Genel

Argüman Nedir?

Argüman sözlük anlamıyla; delil, kanıt, sav anlamında kullanılmaktadır. Argüman, kendi düşüncenizi güçlendirmek, kanıtlamak veya desteklemek için kullandığınız önerme veya önermeler dizisidir. Önermeler dizisi içinde bazı önermeler öncüller ya da varsayımlar olarak adlandırılır. Sonraki önermeler ise sonuç olarak adlandırılır. Argümanlarda amaç öncüller ve sonuçlar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilmektir. Bu yazımızda “Argüman nedir?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Argümanlar geçerli ve geçersiz argüman olarak ikiye ayrılır. Örneğin; Selim 30 yaşında ise, “Selim 35 yaşından küçüktür.” önermesi geçerli bir önermedir. Ancak Selim 30 yaşında ise, “Selim 35 yaşından büyüktür.” önermesi geçersiz bir önerme olacaktır.

anlasmazliklar hiyerarsisi paul graham
Argümantasyon piramidi

Argümantasyon Nedir?

“Argümantasyon nedir?” sorusuna yanıt olarak, argümantasyon argümanlar ile bir önermeler sistemi oluşturmak anlamına gelir diyebiliriz. Felsefenin amacının doğruya ulaşmak olduğunu düşündüğümüzde, argüman oluşturmak felsefe için oldukça önemlidir. Çünkü argümanlar, doğru olanı ortaya çıkarmak için araç işlevi görürler. Şüphe etmek, felsefenin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Argüman ve argümantasyonlar ise şüpheye her zaman açıktır. Bu durumda şüpheleri gidermek ya da en aza indirmek için, gerçeğe dayalı argümantasyon sistemleri oluşturmak gerekir.

Örnek vermek gerekirse;

  • Yağmurda dışarı çıkarsanız ıslanırsınız.
  • Dışarıda yağmur yağmaktadır ve Selim dışarı çıkmıştır.
  • Selim ıslanacaktır.

Yukarıda verdiğimiz örnekler argüman örnekleridir.

Argümantasyonun Yapısı

Akıl yürütme şekillerinin çoğu genelden özele, ya da özelden genele olacak şekildedir. Bunların yanında benzeterek, çıkarımlarda bulunarak ya da saçmaya inmek yoluyla da akıl yürütülebilir. Buna göre, argümanlar ikiye ayırılır:

  • Dedüktif (Tümdengelimsel) Argüman: Genel önermelerden, özel önermelere varılmaya çalışılır. Eğer sonuç öncüllerden zorunlu olarak çıkarılabiliyorsa önerme geçerli olur. Eğer çıkarılamıyorsa önerme geçersizdir.
  • İndüktif (Tümevarımsal) Argüman: Tümdengelimsel argüman kadar doğru ve kesin bilgiye ulaşamaz. Çünkü tikel kanıtlarla tümevarıma ulaşmak mümkün değildir. Burada, kesin veya geçerli argüman yerine, zayıf ya da güçlü argümandan söz etmek daha doğru olacaktır.

Argümantasyonun Önemi

Bütün akıl yürütmeler argümanlar üzerine kurulmalıdır. Argümanın akıl yürütme sonucu ulaştığımız kanıtlar olduğunu söylemiştik. Eğer argümanlarımız geçerli ise ve mantıksal olarak tutarlıysa, bu argümanlar felsefi anlamda oldukça önemlidir. Temelsiz fikirler oldukça tehlikeli ve zararlıdır.

Hiçbir bilgi iddiası temelsiz ve dayanaksız olmamalıdır. Hele ki yüz yüze karşılıklı olarak yapılan tartışmalarda argümanlar daha da büyük önem kazanmaktadır. Tutarsız veya geçersiz argümanlar tartışmaları konudan uzaklaştırmaktadır. Tartışmanın bağlamından kopuk argümanlara ise ad hominem adı verilir. Ad hominem, kalıplaşmış Latince bir deyimdir. Türkçeye tam çevirisi insan karalama safsatasıdır. Ad hominem’de argüman eleştirilip karşı argüman sunulması gerektiği halde, karşıdaki kişinin şahsına yönelik eleştirilerde bulunulur.

Kaynak: https://www.felsefe.gen.tr/arguman-nedir-ne-demektir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu