Genel

Ampulün icadı

Ampul’ü Kim Buldu?

Ampulün mucidi ve kimin bulduğuna dair çağımızda hala tartışma yapılmaktadır. Ampulün icadı için tek kişiye bağlamamız doğru olmaz. Ampulün bulunması için bir çok bilim adamı da emek sarf etmiştir. Ampulü Thomas Edison, Hiram Maxim. Joseph Swan, Alessandro Volta, Humprey Davy, Warren de la rue, William Staite tarafından bulundu demek daha doğru olacaktır. Ampulün buluş serüveni ve patent alma serüveni vardır.

Ampul Ne Zaman Bulundu?

1879 senesine gelindiğinde Edison çalışmalarını laboratuvar ortamında devam ettirirken çağımızda insanlığa çok büyük yararı, işlevselliği olan ampulü icat etmiştir. Thomas Edison ortalama 6000’in üstünde deneme yaparak elektriğe gereksinim duyulan elektrikli ampulü icat etmeyi başarmıştır.

Ampulün Tarihçesi

teknoloji/body_300x250_1" class="dfp" data-size="[300, 250]" data-lazy="true" data-platform="desktop">İlk ampul örneği 1800 yılında Volta aracılığı ile icat edilmiştir. Lakin Volta’nın icat etti ampul işlev açısından yeterli görülmemiştir. Daha Sonra Humprey Davy 1802 yılında ilk işlevsel ampulü bulmayı başarmıştır. Ancak bu işlevsel ampul de kömürden olması nedeniyle çok çabuk sönmekteydi. 1840 senesine gelindiğinde Warren De Le Rue insanlık tarihindeki ilk verimli ampulü üreten kişi olarak tarihe geçmiştir. Üretilmiş olan ampul masraflı malzemelerden oluştuğu için ticari olarak faaliyete geçememiştir.
1848 yılında William Staite Rue’nin tasarımı geliştirerek bataryalı bir ampul üretmiştir. Burada ise ampül devamlı bataryaya gereksinim duyduğu için yine faaliyete geçememiştir. Joseph Wsan 1850 yılında diğer bulucuların ürettiği ampullerin probleminin tamamen çözmeyi başarmıştır. Batarya problemini ve diğer mevcut sorunların çözülmesine karşın ampulün için bir vakum pompası kullanmıştır. Ancak bu vakum pompası da ampulün işlevselliğini düşürdüğü için diğerleri kadar ışık yaymamıştır.

 

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yapmasının ardından karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evinde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Lakin 1878 senesinde bir İngiliz bilim insanı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içerisindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim insanı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’te yaşamının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin de temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu