Bebek Çocuk

Anne Karnındaki Bebek İçin Müzik Önerileri

Müzik tarih öncesi çağlardan günümüze kadar kullanılan terapi yöntemlerinden en etkili olanıdır. Doğudan batıya tüm kültürlerde müzik ile tedavi yöntemleri kullanılmıştır. Batıdaki klasik müzik ruhu dinginleştiren, sakinleştiren ve belli hormonları aktive etme görevi görmektedir. Doğuda ise Klasik Türk Müziği belli makamlar ve ezgiler beyin aktivitelerini dinginleştirmek, dikkati artırma özelliğine sahiptir. Her türlü müzik faydalı olmakla birlikte gebelik sırasında ve sonrasında seçilen müziklerin genellikle sözsüz olması sadece Ezgiye odaklanma açısından önemlidir. Seçilen sözlü müziklerde ise sözlerin hafif yumuşak rahatlatıcı etkisi olanları tercih edilmelidir. Aşağıda anne karnındaki bebek için müzik önerileri ve faydaları anlatılmıştır.

Anne Karnındaki Bebek İçin Müzik Önerileri

bebek

Her türlü hafif, klasik müzik anne karnındaki bebek üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu etkiler yaratır. Aşağıda klinik olarak bilimsel çalışmalarla faydası kanıtlanmış hamilelik sırasında dinlenebilecek müzik önerileri yer almaktadır.

 • Gabriel Federico

Gabriel Federico, günümüzde halen müzik terapisi üzerine çalışan bir müzisyendir. Kariyerinde özellikle gebelik sırasında anne ve bebek arasında güvenli bağlanmayı arttırmak amaçlı müzik parçaları bestelemiştir. Hem gebelikte bebekler için hem de doğum sonrası hem anne hem bebek için uyku ve stresi düzenler.

“Gebelikte Müzik Yolculuğu” (Musical Journey Through Pregnancy) isimli albüm çalışması bebeğin tüm duyularını uyaran, sakinleştiren, dinginleştiren tınılar içermektedir. Youtube üzerinden dinlenebilen kanalda “Gebelikte Müzik” (Musica Prenatal) isimli albüm de bebeğin fiziksel ve ruhsal sağlığını güçlendirir. Bu albümler üniversite hastanelerinin Ebelik bölümlerinde günde 30 dakika dinletilmiştir. Müzik dinleyen grupla dinlemeyen grup arasında süt emme, uyku düzeni gibi faktörlerde değişiklikler olmuştur. Gebelik sırasında dinlenen hafif müziğin gebelik sırası ve doğum sonrası strese faydalı olduğu tespit edilmiştir.

 • Mozart

Dünya genelinde 36 kurumda yapılan bir araştırmada deney ve kontrol grubu olarak binlerce kadın ile çalışılmıştır. Bir gruba gebelikte her gün 20-40 dakika arası Mozart dinletilmiştir. Diğer gruba dinletilmemiştir. Gebelikte Mozart dinleyen grubun doğumdan sonra sütünün çok daha hızlı ve çok geldiği, gelen sütün bebeğin emmesinin kolaylık oranının daha yüksek olduğu, anne-bebeğin güvenli bağlanma oranının arttığı saptanmıştır. Üstelik bebeklerin doğumdan sonraki birkaç ay içinde anne karnında dinlediği müzikleri duyunca tanıdığı ve olumlu tepki verdiği gözlenmiştir.

Mozart Etkisi, denen etkiye göre bebeğin beyin aktiviteleri hareketlenmektedir. Mozart’ın tüm eserleri gebelik boyunca dinlenebilir. Günde yarım saat dinlemek stresi azaltıp hormonları dengelemeye yardımcı olur.

 • Beethoven

Beethoven dinlemenin bebeğin beslenmesini ve iştahını arttırıcı etkisi üzerinde duran araştırmacılar vardır.  Yapılan çalışmada tüm bebeklerin ritim duygusunun olduğunu ancak daha sonra büyüdükçe pek çoğunu kaybettiği ortaya çıkmıştır.

Beethoven’in tüm eserleri hamilelikte dinlemek için tavsiye edilir. Özellikle piyano konçertoları ce sonatları duyuları uyarmakta ve beyin aktivitelerini geliştirmektedir.

 • Brahms

Brahms’ın klasik müzik türündeki eserleri faydalı olmakla birlikte, özellikle yeni doğanlar ve anne karnındaki bebekler için ninni türünde besteleri vardır. “Brahms lullaby”, Türkçe karşılığı “Brahms Ninni” olarak derlenen albüm, müzisyenin bebeklerin (ve annenin) kalp atışlarını dengeler. Anne ve bebek kalbi birlikte ve düzenli atmaya başlar. Anne kaygılıysa ve kalp atıl hızlıysa yavaşlatır. Dolayısıyla hem bebek hem anne için faydalıdır.

 • Ninniler

Ninniler bebeği uyutmak için kullanılan kültürümüzde önemli bir yere sahip halk ezgileridir. Ancak daha doğmamış çocuğu bile rahatlatma gücüne sahiptir. Müzikal tınısı beynin frekansını dengeler ve sakinleştirir.

Anne karnında bebek, annenin kalp atış sesini ve ritmini sürekli olarak dinler. Bunun dışında mide ve bağırsak sesleri, dışarıdan gelen sesleri de duyar. En çok da annenin sesi ve dinletilen müziğe karşı duyarlıdır. Özellikle şarkı veya ninni söyleyen bir annenin sesi bebeği son derece rahatlatır.

“Dandini dandini dastana”

“Uyusun da büyüsün”

“Fış fış kayıkçı”

Belirtilen ninniler bebeğin rahatlamasına yardımcı olan en çok tercih edilen ninnilerdir. Ancak bunların dışında tüm ninniler, ninni özelliği taşıyan melodiler gebelik sırasında dinlenebilir.

Hamilelikte Müzik Dinlemenin Doğum Öncesi ve Sonrası için Faydaları

Hamilelikte müzik dinlemenin güvenli bağlanma üzerinde oldukça fazla etkileri vardır. Bebek önce anneye güvenli bağlanmak daha sonra geldiği dünyaya güvenli bağlanmak ihtiyacı hisseder. Gebelikte müzik dinlemenin ve bu şekilde güvenli bağlanma yaşayan bebeklerin ileriki hayatlarında gördükleri faydalar aşağıda listelenmiştir.

 • Dikkat artışı
 • Çevreye karşı duyarlı oluş ve meraklılık
 • Öğrenme isteği
 • Özgüven geliştirme
 • Empati ve Şefkat
 • Zor durumlarda yapıcı çözüm üretebilme yeteneği
 • Bağımsız oyun oynayabilme becerisi
 • Liderlik becerisi

Sevme yeteneği geliştirme bilmiş bireylerde yapılan çalışmalarda hamilelik sırasındaki Risk ve stres faktörleri devreye girmektedir. Gebelik döneminde müzik düzenli nefes rahatlatıcı hafif hareketler yapan anneler karındaki bebekleri ile daha güvenli bir bağlanma yaşamaktadır. Güvenli bağlandığını hisseden bebek Sevgi yeteneğini diğer bireylere göre daha fazla geliştirmektedir. Toplumda güvenli bağlanan bireyler ve sevgi dolu bireyler arttıkça Sosyal Yaşam daha iyi bir hal alır. Dolayısıyla gebelikte anne ve bebek arasındaki güvenli bağlanma oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu