Genel

Android TV ekran yansıtma

Telefondan izlediğiniz bir Netflix dizisini ya da YouTube videosunu akıllı televizyon ile daha yüksek çözünürlükte izlemek isteyebilirsiniz. Gerçi artık akıllı televizyonların nerdeyse tamamı kendi içerisinde Netflix ve YouTube yüklü olarak geliyor ancak internet olmadığında çalışmıyor. İşte bu tarz durumlarda telefondaki görüntü ve sesi televizyona aktarmanız gerekmektedir. Görüntü aktarma yapabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Biz bu metotları Smart TV ve Smart TV değil olarak ikiye ayırdık. Dilerseniz Android TV ekran yansıtma nasıl yapılır ona geçelim.

1. Televizyonunuz Smart TV ise;

Eğer televizyonunuz Smart TV ise telefonunuzu Wifi üzerinden kablosuz olarak televizyona bağlayabilirsiniz. Sadece telefon, tablet ya da bilgisayarınızın, TV cihazınızla aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olmanız yeterli.

Android tarafından en çok kullanılacak olan Miracast teknolojisi veya DLNA bağlantısı ile cep telefonunuzu televizyona bağlayabilirsiniz. Miracast için evvela televizyonunuzda Screen Mirroring (Ekran Yansıtma) özelliğine geçiş yapın. Aynı şekilde cep telefonunuzda da bu özelliği açın ve televizyonunuzu bulun.

Samsung cihazınızda; AllShare uygulamanız bulunuyor ise bu uygulama sayesinde akıllı televizyona görüntü aktarımı ve medya gösterimi yapabilirsiniz. Yapmanız gerekli olan yalnızca Android cihazınızdaki Allshare uygulaması  açmak ve aktarmak arzu ettiğiniz içeriği seçmek.

2. Televizyonunuz Smart TV değil ise;

Eğer Android bir cihaz kullanıyorsanız; Smart TV olmayan televizyonlarına akıllı telefonlarını bağlamak için Google Chromecast modellerini kullanabilirsiniz. Bu cihaz temelde medya akışını (veya akıllı telefonunuzun ekranını) direkt bir TV’ye aktarmak için kullanılacak olan bir araçtır. Medya dosyaları desteklemesi sayesinde, bu cihazı eski bir televizyona bağlasanız bile YouTube gibi medyalara erişebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Android’in bildirim alanında yer alan Quick Settings menüsündeki Cast komutunu kullanmak ya da kullanmış olduğunuz uygulamadaki simgeyi bulmak. Örnek vermek gerekirse; mobil YouTube uygulamasında bu seçeneği görebilirsiniz.

Chromecast’e bir alternatif olan Miracast teknolojisi güncel televizyonlarda bulunabiliyor. Televizyonunuzda bu özellik bulunmuyorsa da Blu-ray oynatıcı veya medya merkezinizde Miracast desteği mevcuttur. Yoksa uygun maliyetli Miracast cihazı edinmeniz de mümkün.

Televizyonunuzda Miracast desteği yoksa ya da Chromecast satın almak istemiyorsanız; cihazınızdaki microUSB bağlantısından HDMI çıkışı elde etmenizi sağlamayı başaran kablolardan edinebilirsiniz. Bu konu da akıllı telefon üreticilerinin tercih ettiği iki ayrı standart var: MHL ve SlimPort. Telefonunuz hangi standart ile uyumluysa o tipteki kablodan edinmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde akıllı telefonunuzdan televizyonunuza görüntü aktaramazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu