Eğitim

Avrupa’daki İlk Üniversiteler

Üniversiteler, eğitim öğretim, bilim ve teknolojinin olmazsa olmaz temel merkezleridir. Yükseköğretimin tarihçesi çok eskidir. Ancak modern anlamda bildiğimiz, programında fen bilimlerine de yer veren ve günümüze kadar devam eden ilk üniversiteler Avrupa topraklarında kurulmuştur. İslam ülkelerinde kurulmuş olan medreseler de yükseköğretim merkezleridir ancak onlar günümüze kadar süreklilik halinde gelmemişlerdir. Ancak Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi‘ni bir istisna olarak görebiliriz. Bu üniversite, 10. yüzyılın sonundan beri faaliyetini sürdürmektedir. Bu yazımızda Avrupa’daki ilk Üniversiteler konusunu inceledik ve 10 üniversiteyi mercek altına aldık.

Bologna Üniversitesi

bd9333e32bdd41e898f3241f447bbeff

Dünya’nın en eski modern üniversitesi olarak kabul edilen Bologna Üniversitesi 1088 yılından günümüze eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Latince ismi Alma Mater Studiorum’dur ve üniversite ambleminde bu isim de yer alır. Alma Mater “besleyici anne” anlamına gelir. Bu, üniversite sıfatını ilk taşıyan kurum olmasından dolayıdır. Merkezi İtalya’nın Bologna şehrinde olup, İtalya’nın bir kaç şehrinde daha ve Arjantin Buenos Aires’te bir fakültesi bulunur. 80 bini aşkın öğrenci sayısı ile oldukça kalabalık bir üniversitedir.

İlgili Makaleler

Oxford Üniversitesi

0 1200x600 1

İngiltere Oxford’da bulunur. Günümüzün de en popüler ve en iyi eğitim olanaklarına sahip üniversitelerinden biridir. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak arşivlerde Oxford Üniversitesi ile ilgili 1096 yılına kadar giden belgeler bulmak mümkündür. Dolayısıyla, en eski ikinci üniversite olarak bilinir. Ayrıca Cambridge üniversitesi de Oxford’dan ayrılan akademisyenler tarafından kurulmuştur. Bu sebeple bu iki üniversite Oxbridge olarak da bilinir. Oxford Üniversitesi’nin 21.535 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır.

Salamanca Üniversitesi

Universidad de Salamanca 678x381 1

Aslında İspanya’nın en eski üniversitesi Palencia üniversitesidir. Ancak bu üniversite günümüze kadar gelememiştir. Dolayısıyla günümüze kadar ayakta kalan en eski İspanyol Üniversitesi Salamanca Üniversitesi’dir. 1218’de IX. Alfonso tarafından kurulmuştur. Yaklaşık 28,000 öğrenci sayısına sahiptir.

Sorbonne Üniversitesi

1257 yılında Paris Üniversitesi’nin teoloji koleji olarak kurulmuştur. Günümüzde Dünya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.  Balzac, Voltaire, Diderot, Sartre, Henri Bergson ve Marie Curie gibi ünlü mezunları vardır.

Cambridge Üniversitesi

17

Bazı anlaşmazlıklar sonucu Oxford’dan ayrılan akademisyenler tarafından 1209 yılında İngiltere’nin Cambrigde kentinde kurulmuştur. Cambridge‘e bağlı 31 kolej ve 100’ü aşkın akademik departman vardır. Tıpkı Oxford örneğindeki gibi, üniversite binaları kentin birçok yerinde dağınık şekilde bulunur. 12,077 lisans, 6,371 lisansüstü ve toplam 18,448 öğrenci nüfusuna sahiptir. Ayrıca Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi yaklaşık 15 milyon kitaba sahiptir. Üniversiteye bağlı Cambridge University Press ise dünyanın en eski yayınevidir.

Padova Üniversitesi

padova 1

İtalya’nın Padova şehrinde 1222 yılında kurulmuştur. Özellikle astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanlarında yetkin bir üniversite olarak bilinir. Padova üniversitesinde 60 bini aşkın kayıtlı öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca üniversite bünyesinde dünyanın en eski botanik bahçelerinden biri bulunmaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi

Napoli Federico II Universitesi

5 Temmuz 1224 tarihinde İtalya’nın Napoli kentinde İmparator II. Frederik tarafından kurulmuştur. 100 bini aşkın öğrenciye eğitim veren üniversitenin Thomas Aquinas gibi ünlü mezunları da mevcuttur.

Siena Üniversitesi

5. Siena Universitesi 1240

İtalya’nın Toskana eyaletinin Siena kentinde kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1240’tır. 20 bin civarındaki öğrenci sayısı, Siena şehri nüfusunun neredeyse yarısına denktir.

Siena Üniversitesi’nde 9 fakülte bulunmaktadır :

 • “Richard M. Goodwin” Ekonomi Fakültesi
  • Grosetto merkezli Uzak Eğitim Ekonomi Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Filoloji ve Felsefe
 • Areezzo Filoloji ve Felsefe Fakültesi
 • Tip ve Cerrahlık Fakültesi
 • Matematik, Fizik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Politik Bilimler Fakültesi

Coimbra Üniversitesi

5c8df08d45d2a05010dc9c41

Aslında Lizbon’da kurulmuştur ancak daha sonra dönemin Portekiz kralının verdiği kararla Coimbra’ya taşınmıştır. 1290 yılında kurulan üniversite günümüzde yaklaşık 25 öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır. 2013 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir.

El Ezher Üniversitesi

el ezher den islamofobi yi biz ellerimizle

Listemizin son üniversitesi olan El Ezher Üniversitesi aslında kuruluş tarihi bakımından listenin ilk sırasında olmalıydı çünkü kuruluşu 970’li yıllara dayanmaktadır. Ancak El Ezher, üniversite statüsünü 1961 yılında kazanmıştır. Çünkü, o yıldan itibaren müfredatına dini olmayan dersler de eklenmiştir. El Ezher’de üniversite rektörü “rektör” olarak değil “şeyh” olarak anılır.

Ayrıca El Ezher yükseköğrenimin dışında kendisine bağlı yaklaşık 2 milyon öğrencinin eğitim gördüğü bir eğitim ağının da yönetildiği bir merkezdir.

El Ezher Üniversitesi Avrupa kıtasında olmamasına rağmen, bu köklü tarihi ile bu listeye girmeyi hak ettiğini düşündük. Ayrıca İstanbul Üniversitesi’nin tarihi de 1453’e kadar dayandırılmaktadır. Ancak yine de bu tarih, listemize girebilecek kadar eski bir tarih değil.

Umarız Avrupa’daki İlk Üniversiteler başlıklı yazımızı okurken keyif almışsnızdır. İyi okumalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu