Bebek Çocuk

Anne Sütüne En yakın Bebek Maması Hangisidir?

Anneler gebe olduğu haberini aldıkları andan itibaren bebeklerini koruma iç güdüsüyle yaşamaya başlarlar. Bebeklerine gelecek her türlü zarardan itina ile kaçınırlar ve onları korumaya alırlar. Sadece gebelikte kalmaz, bebekleri doğduktan sonra da devam eder. Anne sütü fizyolojik ve psikolojik açıdan çok kıymetlidir. Daha sonraki dönemlerde ise bebek maması kullanılabilir.

Anne Sütüne En yakın Bebek Maması Hangisidir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerisine göre sağlıklı doğan her bebeğin doğumdan sonraki ilk yarım saat- bir saat içerisin de emzirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ilk altı ay anne sütü alması gerekmektedir. Altı aydan itibaren de tamamlayıcı olarak ek gıdalara başlanabilir. Anne sütü, çocuk 2 yaşına gelene kadar temel besin olarak verilebilir.

Her annenin sütü farklıdır ve bebeğine özgüdür. Yani 6 aylık bir bebeğe sahip annenin sütü ile yeni doğan bebeğe sahip annenin sütleri arasında besin değeri farlılıkları bulunmaktadır. Yani aslında her annenin vücudu, kendi bebeğine göre en uygun olan sütü üretmektedir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları nelerdir?

 • Emzirme sırasında anne ve bebek arasında olan bağ daha da güçlenir ve bunun sayesinde bebek daha sağlıklı bir kişilik kazanmış olur.
 • Bebeklerin sağlıklı büyümesini sağlar ve zekâ gelişiminde rol oynar.
 • Bebekler emdiği zaman daha huzurlu olur.
 • Bebeklerin emerken uykuya geçmeleri daha kolay olur.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji sorunları daha az görülür.
 • Anne sütü içeriğindeki protein, yağ, enerji, karbonhidrat, enzimler, vitaminler, mineraller ve hormonlar sayesinde bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Anne Sütü Almayan Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

Anne sütü olmadığında, her ne kadar yerini tutmasa de devam sütleri ile bebeklerin beslenmesi sağlanabilmektedir. Üzerinde çalışmalar devam etse de anne sütünün içeriğine eş değer olabilecek bir devam sütü henüz geliştirilememiştir.

Anne Sütüne En Yakın Bebek Maması Hangisidir?

bebek maması

Piyasada satılmakta olan üç çeşit bebek maması vardır. Bunlar yeni doğan için bebek mamaları, gazlı bebeklere göre özel mamalar ve protein hidrolizat içeren mamalardır. Bu mamaların yanı sıra piyasada prematüre, kusma ve reflü, ishal ve laktoz intoleransı olan bebekler için de özel mamalar bulunmaktadır.

Yeni doğanlar için bebek mamaları: sindirim kolaylığını sağlar ve besin dengesini düzenleyebilmek için anne sütüne benzetilen mamalardır.

Gazlı bebekler için özel mamalar: bebeğin gaz, kabızlık gibi sindirim sorunları varsa bu sorunlar için özel üretilen mamalar kullanılmaktadır. Bu mamaların yapısındaki proteinler polimer haldedir ve prebiyotik lifler içermektedirler.

Protein hidrolizatlı mamalar: bebeğin inek sütünde bulunan proteine alerjisi varsa bu mamalar tercih edilir. Sindirimi kolaydır ve alerjik tepkiye yol açmamaktadır.

Toz mamalar, su ile karıştırılarak kullanılan mamalardır. Kullanıma hazır mamalar se herhangi bir ekleme yapmadan biberona aktarılıp bebeğe hemen verilebilir. Kullanımı kolaydır.

Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle son kullanma tarihine bakılmalıdır. Tarihi geçmiş mamaların kalitesi yoktur. Alırken mamanın kutusunu da kontrol etmelisiniz. Hasarlı kutudaki mamaların alınması önerilmez. Kullanılan mamanın ilave şeker bulundurmasına, maltodekstrin ve nişasta içermesi hususunda dikkatli olunmalıdır. Hangi mamanın seçileceğine bütçenin durumunu ve bebeğin özelliklerini değerlendirerek karar verilebilir.

Anne Sütüne En Yakın Bebek Maması Markaları
 • Hero Baby: Bu markanın Hero Baby Nutradefense devam sütleri bulunmaktadır ve Hero Baby uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Sadece 6 ayın üstündeki bebeklerin beslenmesinin amacına yönelik kullanmaya uygun olan Hero Baby bebek devam sütü, doğumdan itibaren 3 yaşına kadar kullanılmaya yönelik 1-2-3 numaralı ürün grupları bulunmaktadır. Bu devam sütü A, C, E, K, B2, B12 vitaminleri, biotin, nükleotit, omega-3, omega-6, çinko, selenyum ve prebiyotik içerir.

 

 • Hipp: bu marka organik bebek maması markası olarak geçmektedir. Organik süt kullanılarak üretilir, glüten ve şeker ilavesi içermez. İçeriğindeki bileşenler sayesinde anne sütüne eş değer olabilme özelliği taşımaktadır. İçeriğinde omega-3 ve omega-6 barındırır.

 

 • Evolvia: Yeni doğan için anne sütüne en yakın mamalardandır. Prebiyotik lif, omega-3, demir, vitamin, nükleotit,ve taurin ilavesi içerir. İçeriğindeki prebiyotik bileşenler, bebeğin bağışıklık sistemini destekler ve sindirim sistemini düzenler.

 

 • Humana: Omega-3, omega-6, galakto- oligosakkarit ve nükleotit ilavesi içerir. İçeriğinde laktoz bulunur.

 

 • Golden Goat: Keçi sütünden yapılmıştır. Protein ve yağ asidi içerir. Diğer mama markalarına göre farklı protein kaynağı sunmaktadır.

 

 • Smilac: Yeni doğan bebeklere göredir. İçeriğinde nükleotit, prebiyotik, B12, C, D, E, K vitaminleri, laktoz, oligasakkarit ve özel yağ karışımı bulunur.

 

 • Bebelac: Anne sütüne en yakın markalardan biridir. Demir, omega-3, omega-6, protein, kalsiyum, folik asit, vitaminleri mineraller barındırır. Fermante içeren Bebelac Gold çeşidi vardır. Sindirime yardımcı olur ve gaz, kabızlık yapmaz. İlave şeker içermez. Laktoz bulundurur.

 

 • Aptamil: Prebiyotik lif, omega-3, omega-6 içerir. Uzun zincirli PUFA, taurin, nükleotit, vitamin ve mineraller barındırır. Laktoz içerir. Prebiyotik lif içerdiği için bağışıklık sistemini destekler. Aptamil prebiyotik açısından en zengin mamadır. Avrupa Birliği Regülasyonu onaylıdır. Uzmanlar tarafından önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu