Genel

Arecibo Gözlemevi yıkılma tehlikesinde!

Dünyanın en büyük radyo teleskoplarından olarak bilenen ve inşası 1963 senesinde bitmiş olan Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi, şimdi de baştan sona çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İlk kazanın meyden temel geldiği dönemde güneşe en yakın yıldızlardan olan Barnard Yıldızı’nı incelemek üzere kullanılacak olan ayrıca NASA’nın Dünya-dışı Zekâ Arayışı (SETI-Search for Extra-Terrestrial Intelligence) projesi için de kullanılan bu radyo teleskop, astronomi dünyası açısından büyük önem arz ediyordu.

İki Adet Kaza Meydana Geldi

İkisi de çelik halat kopması olarak kayıtlara geçen ve ilki Ağustos ayında ikincisi ise içinde bulunduğumuz Kasım ayında gerçekleşen kazalar, takip eden okuyucuların hatırlayacağı üzere aynı destek kulesi üstünde meyden temel gelmişti. Kopmuş olan çelik halatlar yüzünden teleskobun yansıtıcı çanağında ciddi hasara almış durumda.

İlk kaza sonrasında açıklamalar yapan bilim adamları, meyden temel gelen hadisenin yoldaki herhangi diğer bir tümsek olduğunu ifade etmiş ve kaza sonucu meyden temel gelen hasarın kısa sürede giderilebileceğini söylemişti. Lakin ikinci bir kaza sonrası yapılan açıklamaların sonucu da ne yazık ki değişti.

Arecibo Gozlemevi yikilma tehlikesinde

“Yapılabilecek ne var ise yapılıyor”

Arecibo Gözlemevi’nin geleceğiyle ilgili en karamsar açıklamalardan biriyse teleskobun eski müdürü olan Michael Nolan’dan geldi. Gözlemevinin yıkılma ihtimaliyle ilgili National Geographic dergisine konuşan Nolan, “Ben bu ihtimali %50 olarak görüyorum. Yapılabilecek ne var ise yapılıyor. Ama tüm bu çabaların yeterli olmamasından gerçekten endişeliyim” sözlerini sarf etti. Gözlemevi hakkında bir başka yorum yapan bilim insanı olan Abel Méndez’de, “ilk halat koptuğunda çok endişelenmemiştim. Hasarın kısa sürede giderilebileceğini düşünüyordum. Ancak ikinci kaza, tüm bakış açımı değiştirdi, artık çok endişeliyim” ifadelerini kullandı.

İnşası 1963 senesinde tamamlanmış olan bu teleskobu yerinde tutan çelik halatların aradan geçen bunca zaman içerisinde korozyon sebebiyle mukavetini kaybetmiş olma ihtimali, ileriki süreçte bir zincirleme reaksiyona da yol açabilir.

Araştırmacılar, takip eden süreçte evvela eldeki sorunu çözmek adına kazalar sonucu diğer kulelerde ortaya çıkan gerilimi hafifletmeye çalışacak. Daha sonra ise gözlemevinde ki en temel sorun olan diğer çelik halatların durumu incelenerek alınabilecek tedbirler ortaya konacak. Umalım da bilim dünyası için bir hayli önemli olan Arecibo Gözlemevi için çık geç kalınmış olmasın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu