Genel

Atari Zamanda Yolculuğun İsmi

Atari Zamanda Yolculuğun İsmi

Hey gidi günler heyy… Atari Bugünkü ismi ile video oyun sistemleri bu yazımız evde oynadığımız atari oyunları üzerine olacak. Bu noktada baya bir araştırdım, kolaya kaçmadım çünkü 99999999 in 1 kasetlerin içinde herkesin oynadığı ancak çok da keyif almadığı yüzlerce oyun vardı. Listeyi yapmak için yapmış olmak istemedim o yüzden yaptığım araştırmalar sonucu benim oynayıp hala hatırladığım efsane oyunlarımı buldum. Siz de Mario, 90 Tank, Bomberman geyiğinden bıktınız sanırım. Bakalım aşağıdaki oyunları hatırlayabilecek misiniz ?

Atari Oyunları

1)Flinstones: Hatırladığım kadarıyla oldukça zor bir oyundu. Her aşamayı geçtikçe bölüm başında yeni haritalar çıkardı. Özellikle tombul Fred’le uçurum kenarlarından hep ucu ucuna atladığımı ve her seferinde yüreğimin ağzına geldiğini hatırlıyorum.

2)Alaaddin: Oynaması da kasedini bulması da ayrı zordu. Hatırlayacaksınız bu tür kasetler atarinin kendisiyle aynı fiyatta olurdu. Ancak çok keyif aldığım oyunlardan biridir.

3)Tsubasa: Televizyonda bir bölüm boyunca top sürmesini hayretle ve dehşetle izlediğim favori karakterimin atari oyunu da on numaraydı. İki versiyonu vardı. Hem Arapça hem de Japonca versiyonunu oynamış biri olarak çocuk aklımla gurur duyabilirim. Kasedi konusunda arkadaşlıklar gözden geçirilirdi.

4)Tecmo: Müziğini duyunca tekrar tüylerim diken diken oldu. Oyunun pek özel bir yanı yoktu ancak tepeden görüntülü oynadığımız pek oyun olmadığından dolayı sanırım çok çekici gelmişti. Bir de adamları ezerek kaptığımız toplar…

5)Tiny Toon Adventure: Sabah akşam Bugs Bunny izlemek yetmiyormuş gibi bir de buna sarardık.

6)Nenketsu Street Basket: Alın size ruh hastası bir oyun daha ! Üç pota, Allah ne verdiyse girişmece, süper hareketler ve garip mimikler… Tartışmasız en sevdiğim oyunlardan biriydi.

Robotik Kodlama ve Robot Simülatörü

7)Goal 3: Valla ben bu oyunun 1 ve 2′sini oynayan ya da görenine rastlamadım. Özellikle erkeklerin favori oyunlarından biridir. Benim de Tsubasa’yla birlikte en çok oynadığım oyunlardan biriydi.

8)Teenage Mutant Ninja Turtles: Ben hep Michelangelo abim de Donatello olurdu. Nedendir bilmem ama çoğu zaman da abi kardeş oynayanlara baktığımda bu seçimi görürdüm. Güzel bir arcade oyunuydu, sanırım böyle ayrı kapışmalı versiyonu da vardı.

9)Adventure Island: Takıntılı bir şekilde oynardım bunu. Çok sevdiğimden değil bir türlü ileriki bölümleri geçemediğimden dolayı. Bir kere bunu oynarken joysticki yere çarptım ve joystick bozuldu. Abim içine açtı, temas yerlerini pamuklu kolonyayla sildi ve tekrar çalışmaya başladı. Gerçekten çok şaşırmıştım.

10)Jungle Book: Yine çok kişinin bilmediği çok keyifli bir oyun ancak çok çok zor bir oyundu. Orman çocuğunu sarkan iplerde tutmak ayrı bir dert, sallanıp diğer ipe tutturmak ayrı bir dertti. Zaten bunu oynarken baş parmağınız iptal olurdu.

Eski ve Yeni Video Oyunları

Bu kadar oyunu bu nesil nasıl bilmez hayretler içerisinde kalıyorum. Hepsini geçtim şimdi GTA 5, Pubg Mobile ya da Call Of Duty video oyunları çıktı ki yine de o tatları vermiyor. Sırada beklerdik abilerim bıraktığında koşa koşa giderdim atarinin başına. Bunun içindir bu yazımız. Elbette Mario candır, F1 ilk göz ağrısıdır, Duck Hunt‘taki ördekler nasıl ölüyordur ! ama üstte sıraladığım oyunlar çocukluğumuzu güzelleştiren oyunlardı. Mario’da 4′ün 2′sinden 8′in 1′ine geçilebildiğini öğrendiğimiz anda cazibesi pek kalmamıştı. Yiyorsa Tsubasa’da hile yap bakalım !

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu