HastalıklarSağlık

Apse Nedir? Neden Olur?

Apse nedir, nasıl geçer? Apse hastalığı vücudumuzun sıradan bir yerinde iltihaplı sıvının birikmesine verilen genel bir isimdir. Apsenin oluşması için öncelikle bakteri, mantar gibi birbirinden farklı mikropların olması gerekmektedir. Bu mikroorganizmalar, vücudun sahip olduğu savunma mekanizmaları tarafından vücudun bir bölgesinde toplanarak yok edilmeye çalışır. Kanımızda bulunmakta olan akyuvarlar mikroplar ile savaşırken, vücudun bu bir bölgesinde iltihaplı sıvı birikimi olur. Bu apsenin adı vücutta bulunduğu organ veya bölgenin yerine göre değişmektedir. Apsenin yerine ve türüne göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Apse hastalığı nedir sorusuna cevap arayan bireylere de en gerekli bilgileri vermek için;

Apse Neden Olur?

Anal Apse; Anal apse sık görülmekte olan bir apse türüdür. Anüs bir dışkılama kanalı olduğu için mikropları diğer bölgelere nazaran daha fazla maruz kalınan bir bölgedir. Anüste herhangi bir zorlanma sonucu anal yüzeylerinde oluşan çatlak oluşumu, mikropların buradan girip üreyerek anal apseler oluşmasına sebebiyet verdiği bir durumdur.

Perianal apse adı da verilmektedir. Peri kelimesi, kenarında veya etrafında anlamına gelmektedir. ‘’perianal’’ söylemi de anüs kenarında veya herhangi yakın bir yerinde anlamındadır. Bununla eş zamanlı olarak halk arasında genellikle makatta apse de denmektedir. Bu bölgedeki apseler birkaç milimetre büyüklükten başlayarak santimetrelerce çaplara ulaşabilme yeteneğine sahiptir. Makatta apsenin oluşumu sırasında dışarıya (kaba etimiz) kalçada da görünmektedir. Kalçada apse, sağlık sorunlarının yanı sıra sosyal durumları negatif yönde etkilemektedir. Belirtileri ise kaşıntı ve kızarıklardır.

Perianal apsenin yanında anüse yakın bir bölgede görülen bir diğer apse türü de pilonidal sinüs (kıl dönmesi, kuyruk sokumu apsesi) hastalığıdır. Tedavide temel olgu, apsenin cerrahi olarak boşaltılması ve temizlenmesidir.

Kuyruk Sokumu Apsesi

Apse hastalığı nedir diye soran kullanıcıların en sık karşılaştığı apse türü olan kuyruk sokumu apsesinde en etkili yöntem “kuyruk sokumu apsesi” boşaltılması yöntemidir. Ameliyat sonrası kesinlikle ve kesinlikle antibiyotik kullanması gerekmektedir. Kuyruk sokumu apse boşaltma ve perianal ameliyatı sonrası iyileşme süreleri çok uzun değildir. Hasta bireyler ameliyat sonrası çok büyük bir rahatlama hissederler ve bir-iki gün içerisinde normal yaşantılarına geri dönerler.

Kuyruk Sokumu Apsesi Belirtileri

Apse türleri içerisinde ameliyat ile tedavisi daha çok görülen kuyruk sokumu apsesi belirtileri aşağıda sıraladık;

  • İltihap
  • Sivilce
  • Kanama
  • Kaşıntı

Vajinal Apse

Vajinal apse ise bir başka apse hastalığı çeşididir, özellikle cinsel olarak aktif olan kadınlarda daha fazla görülen bu tür, vajinanın da en fazla mikroplara maruz kalması dolayısı ile sorun teşkil etmektedir. Vajinada bir zorlanma sonucu vajina yüzeylerinde çatlak oluşumu, mikropların buradan girip üremesiyle vajinada apse dediğimiz durum meydana gelir. Bu bölgedeki apseler de birkaç mm büyüklükten başlayarak santimetrelere kadar çıkabilir. İlişki sırasında acı ve ağrı duyulması, yüksek ateş, kötü kokulu akıntılar gibi hastalarda çok rahatsız edici şikayetlere sebebiyet vermektedir. Vajinada apse teşhisi konan bir hastanın tedavisine etkili bir biçimde başlanmalıdır.

apse nedir

Peritonsiller Apse

Peritonsiller apse, sık görülen bir başka apse hastalığıdır. Tonsiller halk dilinde bademcik olarak bilinmektedir. Ağız yoluyla mikroplara maruz kalınan bir bölge olan bademcikler, mikropların buraya girip buradan çoğalması sonucu ile iltihaplanmasına ve şişmesine sebep olur. Bu iltihaplanma ilerler ise bazı hastalarda tonsiller ve etrafında apse oluşumuna da yol açar.

Periapikal Dişte Apse Nedir

Diş Apsesi ya da Periapikal apse, dişlerde görülmekte olan, boyut olarak vücuttaki en küçük apselere örnektir. Diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları gibi sebeplerle, diş kökleri dibinde veya etrafında mikropların yerleşmesi sonucu oluşurlar.

Apse Nasıl Geçer

Apse hastalığı tedavisinde apse drenajı temel bir olgudur. Apselerin pek çoğunda bu apse boşaltılmadıkça, içindeki mikroplar vücutta sürekli bir iltihap sebebi olacaktır. Bu nedenle apse drenajı çok önemlidir ancak apse drenajı apsenin yerine ve türüne göre değişik tekniklerle yapılmaktadır. Apse odak noktasına bir iğne veya kateter ile ulaşıp boşaltılabilir veya cerrahi olarak da kesip boşaltılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu