Teknoloji

AMD Smart Access Memory özelliği NVIDIA ve Intel için geliyor

RX 6000 serisi ile beraber gelen Smart Access Memory özelliği, işlemci ve ekran kartının daha efektif çalışmasını sağlamayı başaran bir özellik. Bu özellik sayesinde işlemci, ekran kartı üstünde bulunan belleklerin tamamına erişim sağlayabiliyor ve performansta bir miktar artış yaşanıyor. Bu artış oyuna göre % 4 ile 13 arasında yaşanırken, FHD çözünürlükte artış çok daha fazla oluyor.

amd smart access memory

Smart Access Memory özelliği, şimdilik RX 6000 serisinden bir ekran kartı ve Ryzen 5000 serisinden bir işlemci beraber kullanıldığı taktirde aktif edilebiliyor. Lakin NVIDIA, AMD tarafından geliştirilen Smart Access Memory özelliği için üreticiler ile anlaşabildikleri taktirde evrensel olarak uygulanabileceğini düşünüyor. PC World’ün AMD’den Scott Herkelman ile yapmış olduğu röportajda, bunun mümkün olup olmadığı soruldu.

“Bu özelliği AMD platformlarında etkinleştirmek istiyorlarsa, onları durdurmayacağız.”

Herkelman ise konu hakkında, “Intel’in, anakart üreticileriyle beraber işlemcileri üzerine çalışması gerekecek. Rakiplerimizin yapması gerekli olan bazı işler var. Daha açık olmak gerekirse, Radeon ekibimiz onları hazırlamak için Intel ile beraber çalışacak. Ryzen ekibimiz de NVIDIA ile çalışacak. Halihazırda firmalar arasında bazı konuşmalar devam ediyor. Bu özelliği AMD platformlarında etkinleştirmek istiyorlarsa, onları durdurmayacağız. Umarım bunun için çalışırlar. Günün sonunda oyuncular kazanmış olur ve önemli olan tek şey de esasında bu. Biz yalnızca bunu en hızlı yapabilen şirketiz çünkü dünyada aynı anda ekran kartı ve işlemci üreten tek şirketiz.” ifadelerini kullanarak açıklamada bulundu.

AMD Smart Access Memory

AMD tarafından sunulmakta olan Smart Access Memory özelliği belirli bir standarda ulaşırsa, oyun dünyasında çok büyük bir etki yaratabilir. Bu konu da oyun geliştiricilerine de çok büyük bir rol düşüyor. Çünkü SAM özelliği AC Valhalla‘da 1440p çözünürlükte % 14‘lük bir etki yaratırken, Shadow of the Tomb Raider‘da % 6‘lık bir etki ortaya çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu