GenelSağlık

Aşıyla Önlenebilir Hastalıklar Hangileridir?

Aşıyla Önlenebilir Hastalıklar Hangileridir?

Aşıyla önlenebilir hastalıklar aslında aşıların insanlık tarihi açısından ne denli önemli olduğunun göstergelerinden biridir. Aşılar sayesinde birçok salgın hastalığın önüne geçilebilirken, aynı zamanda toplu ölüm gibi durumlar da aşı sayesinde önemli ölçüde sona ermiştir.

Aşılar sadece ölümcül hastalıklar için bulunmamıştır. Salgın ancak insan yaşamını aksatan hastalıkların tedavisi konusunda da aşılar geliştirilmiştir. Peki, aşıyla önlenebilir hastalıklar nelerdir? Ne gibi sonuçların önüne geçilmiştir?

İlgili Makaleler

Aşıyla Önlenebilir Hastalıklar Listesi

Aşıyla Önlenebilen Hastalıklar
Aşıyla Önlenebilir Hastalıklar

Kızamık: Kızamık, en bulaşıcı hastalıklardan biri olarak bilinir. Kızamık hastalığına sahip olan kişiyle en ufak temas halinde bulunulması dahi hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Kızamık, özellikle tıbbi açıdan tam gelişmemişlik dönemlerinde ciddi can kayıplarına neden olmuştur. Şuan için aşısı mevcutken, kızamık nedeniyle gerçekleşen ölüm sayısı yok denecek kadar azdır. Aşısının bulunması, kızamığın ilerleyen süreçte zatürreye evrilmesinin önüne geçer. Kızamık nedeniyle görülen zatürrenin ise ölümle sonuçlanması söz konusu olaiblir.

Grip: Solunum yollarında etkili bir şekilde ortaya çıkan grip, özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan ve neredeyse salgın haline gelen bir viral enfeksiyondur. Hastalığın gerek herhangi bir ortamdan alınması gerekse yayılması son derece kolaydır. Solunum yoluyla bulaşan bu hastalık, bireyin hapşırması veya öksürmesi gibi durumlarda direkt olarak başka bireylere de bulaşır.

Boğmaca: Boğmacanın en kuvvetli belirtisi adından da anlaşılacağı üzere boğulurcasına öksürüğe neden olmasıdır. Bunun yanı sıra nefes darlığı da eklenince hastalık, kişinin nefes alma konusunda ciddi problemler yaşamasına neden yol açar. Yetişkinler için çok ağır geçen bu hastalık, bebeklerde ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Tetanoz: Bakteri kökenli olmasıyla bilinen tetanoz hastalığı, felç ve ölüm gibi tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Söz konusu bakterinin en çok toprak, gübre ve tozda bulunduğu bilinir. Açık yara veya ufak bir kesikten dahi tetanoz kapılabilmesi mümkün olur. 60 yaş üstü bireylerde ve şeker hastalarında tetanoz çok daha tehlikeli, hatta ölümcül bir hale dönüşebilir.

Çocuk Felci: Tedavi edilmemesi ve aşı olunmaması durumunda beyin fonksiyonlarına kadar olumsuz bir şekilde etki eden bu hastalık, felç ve ölüm gibi kötü sonuçlara neden olabilir. Dünya üzerinde az görülse de hala görülme riskinin olduğunu unutmamak gerekir.

Hib: Bakteri bazlı olan bu hastalık, akciğer, beyin ve diğer birçok fonksiyonu olumsuz etkileyebilir. Kolay bulaşan bir hastalıktır. Öksürme ve hapşırma gibi durumlar hastalığın direkt olarak yayılmasına yol açar.

Hepatit B: Karaciğeri ciddi anlamda etkileyen bu hastalık, bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle doğum sırasında gerekli önlemler alınmaması durumunda dahi bebeğe bulaşabilir. Hastalık nedeniyle ömür boyu karaciğer sorunlarıyla uğraşılır.

Verem: En ölümcül salgın hastalıklardan biridir. Akciğerlerde ciddi travmalara yol açar ve hastanın solunum yollarına kalıcı bir şekilde yerleşir. Çıkması son derece zordur ancak aşı ile önlenebilir. Günümüzde de tedavisi son derece ileri düzeydedir.

Meningokok Menenjit: Beyin ve omurilik gibi bölgelere saldıran bu hastalık, ölüm ve felç gibi senaryoları doğurabilir. Bulaşıcıdır ve mutlaka yeni doğan çocukların aşı olması önerilir.

Yukarıda saymış olduğumuz her hastalık, aşıyla önlenebilen hastalıklar olarak bilinirler. Özellikle yeni doğan çocuklarda bu aşıların çoğunun yapılması önerilir. Bunun yanı sıra çocuğun gelişim sürecine göre aşıların seyri değişebilir. Bir kısmı yeni doğduğunda bir kısmı ise çocukluk döneminde yapılarak, çocuğun hayat boyu koruma altında olması sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu