SağlıkGenelHastalıklar

Anemi Nedir? Orak Hücreli Anemi Hakkında Kısa Bilgi

Anemi Nedir?

Orak hücreli anemi sorusunun cevabını vermeden önce, anemi ya da bilinen diğer adıyla kansızlık, insan vücudunda dolaşım sistemini sağlayan kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olması halinde kişide kansızlık oluşmaya başlar. Genellikle diğer hastalıklarla bağlantılı olarak kan hücrelerinin etkilenmesi ve kırmızı kan hücrelerinin kaybı oluşmaya başlaması bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlar. Kansızlık rahatsızlığı daha çok okul öncesi çağdaki çocuklarda sık görülür. Yorgunluk ve halsizlikle kendini gösterir.

Anemi Neden Meydana Gelir?

İnsan vücudunun sağlıklı gelişim gösterebilmesi için sağlıklı kırmızı kan hücrelerine ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücrelerinin yapısını oluşturan demir molekülleri ve protein değerinde hemoglobin bulunur. Tüm bunlar akciğerlerden vücudun diğer organlarına oksijen taşımakla görevlidir. Kimi zaman kişide görülen bazı rahatsızlıklar bu kırmızı kan hücrelerinin zarar görmesine neden olabilirler. Dolayısıyla böyle durumlarda da kansızlık yani kansızlık oluşur. Anemi türleri çok farklı olabilmekle beraber kesin bir nedeni yoktur. Fakat şu nedenlerden kaynaklandığı belirtilmektedir:

 • Kanama nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin sayısında olan azalmalar
 • Vücudun olması gerektiği kadar kırmızı kan hücresi üretememesi

Demir eksikliğinden kaynaklı olan anemi türü genelde kişilerde en sık görülenidir. Vücutta demir eksikliğinin yaşanmasında görülür. Hamile kadınlarda, ağır âdet kanamalarında ve mide ülserlerinin neden olduğu mide kanamalarında demir eksikliği görülebilir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri kişiden kişiye ve yaşanılan rahatsızlıklara göre farklılık gösterebilir. Örneğin mide ülserlerinden kaynaklı, adet dönemlerinden kaynaklı olan kansızlık belirtisi veya kanser rahatsızlığından oluşan anemi belirtileri farklılık gösterebilir. Genel olarak belirtileri şöyledir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Uykusuzluk
 • Enerji düşüklüğü

Tüm bu belirtiler gözle görülen belirtiler olmakla beraber bazı anemi türlerinde de toprak, buz yeme isteği gibi anormal belirtiler de olabiliyor.

Orak Hücreli Anemi Nedir?

Orak Hücreli Anemi
Orak Hücreli Anemi

Orak hücreli anemi, isminden de anlaşılacağı üzere hemoglobinlere verilen isimdir. Bunların aslı tam yuvarlaktır. Bozulan hemoglobinler görevlerini yapamamakta ve kanda ki beyaz kanın azalmasına sebep olan hastalıktır. Yukarıdaki resimde belirtilmiştir.

Hemoglobin nedir?

Hemoglobini bir nevi evden eve taşımacılık yapan kamyonlara benzetebiliriz. Bu kamyonlar alyuvarların en önemli maddesi olarak adlandırılmaktadır. Oksijeni akciğerlerden alarak taşır ve dönüşünde karbon gazının salınımı yapar.

Orak Hücreli Anemi Belirtileri

Anemi belirtileri her insanda farklı semptomlar gözlemse de, başlıca belirtileri şunlardır;

İnme

Orak yapılı hemoglobinler beyne giden damarlarda tıkanmaya sebep olabilmekte ve inme (felç) geçirmeniz içten bile değildir. Hemoglobin yüksekliği sebebiyle yaşanabilen inmeler ileri ki zamanlarda yineleyebilmektedir.

Ağrılar

Aynı hemoglobinler damarlarda tıkanmaya sebep olmasıyla birlikte genellikle bacaklar, göğüs ve kol ağrıları gözlemlenmektedir. Şiddetli ağrılar neredeyse haftalar süren acılar yaşatabilmektedir.

Enfeksiyonlar

Oraklaşmaya yüz tutan kan hücreleri dalakta işlem görememeye başlar. Dalağın önemli bileşenlerinden olan kan hücreleri sistemin çökmesine ve enfeksiyon kapmaya açık hale gelir. Ciddi enfeksiyon kapmaları bu aşamada meydana gelir.

Diğer Belirtiler

 • Kemik Ağrıları; Şiddetli kemik ağrıları gözlemlenebilmektedir.
 • Bacak Ülseri; Bacaklarda oluşan yaralar ve bu yaralın iyileşememesi.
 • Safra Taşı; Safra taşı oluşmasına sebep olmaktadır.

 

Kansızlık Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Kansızlık birçok yöntem kullanılarak tedavisi yapılan bir hastalıktır. Tüm tedavi yöntemlerinde kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırmak hedeflenmektedir. Demir eksikliğinden kaynaklı anemi tedavisi demir içeren ilaçların alınmasıyla veya gerektiği taktirde iğne verilmesi yoluyla tedavisi yapılır. Ayrıca Talasemi denilen anemi türünde ise Folik asit içeren ilaçlarla yada kemik iliği nakliyle tedavisi yapılır. Birçok anemi türünde kemik iliği nakli veya kan nakliyle tedavi mevcuttur.

Anemiye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bu rahatsızlığı kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ilgili bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması aneminin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. C vitamini düzenli olarak alınması gereklidir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, kereviz, brokoli gibi besinler demir içerir. Nar suyu içmek kan yapıcı bir meyve suyudur. Pancar Folik asit açısından zengindir. Sık tüketilmesi gerekir.

Anemi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kansızlık rahatsızlığı tedavi edilmediği durumlarda kişinin vücudunda oksijen azalır. Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık tedavisi yapılmadığında kalp büyümesi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına zemin oluşturur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu