EğitimBilim
Trend

Astronomi Nedir? Gök Bilimi Nedir? Astronomi Hakkında Bilgiler

Astronomi ve uzay bilimleri bölümleri

Astronomi nedir?

Astronomi, Güneş, ay, yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, gaz, galaksiler, toz ve diğer Dünyevi olmayan cisimlerin incelenmesidir. NASA, astronomiyi basitçe “yıldızlar, gezegenler ve uzay çalışmaları” olarak tanımlıyor. Astronomi ve astroloji tarihsel olarak ilişkiliydi, ancak astroloji bir bilim değildir. Gök bilimi ile hiçbir ilgisi olmadığı kabul edilmektedir.

Astronomi nedir?, sorusuna insanlar uzun zamandır gökyüzünde olan biteni merak ediyorlar diyebiliriz. Etraflarındaki evrene anlam ve düzen koymaya çalışıyorlar. Takımyıldızların hareketi gece gökyüzünde beliren yıldızları izlemesi kolay olmasına rağmen, tutulmalar ve gezegenlerin hareketi gibi diğer göksel olaylar da görülmektedir. Gök bilimi dallarına ve eylemlerine göre şekillenmektedir. Her dalın kendisine göre uzmanları ve araştırmacıları bulunur. Bu sayede yapılar birleştirilerek simülasyonlar oluşturulur.

İlgili Makaleler

gok-bilimi-nedir

Tarihsel olarak, göksel cisimlerin gözlemlerine odaklanmıştır. Astrofizik için yakın bir eksendir. Özetle, astrofiziğin incelenmesini içerir. Nesnelerin davranışı, özellikleri hatta hareketi üzerinde yoğunlaşır. Bununla birlikte, modern astronomi bu organların hareketlerinin ve özelliklerinin birçok unsurunu içeren iki terim günümüzde sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.

Astronominin alt dalları;

 • Astromatematik; Çekim kuvveti, gök cisimleri hareketi ve yer belirlemelerini yapan ağır matematik konuları ile araştırma yapan bilimin dibidir. Matematik mühendisliği gibi ağır bir konu içeren bölümdür.
 • Astrokimya; Uzay da (evren) bulunan her şeyin kimyasal yapısını ve oluşumunu inceleyen bilim dalıdır. Ayrıca moleküler gök cisimlerini incelemekte olan birimdir.
 • Astrofizik; Bir çok isimle anılan bu bilim dalı astronominin en gözde bilim dalıdır. Astrofizik, evrende bulunan cisimlerin konumunu, hareketini, yapılarını konu alarak fizik ve kimya dan yardım alan bilimdir. Bu bilim dalı ışık ve elektromanyetik ilkleri üzerinden kuramsal olarak tezler geliştirilmektedir.
 • Astrobiyoloji; Dünya dışı yaşam belirtilerini inceleye, oluşum hakkındaki bilgileri araştıran bilimdir. Ayrıca bu bilim nereden geldik nereye gidiyoruz lafının aslında söyleyebilecek tek bilimdir. Biyolojik olarak evrim ve yaşam nasıl oluştuğunu araştırmaktadırlar.
 • Astrojeoloji; Güneş sistemimizde ki gök taşları, gezegenleri ve diğer cisimlerin oluşumunu, gelişimi ve sona erişini konu almaktadır.
 • Arkeoastronomi; İsminden de anlaşılacağı üzere geçmişteki atalarımızdan astronomi hakkında bilgisi olan ve kalıntıları inceleyen bilimdir. Astrolojik kalıntılar inceleyerek hakkında kimyasal yapıları ve ne zamana ait olduğuna kadar geniş bilgilere erişilebilinir.

Uzay Nedir?

Uzay Dünya dışı ve gök cisimleri hariç evrende bulunan boşluğa verilen isimdir uzay. Ayrıca bir açıklamaya göre de bütün hacmi bulunan her şeye uzay denmektedir. Gezegenler, yıldızlar (güneş de bir yıldızdır) astroidler, meteorlar, gaz bulutları ve daha nice her şey uzay’a dahildir.

Uzay Bilimi Nedir?

Uzay bilimi diğer bir adı astronomi olan bilimdir. Gök biliminin alt kategorilerinden biri olan uzay bilimi araştırmalar ile daha da büyüyerek kendi alt bilim dallarını oluşturmuştur.

Gök Bilimi Nedir?

Gökyüzü cisimlerinin konumlarını, hareketlerini, kimyasal yapılarını inceleyen bilim dallarının bütününden gelen isimdir gök bilimi. Bu bilim dalı ile uğraşan adamlara “astronom” veya “gök bilimciler” denir.

 Modern gök bilimciler iki alana düşme eğilimindedir: Teorik ve Gözlemsel.

• Gözlemsel gök bilimciler yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve benzerlerinin doğrudan incelenmesine odaklanırlar.
• Teorik gök bilimciler, sistemlerin nasıl evrimleşmiş olabileceğini modeller ve analiz eder.

Diğer bilim dallarının aksine, gök bilimciler bir sistemi tamamen var oluştan, yok oluşa kadar gözlemleyemezler. Dünyanın, yıldızların ve galaksilerin ömrü milyonlar veya milyarlarca yıl arasındadır. Bunun yerine, gök bilimciler, nasıl evrildiklerini, geliştiklerini ve yok olduklarını belirlemek için evrimin çeşitli aşamalarındaki bedenlerin anlık görüntülerine ulaşmaktadır. Bu nedenle, teorik ve gözlemsel astronomi birlikte harmanlanma eğilimindedir, çünkü teorik bilim adamları gerçekte toplanan bilgileri simülasyonlar oluşturmak için kullanmaktadır.

astrofizik-ne-demek

Gözlemler modelleri doğrulamaya hizmet eder veya onları ayarlama ihtiyacını gösterir. Bilim adamlarının belirli nesneler ve olayların üzerinde uzmanlaşmasına izin vererek bir dizi alt alana ayrılmıştır. Gezegen gök bilimcileri, gezegenlerin büyümesine, evrimine ve yok olmasına odaklanmaktadır. Çoğu güneş sistemindeki dünyaları incelerken, bazıları nasıl olabileceğini varsaymak için diğer yıldızların etrafındaki gezegenler hakkında bulunan kanıtları kullanırlar. Bulunan veriler ve kanıtlar toplayarak gezegenlerin belli başlıklı konuları tartışılmaktadır. Bu sayede araştırmaların gerçeklik payını doğrulamış oluyoruz.

Astronomi ve Astrofizik

Astronomi tanımını yapmıştık yalnız astrofizik böyle değil. Astrofizik kuramsal olarak uzayda ki küçük ve orta boyutlu cisimleri araştıran bilimdir. İkisi arasında ilişki olmak zorundadır.

Astronomi ve Uzay bilimleri

Astronomi ve uzay bilimleri, gökyüzü cisimlerini ve olaylarını araştıran, inceleyen bilim dallarının bütünüdür. Bir gök cismini, yıldızı, meteor gibi yapıların oluşumunu nereden geldiğini hatta dönüştüğünü araştırmakla yükümlüdür.

Geçmiş tarihimizin ilk deneysel gözlemlerini sunan Galileo Galilei gözlemlenebilir gök cisimlerini Teleskop aracılığı ile gözlemleyen bilim adamıdır. Kendisine “Modern Fiziğin Babası” ismi verilmesinde en büyük etkenlerden biri de Venüs’ün evrelerinde ki sunduğu kanıtlardır. Günümüzde “Astronomi” sözcüğünün en iyi şekilde üstüne biçildiği insan olarak söylenmektedir. Artık gözlemlenebilir evren sadece teleskoplarla değil aynı zamanda radyo sinyalleri, x-ışınları ve daha değişik bir çok yöntem ile araştırma yapılıyor.

Uzay Mühendisliği Nedir?

Uzay mühendisliği, mekanik ve hesaplamaların daha ağırlıklı olduğu bir bölümdür. Şöyle açıklayabiliriz; Bir uzay aracının Dünya dışına çıkarken ne kadar yakıt kullanacağı, dönüş için hangi rotayı ne kadar saniye de gelebileceği gibi matematik ağırlıklı hesaplamalar sonucu ile belirlenmektedir. İşte bu alan uzay mühendisliği bölümüdür.

Böylelikle “uzay mühendisliği ne iş yapar” sorusuna ve “Astronomi ve Uzay bilimleri” sorusuna kısaca cevap vermiş olduk. Bu iki bölüm birbiri ile karıştırılmamalıdır. Biri gözlem ağırlıklı hesaplamalar diğeri sistemleri incelerken, ulaşabilmek ve nasıl gidileceğini en ince hesaplarla mühendislik yapmaktadır.

Astronomi, Uzay bilimleri ve Uzay Mühendisliği bölümleri Arasında ki fark

Umarım bu bölümler arasında ki bariz farkı anlamışsınızdır. Böylelikle uzaya ilgi duyduğunuz alana yönelerek gelecek planları yapabilirsiniz.

Astronomi nedir kısaca anlatmış ve kendimizce yorumlamış bulunmaktayız. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir.

 

Uzlaştırmacılık Eğitimi Nedir? Yazımızı Okuyabilirsiniz

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Astronomiye çok merak ettiğim bir bilim dalı bir daha üniversite okursam kesin bu astronomi olurdu

 2. Emeğinize sağlık. Yazınız ilgimi çekti çünkü astronomiye ilgim var.

 3. Galileo Galilei yalnızca gök cisimlerini gözlemlemekle kalmamış, kuralların gayet katı ve neticelerinin de bir o kadar ağır olduğu ortaçağ zamanında dünyayı evrenin merkezinde sayan kilisenin aksine dünyanın Güneş’in etrafında döndüğünü söylemiştir. Daha sonra Engizisyon mahkemesi önünde dünyanın döndüğüne ilişkin tezini inkara zorlanmıştır. Ancak işkence tehdidi altında bile savunmasını sürdürmüştür. Hatta bir rivayete göre önce Galileo teorisini yalanlamış, biraz komiktir, sonra “Ama yine de dönüyor” demiştir. Emeğinize bir bilgi de ben katmak istedim.. Emeğinize sağlık.

 4. Gökyüzü sema o kadar güzel o büyüleyici ihtişamlı ki anlatamam hatta twtrda ismim mahlasim sema yani gökyüzü gizemli tüm tehlikelere rağmen uzaya gider misin deseler evet derim onunla ilgili bilgiler okumak çok hoş tabiki

 5. Emeğinize sağlık . Uzay konuları gerçekten tartışmalı ve farklı bir alem.

 6. Emeğinize sağlık çok güzel açıklamışsınız. Uzay Mühendisliğini açıkçası duymuştum ama hiç bakmamıştım öğrenmiş oldum teşekkürler 😊

 7. Emeğinize sağlık. Astronomi çok tartısmalı bir konu ve uzay çok farklı bir alem ama tabi merak edilesi konular😊

 8. Site çok güzel nihayet yorum yazılacak yeri buldum 😂 Kod faicasından sonra siteyi seviyorum ama harbiyim 😊

 9. Hepsini ayrı ayrı açıkladığınız için güzel olmuş emeklerinize sağlık

 10. Astronomi, alt dalları, diğer alanlarla ilişkini açıklayan güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

 11. yeni tanıştığım insanı astrolojiyi kullanarak tanımak isterim bu yazı da benim için etkili oldu.

 12. Öncelikle emeğinize sağlık güzel bir bilgilendirici bir bilgi paylaşımı olmuş. Dünyamızda bizim için hayati önem taşıyan ancak evren açısından önemsiz kalan meselelerle uğraşırken bir yandan keşfedilecek daha bir sürü şeyin olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca uzayın fethedilecek birşey değil, keşfedilecek bir yer olarak görmemiz gerektiğini öğrenmiş oldum çok teşekkürler.

 13. Astronomi ve gök bilimiyle ilgilenenler için çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık ☺

 14. İnsanoğlu astronomi ve bilim konusunda sürekli yeni şeyler öğreniyor ve öğrenmeye devam edecektir. Bunda tabi ilimin de katkısı var ilim ve bilim ayrı düşünülemez iki varlıktır insanlık bu konuda çığır açmaya ve sorgulamaya devam ediyor. Bakalım daha neler göreceğiz.

 15. Çok güzel bir çalışme elinize sağlık herşeyi ayrı ayrı ayrintılı bir şekilde açıklamışsınız .

 16. Astronomi her zaman ilgimi çekmiştir. Uzay, yıldızlar, gezegenler.. Dünyanın aslında ne kadar küçük bir yer olduğunu gösteriyor.

 17. Astronomi hakkında kısa ve öz bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Herkese iyi okumalar 📖

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu