri hayatı kolaylaştıran bir örnektir.

Araba navigasyonu

Navigasyon ve ya araba navigasyonu ikisi de benzer özellikler taşıyor, bu uygulamalar sizlere yol tarifi yapan basit yapay zekâ örnekleri içinde yer alıyor. Öncelikle telefonlarda uygulanmaya başlanan navigasyonlar arabalarda daha da geliştirilip uygulanmaya başlandı. Sizlerin ağzından çıkan kelimelere göre yol tarifi yapan telefonunuza hükmeden bir uygulama olan navigasyonlar basit ama işe yarayan yapay zekâlar olarak öne çıkmayı başardı.

Yüz tanıma

Yine bir yapay zekâ özelliği ile karşı karşıya kalıyoruz, telefonlarda güvenlik kilidi için özel kasalarda bulunan bir özellik olan yüz tanıma, yapay zekâ olarak karşımıza çıkıyor. Tanımlanan yüzlerden başka yüzler çıkınca güvenliği sağlayarak izin vermeyen ve ya geçerli yüzü tanıyınca izin veren uygulama başlarda emin olunan bir yapay zekâ olmasa da son zamanlarda çok geliştirildi. Yapay zekâ olarak ilklerden biri olan yüz tanıma uygulaması ne kadar geliştirilecek hep birlikte göreceğiz.

Otomatik düzeltim motoru

Bu şekilde söylenince pekte anlaşılmadığını biliyoruz, biraz açalım internet ortamında ve ya yazı yazmak için kullanılan uygulamalarda kullanılan bir yapay zekâdan bahsediyoruz. Sizler yazı yazdınız hemen düzeltiyor ve bunu mu demek istediniz diyor işte bu arama motoru uygulaması da bir yapay zekâ olarak karşımıza çıkıyor. Yeni teknoloji yani akıllı telefonlar ile birlikte artık bu uygulamayı mesajlaşma uygulamalarında da görüyoruz. Yapay zekânın en basit hallerinden olan bu uygulamada yine basit yapay zekâ örnekleri içine giriyor.

Sesli arama motorları

İlk olarak siriden bahsetmiştik, siriden önce biz vardık der gibi karşımıza çıkmayı başarıyor. Google asistan deyince hafızalarda daha iyi yer ettiğinden eminiz. Bu asistanlarda yapay zekâ türünün bir örneği hatta ilk örnekleri içinde yer alıyor. Siri daha sonra çıkmış ve geliştirilmiş olan yapay zekâlar içinde yer alıyor. Arama asistanları da hayatı kolay kılan yapay zekâlar içinde bulunuyor.

Dijital asistanlar

Yapay zekâ örnekleri içinde daha gelişmiş olan dijital asistanlar türünde şu an en üst seviye olabilir. Bu asistanlar hem google asistan hem de siriye göre daha gelişmiş ve daha zor cümleleri algılayabiliyorlar. Yine telefon uygulamalarında yer alan dijital asistanlar çağımızın en üst seviye en azından halkın ulaşabileceği en üst seviye basit yapay zekâlar olduğunu diyebiliriz.

Sosyal ağlar

Hepimiz her gün bu ağlarda zaman geçirerek yaşamaya başladık. Dünya üzerinde toplam kullanıcı sayıları milyarları aşmış olan sosyal ağlar birer basit yapay zekâ türüdür. Bizler kullanırken sadece yapacağımız paylaşıma odaklanmış olmakta onlar bizlere sordukları sorular ve istediğimiz hareketleri yapmaları ile birer yapay zekâ örneğidir. Düşünelim her hangi bir sosyal medya ağını göz önüne alalım, giriş yapmak ister misiniz? Çıkış gibi birçok komuta sahiptirler. Bu komutları uygulamaları onların birer yapay zekâ olduğunu gösterir.

İnternet ödemeleri

Artık hayat uzaktan da kolay bir şekilde yapılıyor eskisi gibi banka kuyruğu, PTT kuyruğu görmüyoruz. Bunun en büyük nedeni internet üzerinden gerçekleşebilen ödemeler. Bu ödeme programları da birer yapay zekâ örneği olarak gözümüze çarpar. Orada yine sitem bizlerden komutlar alır.

Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar çağımızda hemen herkesin elinde olan makinelerdir, bu makineler çağımızda kullanılan en büyük yapay zekâ örnekleridir. Bizlerin istediği her işlemi yapacak kadar akıllı olan bu telefonlar ilerinde bulundurdukları programlarla hareket edebilirler. Telefonlar için bilgileri alıyor gibi birçok olay ortaya atıldı, bunlar akıllı olan yapay zekâ örnekleridir ama kendi içlerinde yasalara bağlı olarak çalışan türlerdir. Yukarıda verdiğimiz örneklerin hepsi yapay zekâya kısa örneklerdi. Bu zekâlar ilerde daha çok gelişme gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu