Genel

Anne Sütü Neden Önemlidir? Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü çocuk gelişiminde hangi açılardan önemlidir?

Anne Sütü Neden Önemlidir? Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü faydaları bakımından bir bebek için büyük önem taşırken, bebeğin her anlamda gelişiminin tamamlayıcı bir şekilde oluşabilmesi adına olmazsa olmaz bir besindir. Anne sütünün; inek, keçi ve diğer birçok sütten çok daha özel olduğu ve içeriğinin ise mucizevi derecede faydalı olduğu bilinen bir gerçektir.

Anne tarafından üretilen sütün kıvam olarak ve besin değerleri olarak diğer sütlerden çok farklı olduğu bilinir. Öyledir ki çocuğun süt ile gelişiminin devam edebilmesi adına annenin sütünün yoğunluğu tam olarak sindirim sistemini rahatsız etmeyecek ve böbreklere zorlamayacak şekildedir. Ayrıca protein oranlarının ise tam olarak gelişime uygun bir şekilde ayarlandığı görülür.

Vitamin ve mineral konusunda da tam anlamıyla zengin olan bu süt, özellikle prematüre doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde normal bebek statüsüne geçebilmeleri adına bol bol anne tarafından üretilen sütü tüketmeleri gerekir. Peki, annenin sütü içerisinde ne vardır? Haftalar ilerledikçe süt nasıl bir hal alır?

Anne Sütü Haftalar Geçtikçe Nasıl Bir Hal Alır?

Sütün kıvamı ve içeriği her geçen hafta farklı bir hal alır. Doğumdan sonra ilk hafta kolostrum olarak bilinen bir süt gelir ve bebeği enfeksiyonlara karşı büyük ölçüde korur. Bunun yanı sıra doğum sonrasında ikinci hafta sütteki protein miktarı bir miktar azalır. Yağ, kalori ve laktoz gibi değerlerin arttığı görülür. Bu süt geçiş sütü olarak tanımlanabilir. Bunun nedeni ise normal süte yakın besin değerlerine geçiş yapıyor olmasıdır.

İki hafta sonucunda ise artık anne olgun süt olarak tabir edilen bir süt üretmeye başlar. Kolostrum sütüne göre karbonhidrat bakımından zayıf ancak yağ bakımından güçlü olan bu süt, bebeğin gelişimin süreci için büyük önem taşır. Anne sütü her geçen gün bebeğin sindirim sistemine ayak uydurmaya vücutta daha kolay sindirilebilmesi adına everilmeye başlar.

Tam Olarak Faydaları Nelerdir?

Anne Sütü
Anne Sütü

Anne tarafından bebeğe verilen sütün birçok faydası söz konusudur ve ilk 6 ay bebeğin mutlaka sütten söz konusu faydaları sağlaması gerekir. Faydaları ise şu şekildedir:

  • Bebek, emzirme esnasında anne kavramını daha iyi bir şekilde idrak eder ve aynı zamanda annenin, annelik duygusunun kat kat artmasına yardımcı olur. Böylelikle anne ve bebek arasında güçlü bir bağ meydana gelir.
  • Zeka ve kemik gelişimine doğrudan etkisi vardır.
  • Bebeğin sağlıklı bir uyku düzeni elde etmesine yardımcı olur.
  • Anneyi ve bebeği birçok hastalıktan korur. Vücudun zararlı etkenlere karşı daha dirençli bir hal almasına yol açar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu