GenelTeknoloji

Apple İphone 12 Fiyatları Düşecek mi?

Apple iphone 12 fiyatları konuşulmaya başlandı. Çok uzun bir süredir beklenen o yeni ürünü geçtiğimiz aylarda resmen tanıttı. Apple, gerçekleştirdiği lansmanda iPhone 12 ve iPhone 12 Pro fiyatı ve özelliklerini duyurdu. Yeni modeli ile birlikte yenilikleri de gündemine alan iPhone 12 ailesinin öne çıkan en önemli özelliklerinden biri ise 5G desteğine de sahip olması. İşte karşınızda Apple’ın çok konuşulacak yeni telefonu ve beklenen iPhone 12 fiyat düşüşü…

iPhone 12 Yenilikler

İlk olarak, Apple’ın yeni iPhone modeli, iPhone 11 ile kıyaslandığında daha küçük boyutlarla geliyor. 7.4 milimetrelik bir kalınlığı ve 164 gram ağırlığıyla selefi olarak nitelendirebileceğimiz modelden; hem daha ince hem de daha hafif. IPhone 12, iPhone 11’e göre daha az renk seçeneğiyle geliyor, ancak geçen seneden bildiğimiz çoğu renk korunuyor.

Ayrıca, telefonun kenarlarını sarmakta olan alüminyum çerçeve arkada da cam tabakayla buluşuyor. Bu tabakanın parlak ve pürüzsüz bir yüzeyi var. Sol üst kısımda ise kamera modülü mat yüzeyli bir camla kaplı.

Tüm bunların yanında, 6.1 inçlik köşeden köşeye bir uzunluğa sahip olan ekranla gelen iPhone 12, % 86’lık bir ekran-gövde oranı mevcut. Bu İphone’da Apple A14 Bionic işlemci bulunuyor. 5nm mimarisine dayan bu işlemci 2 adet 3.1 GHz etkin performans çekirdeği ve 4 adet 1.8 GHz verimlilik çekirdeği içeriyor.

iPhone 12 Özellikleri

Öncelikle, merakla beklenen yeni Apple telefonlarından iPhone 12’nin 6.1 inç OLED monitörü; daha yüksek çözünürlüğe, kontrast oranına ve piksel yoğunluğuna sahip. Dolby Vision, HDR gibi teknolojileri destekliyor.

IPhone 12’de kullanılan ekranda özel şekilde tasarımı yapılan Ceramic Shield ile beraber Corning iş birliğiyle geliştirilen sağlam cam yer alıyor ve bu cam düşmelere karşı dört kat daha fazla dayanıklılık sağlıyor.

Ayrıca tanıtılan ilk iPhone modeli olan iPhone12’ye Apple’nin geliştirmiş olduğu A14 Bionic işlemci güç veriyor. Oldukça kuvvetli bir işlemci olan Apple A14 Bionic, 6 çekirdekli CPU ve 4 çekirdekli GPU barındırıyor ve oyun performansı çok iyi. Ayrıca Apple, iPhone 12’nin arka yüzünde yeni nesil çift kamera kurulumu tercih ediyor. Ayrıca yenilenen lens yapısı, iPhone 12’nin görüntü alma niteliğini bir hayli artıracak. Bunlara ek olarak, düşük ışıkta dahi daha net resimler elde edilebilecek.

Peki Fiyatı Düşecek Mi?

Öncelikle, dolar kurunun düşüşü akıllara tek bir soruyu getirdi; Telefon fiyatları düşecek mi? Basit bir biçimde örneklendirmek gerekirse; geride bıraktığımız yıl ülkemizde 14.500 TL’den satışa çıkan Z Flip modeli; bu günlerde 7.500 TL’den satılmakta.

Son olarak, şimdi gelelim asıl soruya. iPhoneların fiyatları yakın zamanda düşer mi? Bilindiği üzere Apple diğer üreticiler gibi fiyatlarla devamlı oynayan bir firma değil. Son olarak fiyat baremini yüksek kur seviyesine göre ayarlayan Apple; bunun sonrasında bir düzenleme daha yapmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu