Genel

B Harfiyle Başlayan Şehirler (iller) Listesi

B harfiyle başlayan şehirler listemizde ülkemizdeki ve diğer uluslardaki şehirleri listeledik. Ayrıca bu iller hakkında detaylı bilgileri de listemizde bulabileceksiniz. Tarihi, kültürel mekânların yanı sıra o ile ait meşhur yemekleri de yazımızda bulabilirsiniz. B ile başlayan şehirleri inceleme zamanı.

İşte B harfi ile başlayan şehirler (iller);

  • Balıkesir
  • Bartın
  • Batman
  • Bayburt
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa

B Harfiyle Başlayan Şehirler:

Balıkesir

Güney Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir tarihi ve kültürel birçok gezilebilecek yerleri barındırmaktadır.  Hasan Boğuldu Göleti, Darıdere Tabiat Parkı, Antandros Antik Kenti gibi birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Meşhur yiyecek ve içeceklerinden bahsetmek gerekirse; Bigadiç Güveci, Susurluk Ayranı, Sura, Düğün Çorbası sayabileceğimiz başlıca lezzetler arasındadır.

Bartın

Karadeniz bölgesinin batı tarafında yer alan Bartın ilinde ağlayan Ağaç, Bakacak tepesi gibi yerlerin yanı sıra birçok plaj da yer almaktadır. Ayrıca Bartın’da birçok tabiat parkı bulunmaktadır. Bunlardan Balamba Tabiat Parkı, Ahatlar Tabiat Parkı, Küre Dağları Milli Parkı, öne çıkan başlıca parklardır. Meşhur yemekleri açısından İsput ve Pumpum çorbasını sayabiliriz.

Batman

Batman Güneydoğu bölgesinde yer almaktadır ve bölgede birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ildir. Özellikle kültür turizmi açısından çok zengin bir kenttir. Başlıca tarihi yerlere değinecek olursak Hasankeyf, Kozluk kalesi, Zeynel bey kümbetinin yanı sıra çorti kilisesi, Zevruney Vadisi Tek Nefli Kaya Kilisesi gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Batman ilimizin meşhur yemeklerine değinecek olursak kaburga dolması, mumbar dolması, şam böreği lezzetlerini sayabiliriz.

Bayburt

Bayburt Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayıp birleştiren bir şehirdir. Gezilebilecek birçok tarihi yere ev sahipliği yapan şehirde Baksı Müzesi, Dede Korkut Türbesi, Bayburt kalesi, Bayburt Saat Kkulesi gezilebilecek yerler arasındadır. Meşhur yemeklerini arasında; Kara Pancar, Lor Dolması, Ekşi Lahana, Süt böreği, Galacoş ve Kesme Çorbası bulunmaktadır.

Bilecik

Bilecik, Marmara bölgesinde yer alan ve Osmanlı Devleti’nin de temellerinin atıldığı bir şehir olmasının yanı sıra yemyeşil doğasıyla görenleri etkileyen bir şehir. Meşhur yemekleri arasında Büzme, Nohutlu Tavuklu Mantı, Ovmaç Çorbası yer almaktadır. Bilecik’te birçok tarihi yer bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları arasında; Şeyh Edebali Türbesi, Bilecik Müzesi, Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi yer almaktadır. Ayrıca şehirde Pelitözü Göleti, Küçükelmalı Tabiat Parkı da gezilebilecek yerler arasındadır.

Bingöl

Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olan bir il olan Bingöl, yaylaları, dağları ile kampçılık, dağcılık gibi birçok doğa sporunun yapılabildiği bir kenttir.  Ayrıca kış turizmi açısından Hesarek Kayak Merkezi ve Kurucadağ Kayak Merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliklerinden bahsedecek olursak Çır Şelalesi, Sülbüs dağı, Buban bacaları başlıca sayabileceğimiz yerler arasındadır.

Bitlis

Bitlis ili Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Ülkemizin en büyük yanardağı olan Nemrut Yanardağı’nın yer aldığı bir ildir. Bitlis kalesi, Ahlat Selçuklu mezarlığı da kentte yer alan tarihi yerler arasındadır. Bitlis ilinin başlıca meşhur yemekleri arasında Şekolak yemeği, Tutmanç aşı, Büryan Kebabı ve Katıklı Dolma gibi lezzetler yer alır.

Bolu

Bolu, ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan birçok göl ve tabiat parkına ev sahipliği yapan, aşçılarıyla ünlü Mengen adlı bir ilçeye sahip bir şehirdir. Bolu’nun doğal güzelliklerine değinecek olursak Abant Gölü ve Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Sülüklü Göl, Çubuk ve Seben gölleri ve daha birçok doğal alan bulunmaktadır.  Meşhur yemekleri arasında Bolu Kebabı ve Köftesi, Ovmaç ve İmaret çorbası gibi lezzetler yer almaktadır.

Burdur

Burdur Akdeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Salda Gölü, Yarışlı Gölü ve daha birçok göle ev sahipliği yapmaktadır. Burdur Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi vb. birçok müze de şehirde yer almaktadır. Burdur’un meşhur yemeklerine değinecek olursak Burdur Şiş, Kabak Helvası, Burdur Muhallebisi  tüketebileceğiniz başlıca yiyecekler arasında yer almaktadır.

Bursa

Türkiye’de 4. Büyük il konumunda olan Bursa; sanayisi, doğal güzellikleri ve tarihi özellikleriyle birçok alanda ön plana çıkan özellikleri bulunan bir kenttir.  Bursa’nın meşhur yemekleri olarak İnegöl Köfte, İskender Kebap, Muradiye Çorbası başlıca sayabileceğimiz lezzetler arasında yer almaktadır. Bursa Botanik Bahçesi, Temenyeri Parkı, Sular Vadisi Doğa Parkı, Atatürk Kent Ormanı Bursa’nın başlıca bulunan park ve yeşil alanlardan bazılarıdır.

Dilerseniz A harfi ile Başlayan illeri (şehirleri) de buradan okuyabilirsiniz. Yada Alfabemizde ki 3. sırada yer Alan; “C harfi ile başlayan şehirler (iller) listesi” ne bakabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu