Bebek Çocuk

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Yeni doğan bebekler için anne sütünün son derece önemli olması içeriği ve özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Sadece ilk 6 ayda emzirmek, yetişkinlikte kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Anne sütü en uygun besindir, tam zamanında dünyaya gelen her yeni doğan bebeğin ilk altı ayında normal büyüme ve gelişmeye izin verecek kadar yeterli besini sağlayabilir ve anneden yeterli besin depolayabilir. Emzirme, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir bağ oluşturur. Annenin sağlığını korur ve meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi riskini azaltır.

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne Sütünün Özellikleri

 • Her zaman mikrop barındırmaz ve bebek için uygundur.
 • Besin içeriği bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar.
 • Koruyucu faktörleri içerir.
 • Sindirime yardımcı olan aktif enzimler içerir.
 • Enfeksiyonu önleyen bağışıklık elemanları (IgA, IgG ve IgM) içerir.
 • Hormonlar ve büyüme faktörleri içerir.
 • Solunum yolu ve mide-bağırsak enfeksiyonlarının görülme sıklığını azaltır.
 • Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.
 • Bazı kronik hastalık riskini azaltır. (Tip I diyabet, çölyak, obezite, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon)
 • Alerjilere karşı koruyucudur.
 • Emzirme bebeğin zihinsel, fiziksel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerde güçlü bir yetişkin aday olmasını sağlar.

Kolostrum (ağız sütü): Doğumdan hemen sonra ilk 3-5 gün içinde atılan ve ilk günlerde yenidoğanın ihtiyacının karşılanmasında büyük önem taşıyan süttür. Hastalıkları önleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler içerir. Anne sütü, A, D, B12 vitaminleri, bağırsakta olgunlaşan epidermis ve alerji ve intoleransları önleyen büyüme faktörleri bakımından zengindir. Kolostrum, 5-10 gün arasında geçiş sütü şeklini alır. Genellikle 3 haftadan sonra anne sütü olgun süt karakterine sahiptir. Süt şekeri laktozdur. Laktoz, meme dokusundaki glikoz ve galaktoz moleküllerinden sentezlenir. Anne sütündeki laktoz içeriği yaklaşık% 7’dir. Anne sütünün protein içeriği 100 gramda 0,8 ila 1,2 gramdır.

Bu sütün enerjisinin yaklaşık yarısı yağdan gelir. Çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin olması, kolostrum miktarının artırılması, sinir ve beyin hücrelerinin geliştirilmesi, görme fonksiyonunun iyileştirilmesi gibi birçok vücut işleminde önemli rol oynar. Potasyum, sodyum ve kalsiyum anne sütünde bulunan bileşiklerde serbest iyonlar ve diğer mineraller şeklinde bulunur. Demir içeriği düşük olmasına rağmen (100 ml’de 0.2-0.8 mg) biyoyararlanımı yüksektir. Anne sütündeki çinkonun emilimi de yüksektir. Bebeğinizi emmek süt üretimini uyarır ve annenin daha fazla süt salgılamasını sağlar. Emzirmeye doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. İlk ayda emzirme sıklığı bebeğin isteklerine göre ayarlanmalı ve saat programına uyulmamalıdır. Bebek diğer temel besinleri de aldığı sürece emzirmeye 1-2 yıl veya spontan sütten kesilene kadar devam edilebilir.

anne sütü

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Günde en az 10-12 bardak su içmeniz anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır. Bilimsel araştırmalarda, bazı besinlerin ve bitkilerin özellikle anne sütünü artırdığı tespit edilebilir. Rezene bunlardan biridir. Rezene; anne sütünü artıran açelya bitkisidir. Isırgan, fesleğen ve biberiye anne sütünü artıran diğer bitkilerdir. ”

Anne sütünün etkileri konusunda hali hazırda bilimsel bir araştırma bulunmamakla birlikte aşağıdaki besinler çeşitli toplumlarda emziren kadınlar için önerilen gıdalardan biri haline gelmiş ve geleneksel olarak yüzyıllardır tüketilmiştir.

Siyah susam: Çörek otu kalsiyum bakımından zengindir ve anne sütünün artmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Susam tohumlarını yemeklerinizde kullanabilirsiniz Susam tohumları kalsiyum dışında bakır gibi bazı mineraller içerir.

Kimyon: Kimyon ayrıca süt üretimini teşvik etmede önemli bir rol oynayan ve annenin doğum yapma yeteneğini artırmak için önemli olan demir açısından da zengindir.

Fesleğen: Fesleğen sindirim sistemini düzenler, sakinleştirici etkiye sahiptir ve iyi bir K vitamini kaynağıdır. Yemekle birlikte veya çay şeklinde tüketilebilir.

Yeşil sebzeler: Fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler, laktasyonu artırabilecek mükemmel vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Bu yeşillikler ayrıca sindirime yardımcı olur ve vücudu güçlendirir.

Kırmızı ve turuncu sebzeler: Havuç, tatlı patates, pancar ve beta-karoten bakımından zengin diğer kırmızı ve turuncu sebzeler anne sütünün kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sarımsak: Emziren anneler, bebeğin kokusundan dolayı hoşlanmayacağını düşünür, ancak tam tersine bebeğin emme süresini artıracağını ve anne sütünü artırarak annenin süt kalitesi için gerekli vitamin ve mineral iştahını elde etmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu