Nedir

Analoji Nedir?

Analoji, ya da benzeşim, bir şey hakkında varılan bir yargının, onunla benzeşen ikinci şey için de geçerli olmasıdır. Yani analoji, iki şey arasında benzeşme yoluyla bağlantı kurmaktır. Bu yazımızda analoji nedir, analojik düşünme ve analoji örnekleri hakkında bilgiler vereceğiz. Gelin Analoji nedirsorusunun yanıtını  biraz daha fazla irdeleyelim.

Felsefede Analoji Nedir?

Felsefede analoji nedir? sorusuna yanıt olarak; analojinin bir tür akıl yürütme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu akıl yürütme yönteminde, benzeştirdiğimiz iki şeyden ilki hakkında verdiğimiz hükmün ikincisi için de geçerli olması gerekmektedir. Örneğin; keskin maddeler insana zarar verebilir. Bıçak keskin bir cisimdir ve dikkatli kullanılmadığında insana zarar verebilir. Balta da keskin bir cisimdir ve dolayısıyla insana zarar verebilir. Felsefede analoji nedir? sorusunun cevabını bu gibi örneklerle vermeyi sürdüreceğiz.

İlgili Makaleler

Yukarıdaki örnekte gördüğümüz gibi analoji iki örneğin de birbiri ile benzeştiği durumlarda geçerli olur. Ancak şöyle bir durumda analoji kuramayız: “Biber bir sebzedir ve acıdır, lahana da bir sebzedir o halde acıdır.” Bu bir analoji olamaz. Çünkü ilk örnek, ikinci örnek için geçerli değildir. Lahana acı olmadığından dolayı analoji geçersizdir.

FELSEFEDE ANALOJI NEDIR

Analoji Ne Demek?

Analoji ne demek? TDK’ya göre analoji: “Ortak bazı yönleri bulunan iki şey arasındaki benzeşme, örnekseme” anlamına gelir. Analoji kelimesi Türkçe’ye Fransızca’dan geçmiştir.

Analoji Örnekleri

Analoji örnekleri ile konunun daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamaya çalışalım. İşte bazı analoji örnekleri:

  • İlayda arı gibi çalışkandır. (İlayda ile arı arasında çalışkanlık yönünden benzerlik kurmuş olduk.)
  • Bir yerde ışık varsa insan yaşıyordur. (Işık olan yerlerde insanların yaşadığına dair bir çıkarımda bulunmuş oluyoruz.
  • İhsan tilki gibi kurnazdır.
  • Uçakların kuşlara benzetilmesi.
  • O cin gibi biridir dediğimizde cin ile insan arasında bir analoji yapmış oluruz, o insan uyanıktır ve akıllıdır demek isteriz.

Analoji Tekniği

Analoji tekniği, okul öncesi eğitiminde çocuklar için de kullanılır. Okul öncesi eğitimi döneminde çocuklar oldukça meraklı olurlar ve sık sık sorular sorarlar. Bu nedenle çocukların gelişimini ve eğitimlerini doğru şekilde yönlendirecek uygun zemini hazırlamak önemlidir.

ANALOJI TEKNIGI

Analoji tekniğinde, çocukların olayları gerçekmiş gibi ele alarak değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Gerçek durumların bazı önemli noktaları çocukların anlayabileceği bir dille onlara anlatılır. Bu şekilde çocukların analojiler yoluyla akıl yürütmeleri ve sorunlara çözümler bulmaları teşvik edilir.

Analojiler üçe ayrılır.

Basit Analojiler: İki şeyin direkt olarak birbirine benzetilmesidir. Örneğin; gözün fotoğraf makinesine benzetilmesi, fay hatlarının ok ve yaya, kalbin pompaya benzetilmesi gibi.

Hikaye Tarzı Analojiler: İki durumun veya olayın hikayeleştirilerek benzetilmesi ve analoji kurulması ile gerçekleşir. Örneğin; öğrencilerin sınava hazırlanırken bir at yarışının içinde olmalarına benzetilmeleri gibi.

Oyunlaştırılmış Analojiler: Olayların çocuklar için oyunlaştırılarak açıklanmasına dayalıdır. Örneğin; güneş tutulması olayını, çizgi filmin en heyecanlı yerinde annenin televizyonun önünü kapatması şeklinde oyunlaştırarak çocuklara anlatmak.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Analoji

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu