Sağlık

Anjiyo Nasıl Yapılır ? Stent Nasıl Takılır?

Anjiyo, kalp ve damar rahatsızlığı olan kişilerin damarlarında tıkanıklık oluştuysa eğer, ince tüpler ile tıkanmış olan damara girilip, damardaki tıkanıklığı açma ve oradaki diğer sorunları teşhis etme işlemidir. Bu uygulama kasıkta, el bileğinde ve kol bölgesinde bulunan atardamar girişlerinden yapılabilmektedir. Anjiyo işlemi sayesinde kalp, beyin, göz ve bacaklarda meydana gelmiş olan rahatsızlıklar teşhis edilebilmektedir. Anjiyo nasıl yapılır , stent nasıl takılır?

Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo işlemi yapılmadan önce hastaya birtakım hazırlıklar yapılmaktadır. Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra, hasta anjiyo yapılmak üzere önceden hazırlanmış olan sterilize odaya alınır. Anjiyo işlemi hastanın hangi bölgesinden yapılacaksa, o alan dezenfekte edilir. Dezenfekte edilen alanın dışında kalan alanlar, sterilize örtüler ile kapatılır. Hastaya lokal anestezi verilir. Hastanın rahatlaması gerekiyorsa, anjiyo öncesinde sedatif ilaçlar kullanabilir.

Anjiyo kasık, el bileği veya kol bölgesinden hangisinde yapılacaksa, o bölgeye uygun bir tüp takılır. O tüpün içinden de daha ince bir tüp sokulur ve vücudun hangi bölgesine gidilip incelenecekse, tüp o bölgeye kadar ilerletilir. Vücuttaki tüm damarlar birbiriyle bağlantı içerisinde olduğu için damarlar aracılığıyla istenilen bölgeye rahatlıkla ulaşılabilir. Yapılan işlemlerin her biri monitör aracılığı ile dışardan izlenilir. Bu şekilde kalpteki koroner damarların çıkışına kadar ilerlenir. Tam bu aşamaya gelindiğinde vücuda ilaç içerikli bir sıvı enjekte edilir. Böylece vücutta bulunan sorunlar belirlenir ve tıkalı damarlar açılabilir.

Anjiyo işlemlerinin süresi, ortalama 10 veya 15 dakika kadar olabilir. Bütün işlemlerin ardından anjiyo için girilen bölgeye bir baskı uygulanıp kanama olma ihtimaline karşı da önlemler alınır. Anjiyo işlemi hastanın kasık bölgesinden yapıldıysa, hasta en az 6 saat gözlem altında tutulur. Eğer anjiyo için hastanın kolundan veya el bileğinden girildiyse, hastanın 1 saat kadar gözlem altında tutulması yeterli bulunur.

Anjiyo İşleminin Riskleri Var mıdır?

Her ne kadar kolay bir işlem olduğu söylense de anjiyo işleminde de bazı riskler olabilir. Kasıktan yapılan anjiyo sonrası doğru baskı yapılmazsa eğer, hastanın dizlerine kadar inen morarmalar meydana gelebilir. Hatta hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, kanama olması durumunda büyük risk taşımaktadır.

Anjiyonun yapıldığı alanda kanama olursa, o bölgede şişlik ve morarma belirtileri oluşabilir. İşlem yapılırken atardamarın girişinde zedelenme meydana gelirse, cerrahi bir uygulama yapılması gerekir. Anjiyo yapılan hastada böbrek yetmezliği varsa, hastalığı daha da ilerleyebilir.

Anjiyo Yapılması Gereken Durumlar

  • Hasta kalp krizi geçirdiyse veya şiddetli göğüs ağrıları varsa
  • Efor testinde sonucu pozitif çıktıysa
  • Eko sırasında kalbinde kasılma oluştuysa
  • Talyum testinde koroner arter hastalığının şüphesi çıkarsa
  • Kalp kapak hastalığı varsa
  • 40 yaşın üzerinde olup önemli ameliyat geçirecek olan hastalarda veya kalp ameliyatı dışında, şeker hastasıysa ve önemli bir ameliyata girecekse
  • By pass olan hastalarda kontrol için
  • Stent takılan hastalarda kontrol için anjiyo işlemi uygulanır.

Stent Nedir?

anjiyo nedir

Stent, takıldığı damarın açık durmasını sağlayan tel örgü biçimindeki metal borudur. Balonla açılan damarın veya daralma olasılığı olan damarın duvarına takılır. Boyutları ihtiyaca göre 2-4 mm çapında ve 10-30 mm uzunluğunda olmaktadır. Kullanmadan önce sönük bir balonun üzerinde, büzülmüş halde durur.

Anjiyo Nedir ? Stent Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Anjiyo işleminde olduğu gibi kasıktaki atardamarından girilip, ince bir tüple ilerletilir. Bu sırada işlemler monitör aracılığıyla izlenir ve takip buradan sağlanır. Damardaki darlık olan bölgeye gelindiğinde, sönük haldeki balon ve stent o bölgeye yerleştirilir. Darlık olan bölge monitörden belirlendiğinde, balon şişirilir. Balon şişince damar genişler ve darlık ezilmiş olur. Damarın o bölgesi olması gereken çapına ulaşır.

Balon şişerken üstünde bulunan büzgülü tel örgü kafes halindeki stent de açılır ve damardaki duvara saplanıp, o bölgeye gömülür. Balon bu esnada söndürülür ve içeriden çıkarılması sağlanır.

Stent Takıldıktan Sonra Yeniden Damar Daralması Olabilir mi?

Balon sayesinde darlığa sebep veren kitle ezilir, sıkıştırılır ve parçalanır. Bunun sonucunda darlık giderilir ve yeniden kan akışı sağlanmış olur. Vücut bunu travma olarak algılayabilir ve vücut mekanizması bunu gidermek için farklı bir süreç başlatabilir. Bu nedenle birkaç haftada veya birkaç ay içerisinde damar yeniden daralma gösterebilir. Stent takılması damar duvarına baskı yapar, damarın yeniden daralma veya büzülme yapmasını engellemeye çalışır. Genellikle başarılı bir işlem olmuştur.

Hastaların %20-%30 kadarı 6 ay içerisinde, damarında tekrar bir daralma yaşayabilmektedir. Bu olasılığın önüne geçebilmek için de ilaç kaplı stentler geliştirilmiştir. Burada kullanılan ilaçlar, kanser tedavisinde hücre çoğalmasını engellemek amacı ile kullanılan ilaçtır. Bu ilaçlar damarın tekrar tıkanmasını engellemeye çalışır. İlaç kaplı stent kullanımında, damarın tekrar daralması oranı ise %3-%5’e kadar inmiştir.

İlaç kaplı stentler her durumda olumlu etki vermemektedir. Her hastaya takılması uygun görülmeyebilir. Bir de ilaç kaplı stent takıldıktan sonra, hasta devamlı olarak kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundadır. Kan sulandırıcı kullanımı aksaması durumunda, damarda pıhtı oluşabilir veya ani damar tıkanması riskiyle karşılaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu