Bebek Çocuk

Anne Sütü Olmadan Bebek Nasıl Beslenir?

Bebekler dünyaya geldiği günden itibaren bağışıklığının güçlü olması durumunda bebeğiniz kolay kolay hasta olmamasına neden olacaktır. Anne karnında bebeğinizin rahatsızlanması zaten zordur. Anne karnında korunaklı çevre olduğundan ötürü bebek dünyayla ilk kez tanıştığında virüs, bakteri ve mikrop gibi organizmalara karşı vücudun kendini koruması oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerin bağışıklık kazanmasına neden olan bir besindir. Fakat bazı bebekler anne sütü ile beslenememektedir. Peki, anne sütü olmadan bebek nasıl beslenir?

Anne Sütü Olmadan Bebek Nasıl Beslenir?

Farklı nedenlerden dolayı bebek eğer anne sütüyle beslenemiyorsa bebeğin beslenme yolu değiştirilmelidir. Özellikle annenin yokluğu, annenin bebeğe bakamayacak durumda olması, annenin kullandığı ilaçlardan dolayı bebek eğer anne sütünü ememiyorsa annenin göğsünden süt sağılmalıdır. Göğüs pompası ile sağmayla bile anne sütüne erişim sağlanamıyorsa sağlık uzmanları size konuyla alakalı bilgi verecektir.

Anne sütü olmazsa eğer bebeğin başka bir annenin sütüyle beslenmesi sağlanıyor. Elbette ülkemizde bu yaygın değil fakat geleneksel anlamda bazı yerlerde süt anneye ihtiyaç duyulabilmektedir. Anne sütüyle hiç beslenmeyen bebeklerin bağışıklık sistemi oldukça düşük olur ve kolaylıkla hastalanırlar. Hal böyle olunca anne sütünün önemini daha iyi anlıyorsunuz. Eğer anne yok veya sütü yetersiz ise mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Doktorunuz size en doğru yöntem hakkında bilgi verecektir.

6 Aya Kadar Anne Sütü Şart

Bazı anneler ilk doğum yaptıktan sonra sırf göğüs şekilleri bozulmasın diye bebeklerini emzirmemektedirler. Bebek ilk dünyaya geldiği anda annenin memesini tutmazsa eğer bir daha tutmayacağını sizlere belirtmek isteriz. Hem doktorlar hem de annelerimiz tarafından sürekli söylenen bir konu varsa o da ilk 6 aya kadar anne sütünün mutlaka tüketilmesidir. Anne sütünü bebeğinize vererek hem onun bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de onun daha sağlıklı olmasını sağlayacaksınız. Bebeğinize her şey normal iken anne sütü vermeyip devam sütünü tercih ederseniz bebeğinizin tam manasıyla gelişmediğini göreceksiniz.

anne sütü

Zorunlu haller dışında devam sütü kullanılmasını önermiyoruz. Eğer sütünüz yetersizse devam sütü kullanılıyor. Fakat bu devam sütünün anne sütüne eş değer olduğu düşünülmemelidir. Anne sütüne eş değer olan bir ürün hala geliştirilemedi. Hatta anne sütünün içerisinde yer alan tüm maddeler hakkında henüz yeterli bilgiye ulaşılmış bile değil. Bebek ilk dünyaya geldiğinde ilk refleksi emme olacaktır. Bebeğinizin dünyayı tanımasının ilk adımı, ilk egzersizi ve rahatlama aracı olarak da düşünülebilir.

Anne Sütü Yerine İnek Sütü Verilir Mi?

Daha önce de dediğimiz gibi anne sütünün yerini hiçbir besin tutmayacaktır. İnek sütü her ne kadar sağlıklı besinler arasında bulunsa da 1 yaşından önce tüketilmesi pek de doğru değildir. İnek sütünün kalorisi anne sütüne yakın olarak bilinse de içerisinde bulundurduğu protein fazla olduğundan dolayı 1 yaşından önce verildiğinde bebekte bazı problemlerle karşılaşılmasına neden olabilir.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Siz anne sütünü bebeğinize vermek istiyorsunuz fakat yeteri kadar gelmiyorsa anne sütünü artırmanın yollarından sizlere bahsetmek istiyoruz. Bebeğiniz emdikçe sütü artacak ve bebeğinizin karnı doyacaktır. Bebeğinizin mutluluğu ve bağışıklığı için anne sütü oldukça önemlidir. İşte, Anne Sütünü Artırmanın Yolları:

Emzirmek İçin Stresli Olmayın

Sizin stresli olmanız demek bebeğinizin de stresli olması anlamına gelecektir. Bebeğinizi emzirirken annenin ve bebeğin konforu, emzirme süresi açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizi ayakta veya onun rahatsız olduğu bir pozisyonda emzirmek onu rahatsız edeceği gibi aynı zamanda sizinle kavga etmesine neden olacaksınız.

Sütünüzü Sağın ve Saklayın

Bebeğinize en üst düzeyle anne sütü vermek için eğer sütünüz azsa göğüs pompasından faydalanarak sütünüzü sağmanızı öneririz. Bebeğiniz uyurken ya da yanında olmadığınız zamanlarda sütünüzü sağarak onun için saklayabilirsiniz. Böylelikle siz çalışsanız bile bebeğiniz sizin sütünüzle beslenecektir.

Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Sütünüzü sağdıktan sonra şişenin üzerine sağdığınız tarihi yazmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra sütünüzü soğuk bir ortamda saklamalısınız. Sütünüzün bozulmaması için saklayacağınız en iyi ortam buzdolabı olmaktadır. Sütünüzü doğrudan biberona sağarak bebeğinizin kolaylıkla beslenmesini sağlayabileceksiniz. Eğer çalışan biriyseniz sütünüzü geceden sağıp ertesi güne hazırlamak daha iyi olacaktır. Birkaç gün beklettiğiniz takdirde dolapta olsa bile sütünüzün değiştiğini fark edebilirsiniz.

Bir bebek için en önemli besinlerden biri de anne sütü olmaktadır. Fiziğim bozulur, göğsüm ağrır, göğsüm sarkar gibi düşünceler sizin aklınızı kurcalayabilir. Fakat bu düşüncelerden vazgeçmeniz gerekiyor. Bebeğiniz sizin en değerli hazineniz. Onu kendi ellerinizle beslemek, iyi olduğunu ve sağlıklı olduğunu bilmek sizi çok mutlu edecektir. Zorunlu haller dışında mama veya ek gıda ile bebeğinizin sağlıksız bir şekilde beslenmesine olanak tanımamalısınız. Anne sütü hem daha sağlıklı hem de sizin bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirecek olan bir besin. Mamayı hazırlayıp suya koyarak bebeğinizin sağlıklı olarak beslenmesini sağlamamış olacaksınız. Bebeği dünyaya getirmekten çok bakımı önemli olduğu için sizde bebeğinize en iyi şekilde bakmak için çaba göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu