Bebek Çocuk

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Pek çok kadının hayali zamanı gelince bir evlat sahibi olmaktır. Annelik bu dünyadaki tarifi en zor hislerden biridir. Minicik bir bedenin gelişimine anbean şahit olmak oldukça heyecan vericidir. İlk defa hamilelik yaşayan kadınlar hem heyecanlı hem de endişeli olabilmektedirler. Bunun sebebi bundan sonraki hayatlarının nasıl olacağını öngörememeleri olmaktadır. Gebeliğin ilk zamanları hem bebek için hem de anne adayı için oldukça kritik bir zaman dilimidir. Anne adayları bu dönemde nasıl hareket edeceklerini ne yapacaklarını bilemezler. Bebek gelişimi için ne iyi gelir, nasıl beslenmesi gerekir, neyi yaparsa risk teşkil eder gibi birçok soru anne adayının zihnini kurcalamaktadır.

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Nasıl ki her insanın parmak izi farklıysa yaşadıkları sağlık sorunları, yaşadıkları hamilelik hepsi farklıdır. Herkesin yaşadığı hamilelik süreci kendine has ve özeldir. Anne ve bebeğin bu 9 aylık macerayı daha sağlıklı ve daha kaliteli geçirebilmesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle en çok merak edilen konu anne karnında bebek gelişimi için nasıl beslenmeli sorusudur.

Gebeliğin İlk 3 Ayı Nasıl Beslenmeli?

Hamileliğin en kritik zamanı hiç şüphesiz ki ilk üç aydır. Bebeğin anne rahminde tutunabilmesi ve gelişimi için bu aylar oldukça önemlidir. Bu durumda yapılması gereken ilk şey kadın doğum uzmanına başvurmak olmalıdır. Böylelikle hem anne adayının hem bebeğin hamilelik sürecindeki gelişimleri olumlu yönde olacaktır.

Gebeliğin ilk 3 ayı nasıl beslenilmeli? Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayları beslenmelerine dikkat etmelidir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre gebeliğin ilk üç ayında annenin beslenme şekli bebeğin gelecekteki yeme alışkanlıklarını etkilemektedir. Anne adayı hem kendini daha iyi hissetmek hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için yediklerine dikkat etmelidir.

Hamileliğin ilk zamanları mide bulantısı ve kusma şikayeti pek çok anne adayını zorlayan bir durumdur. Bu rahatsızlık vücudun yeni bir duruma adapte olmaya çalışmasından dolayı olmaktadır. Bu nedenle bu durumun etkilerinin en aza indirilmesi için beslenmeye eklenecek ve çıkarılacak yiyeceklerin bilinmesi önemlidir. Hamilelikte mide bulantısı için leblebi, kıtır ekmek, galeta gibi besinler kurtarıcı olacaktır. Sık sık mide bulantısı yaşayan anne adaylarının asit ve yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Mide bulantısı yaşayan anne adayları sık ve az porsiyonlarla beslenmelidir. Midenin uzun süre boş kalmasına izin vermemeli. Az yağlı besinler ve yemekler tüketmelidir.

bebek gelişimi

Bebeğin Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Anne adayları bebeklerinin sağlıklı gelişimleri için tüm besin gruplarını barındıran bir beslenme düzeni oluşturmalıdırlar. Bunu yaparken bir uzmandan destek almaları oldukça önemlidir. Hamilelikte beslenme, oldukça hassas yaklaşılması gereken bir durumdur. Çünkü anne adayının hormonel ve fiziksel yapısı değiştikçe vücudun ihtiyacı olan enerji seviyesi de değişecektir.

Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için ne yemeli? Anne adaylarının bebeğin gelişimi için vitamin, mineral, protein, sağlıklı yağ ve karbonhidrat gibi besin gruplarından oluşan öğünler tüketmeleri gerekmektedir. Bebeğin zihinsel gelişimi için en önemli yiyeceklerden biri cevizdir. Ceviz omega 3 açısından oldukça zengin bir besindir. Omega 3 beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Hamileliğin son 3 ayında özellikle meyve sebze tüketimine ağırlık verilmesi önerilmektedir. Böylelikle anne adayları ağırlaşan hamilelik sürecinde hem hafif gıdalar tüketip hem de en verimli şekilde beslenmiş olur. Süt ve süt ürünlerinin beslenmedeki yeri yadsınamayacak kadar büyüktür. Hem annenin hem de bebeğin diş ve kemik sağlığı için süt ürünleri tüketmeleri oldukça önemlidir.

Gebelikte protein yani et grubunun beslenmedeki önemi oldukça büyüktür. Et grubu büyüme hormonuna yardımcı bir besin olduğu için bebeğin fiziksel gelişimine olumlu yönde etki edecektir. Aynı zaman da anne adayının da fiziksel sağlamlığı için mühim bir besin grubudur. Her gün düzenli olarak tavuk, balık, köfte, et ve yumurta tüketilmesi pek çok uzman tarafından önerilmektedir.

Hamilelikte Kaçınılması Gerekenler

Hamilelik sürecinde anne adayının yediği, içtiği ve giydiği şeylere tek tek dikkat etmesi gerekmektedir. Tüketilmesi gereken besinler kadar tüketilmemesi gereken besinlerin de bilinmesi önemlidir.

Gebelik döneminde tüketilmemesi gerekenler:

  • Şekerli, unlu ve yağlı besinler tüketilirken porsiyon kontrolü yapılması gerekmektedir.
  • Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi şarküteri ürünleri
  • Tuz kullanımına dikkat edilmelidir. Yiyecekler az tuzlu olmalıdır.
  • Çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır.
  • Ton balığı gibi ağır metal içeren balıklar tüketilmemelidir.
  • Sigara ve alkol kullanılmamalı.

Anne karnında bebek gelişimi için ne yemeli sorusunun cevabı aslında zor bir soru değildir. Genelde anne adayı bebeğinin gelişimi için yararlı olacak besinlerin neler olduğunun az çok farkında olmaktadır. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi her anne adayının geçirdiği gebelik süreci birbirinden farklı olmaktadır. Bebeğiniz ve kendiniz için en iyi ve en doğru besinleri tükettiğiniz takdirde sağlıklı bir süreç geçirmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle uzman biriyle bu süreci yürütmek en mantıklı karar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu