Teknoloji

Ay’a 4G Şebekesi Kurulacak!

NASA ve Nokia, Ay’a 4G şebekesi kuruyor

BBC Türkçe’nin haberine göre Nokia, 4G şebekesini Intutitive Machines adlı şirketin geliştirmiş olduğu uzay aracını kullanarak 2022’nin sonlarında Ay’a indirecek. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, şebekenin Ay’a indirildikten sonra kendi kendisini yapılandıracağı belirtilerek “Kuracağımız şebeke, hayati komuta ve kontrol işlevlerine sahip olacak, Ay’da görev yapacak keşif araçlarının uzaktan kumandasını mümkün kılacak ve gerçek zamanlı navigasyonla yüksek çözünürlüklü video aktarım becerisi sağlayacak” aktarıldı. Nokia, gelecekte 4G şebekesinin 5G’ye dönüştürülebileceğini söylüyor.

14 ŞİRKETE 370 MİLYON DOLAR FON VERİLDİ!

NASA geçen hafta Artemis programı için teknoloji sağlayacak 14 şirkete 370 milyon dolar fon aktaracağını açıklamıştı. Bunlar, robot teknolojileri ile oksijen ve enerji kaynakları gibi, Ay’da yaşam için gereken kaynakların elde edilmesine yönelik araştırmaları da içeriyor.

Bu kaynağın önemli bir kısmı, uzay araçlarında kullanılacak soğuk iklim yakıtlarıyla ilgili araştırmalar yapan firmalara tahsis edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu