Teknoloji

Amerika’dan Huawei’ye sonunda izin çıktı

Amerika, uzun süreden beri Çinli teknoloji devi Huawei’ye ambargo uygulamaktaydı. Financial Times adlı kaynağın haberine göre Amerika, bazı mobil çip üreticilerinin Huawei’ye satış yapmasına izin verdi. Buradaki tek handikap ise satılacak bu bileşenlerin Huawei’nin 5G projelerine dahil olmaması biçiminde. Bu bilgi de direk olarak Huawei’ye bileşen sağlamayı başaran bir Amerika’li firmadan geliyor.

Huawei hakkında bütün içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

5G ile alakalı değil ise kullanılabilir!

Amerika Ticaret Bakanlığı ilgili üreticiye izin vermek için, Huawei ile yapmış olduğu ortaklığının 5G teknolojileri ile alakalı olmadığını ispatlamasını istemiş. Görünüşe bakılırsa da Amerika ile Çin arasındaki ticari savaşın getirdiği kara bulutlar, Huawei’nin üzerinden yavaşça kalkmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Samsung Display ile OLED paneller için anlaşmaya varan Huawei, Intel ile de donanım yönünden ortak çalışmaya başladı.

Belirtilenlere göre Japon teknoloji devi Sony ile Çinli OmniVision firması da Amerika’nin Kaliforniya Eyaleti’nde genel merkezlere sahip olsalar da Huawei akıllı telefonlarına CMOS kamera sensörleri üretecekler. Ayrıca Qualcomm, MediaTek vb. pek çok mobil bileşen üreticisi işletmenin Huawei ile işbirliği yapabilmek için, yani ticaret lisansı almak için müracaatta bulunduğu, bu başvuruların Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından önümüzdeki haftalarda yanıtlanacağı da biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu