Teknoloji

Android Cihazlar Depremi Erken Tespit Edebilecek

Son yıllarda artan ve olması beklenen depremler nedeniyle depremle bağlantılı önlemler alınmaya başlanıldı. Birçok şirket depremlere karşı alınması gereken önlemleri tartışırken Google paylaştığı bir duyuruyla deprem tespiti yapabilen bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. Google, Android telefonlara yayınlayacağı bir güncellemeyle depremi tespit edebilen bir yazılım ekleyecek. Bu sensörler depremden birkaç saniye önce kullanıcıya uyarı vererek kullanıcının deprem bölgesinden erken ayrılmasına olanak sağlayacak. Bu sayede de göçük nedeniyle oluşan ölüm sayıları azalacak.

Depremi Erken Tespit Eden Yazılım Tüm Android Kullanıcılarını Uyaracak

Google, yapay zeka tarafından toplanan verilerden yola çıkarak deprem öncesi Android telefon kullanıcılarına uyarıda bulunacak. Birkaç saniyeden oluşan erken uyarı sistemi cihazın yanında bulunan herkesi uyararak deprem bölgesinden uzaklaşılmasını sağlayacak. Şuanda üzerinde çalışılan ve hala geliştirilmeye devam edilen bu yazılım şu anlık sadece gönüllü kullanıcılar üzerinde test ediliyor. Bu kullanıcılar üzerinden veri toplayan Google, ilerleyen yıllarda oluşacak depremlerin erken uyarısını yaparak kullanıcıların hayatını kurtaracak.

android cihazlar depremi erken tespit edebilecek 2

Yazılım Tüm Android Cihazlara Güncellemeyle Beraber Gelecek

Deprem tespiti yapan bu uygulama ilk olarak ABD’nin Kaliforniya eyaletinde test edilecek. Uygulama depremi hissettikten sonra deprem bölgesinde bulunan tüm kullanıcılara sesli bir ikaz gönderecek ve kullanıcıların güvenli bir alana geçmesini isteyecek. Bu sayede kullanıcılar deprem öncesi kendilerini koruma altına alabilecek. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu yazılım Android telefonlara bir güncellemeyle beraber gelecek.

İlginizi Çekebilir

Google Lens Artık Matematik Sorularını Çözebilecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu