GenelSağlık

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı, en sık rastlanılan deri enfeksiyonları arasında yer alır. Hatta uzmanlar hemen hemen her insanın hayatı boyunca mutlaka böyle bir hastalıkla karşılaşacağını belirtirler. Kaşıntı ve kızarıklıklarla etkili olan bu hastalık, ilerlemesi durumunda hastanın ayakta dahi durmamasına neden olabilir. Ayakta çok çabuk bir şekilde etkisi çoğaltan bu hastalık, aynı zamanda bulaşıcı olmasıyla da dikkat çeker.

Hastalığın çok çabuk bir şekilde bulaştığı bilinirken, ayağında mantar olan bir kişiyle aynı zemine basmak dahi bu hastalığın görülmesine yol açar. Aynı çorabın kullanımı, aynı terliğin kullanımını, aynı duş kabininin kullanılması gibi birçok durum hastalığın yayılmasına yol açar. Hastalığın genel anlamda ayağın aşırı derece terlemesinden ve ayağın yıkandıktan sonra kurutulmaması gibi nedenlerden ötürü ortaya çıktığı görülür. Özellikle ayak terlemesi fazla olan bireylerin mümkün olduğunca ayaklarını kuru tutmaları gerekir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarı belirtileri son derece net olan ve kolay bir şekilde fark edilebilen belirtilerdir. Direkt olarak ayakta etkilerini gösterirler ve hastanın gün içerisinde rahatsız olmasına yol açarlar. Birçok hasta ilk olarak ayak tabanlarının ve parmaklarının çok kaşındığını hissederler. Bunun yanı sıra ayağın özellikle taban bölgesinin orta kısımlarında kırmızı benek benek noktalar oluşur. Bu noktalar daha çok kaşınır ve kaşıntının dinmesinin önüne geçilebilmesi adına mutlaka tıbbi müdahale gerekir. Mantar oluşan bölgenin aşırı derecede kaşınması nedeniyle kaşımamak son derece zordur ancak kaşınması durumunda hastalık daha çok yayılır. Bu nedenle hastaların kaşımama konusunda özenli olmaları gerekir.

Mantarın bir diğer  belirtisi ise ayak parmaklarının ve ayak altının sürekli olarak soyulmasıdır. Bu soyulmalar evde döküntü görülmesini ve çorapta beyaz döküntülerle karşılaşılmasına yol açar. Ayrıca bazı bireylerde ayak parmaklarının ve altlarının sarardığı görülür. Mantarın ilerlemesi durumunda ise direkt olarak iltihaplanmalar başlar. Mantar ayakta kokuya da neden olan bir hastalıktır ve bireylerin ayaklarında oluşan kokunun mantar geçmeden geçmesi pek mümkün olmaz. Ayrıca bazı hastaların ayaklarında deri kalınlaşmasının da ortaya çıktığı görülebilir.

Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi
Ayak Mantarı Tedavisi

Mantarın en önemli tedavileri arasında ayak hijyeni gelir. Özellikle ilk evrelerde hastalığın hijyenle tedavi edildiği görülebilir. 1’den fazla ayakkabı kullanmak, günlük veya günde 2 defa çorap değiştirmek, ayakları düzenli bir şekilde yıkamak, yıkadıktan sonra ise iyi bir şekilde kurulamak gerekir. Özellikle çalışan bireylerin ayak hijyenine daha çok özen göstermeleri en fazla önem taşıyan konulardan biridir.

Bunun dışında pudra benzeri tozlarla mantar tedavisi rahatlıkla yapılabilirken, ilerleyen süreçte ilaç ve krem kullanımı gibi tedavilerle ayak mantarının tamamıyla vücuttan arındırılması mümkün olur. Bilindiği üzere mantarlar, sıcak ve nemli ortamda türeyen canlılardır. Ayaklar ise tam olarak bu ortama uygun olan yerlerdir. Bu nedenle ayağı mümkün olduğunca terletmemek, sık sık çorap değiştirmek ve 1’den fazla ayakkabı kullanmak gibi detaylar, mantarın büyük ölçüde önüne geçecek olan detaylardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu