Sağlık

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün zararları nelerdir? Alkolün vücuda zararları bilim insanlarının incelemesi üzerine uyuşturucudan bile daha tehlikeli zararlara sahiptir. Şöyle ki;

Alkollün en fazla tahrip ettiği organ beyindir. Alkolün doğrudan mantıklı düşünme durumuna, karar verme ve hareket kabiliyetinin bozulmasına öncülük ettiği bilinmektedir. Bu etkiler alkol alımının hemen ardından görülmektedir ve ciddi ve tehlikeli kazalar, yaralanmalar hatta ve hatta ölümlere sebebiyet vermektedir. Alkolün zararları saymakla bitmemekle beraber erken yaşlanma ve bunamaya da sebep olur.

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün zararları arasında uyku bozuklukları ve sabahları yorgun uyanma şikayetleri de bulunmaktadır.

Göze gitmekte olan görme sinirlerinde ağır tahriplere yol açarak, zamanla körlüğe kadar varabilecek sıkıntılara sebebiyet vermektedir

Alkolün vücuda zararları içinde gastrit ve ülser oluşumuna direkt katkısı olduğu bilinen bir gerçektir. Vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından sağlıklı bir şekilde emilmesine engel olur.

Kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde ise sertleşme sorunlarına yol açmakla beraber cinsel problemleri de peşinde getirir.

Yaralanma anlarında, kanın pıhtılaşma sürecini önlediği için ciddi kan kayıplarına sebebiyet verir

Alkolün zararları açısından bakıldığında azı da zarardır çoğu da…

Alkol Beyin Denge Merkezini Olumsuz Etkiler

Bağımlılık tanımı ilk kez alkol bağımlılığı için kullanılmıştır. Alkollü herhangi bir içeceğin insan sağlığına zararlarını Hipokrat dahil bütün doktorlar tarafından tarih boyunca dile getirildi.

alkolün zararları nelerdir

Alkol kullanımının   giderek arttığı yapılan çalışmalar ile de ortaya konmuştur, gençlerin çoğu özentilik kavramı adı altında alkole başladığını belirtirken alkole bağlı ölümlerin 55-60 yaş aralığında daha sık olduğu, intihar ve kanser gibi nedenlerle meydana geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

Alkol ile birlikte besin alınımının, alkol emilim oranını yavaşlattığı bilinmektedir. Bunun üzerine alkol bağımlılığı sürecinde beyni doğrudan etkileyen ve bağımlılığın oluşma sürecinde çok aktif bir rol oynayan maddenin alkolün metabolizma sonucu oluşan, asetaldehit isimli bir madde olduğu söylenmektedir. Alkolün kanda artması sonucu uyanıklık azalır, dikkat dağılır ve davranış bozuklukları baş gösterir. Alkol beyincik adı verilen denge merkezi üzerinde söz sahibi olup, bu sistemin doğal işleyişini bozmaktadır.

Alkol Hafıza Kaybına Yol Açabilir

Ağır alkol bağımlılarında B1 vitamini (tiamin) eksikliğinin ortaya çıkmasına bağlı olarak, göz hareket koordinasyonunun bozulması, uyanıklık kusuru ve denge kaybı ile gitmekte olan wernicke ensefalopatisi adı verilen nörolojik bir bozukluk görüldüğü bilinirken, bu gibi durumların erken teşhisinde hastaneye yatırma protokolü uygulanarak hastalığın tedavisine başlanılmalıdır. Hastalığın ilerlemesi halinde hafıza kaybı durumu, iç görü azlığı, öğrenme yeteneğinin düşmesi, algıda ve zihinde fonksiyon bozulmaları ile devam eden korsakoff psikozuna yol açabilmektedir.

Alkol Hangi Kanser Türlerine Davetiye Çıkarıyor?

Son 10 senede Dünya Kanser Araştırması Fonu, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kuruluşlar tarafından yürütülmekte olan araştırmada alkolün çok ve sık kullanımında; ağız kanseri, gırtlak kanseri, göğüs kanseri, kolon kanseri, karaciğer kanseri, yemek borusu kanseri ve bağırsak kanserine davetiye çıkardığı sonucuna varıldı.

Alkol ve Göz Sağlığı

Metil alkol zehirlenmesi olarak dile getirilen sahte alkol zehirlenmesinde bazı durumlar haricinde geri dönüşü olmayan ani görme kayıpları oluşmaktadır. Kalitesiz alkol kullanımına bağlı olarak bilinen olguda ise her iki gözde de anlık körlük durumları ve geri dönüşü mümkün olmayan körlükler meydana gelmektedir. Alkol ayrıca gece körlüğü ve çeşitli görme bozukluklarına da neden olmaktadır. Bütün bu bulguların bir kısmı toksik maddenin geçmesi ile düzelebildiği gibi bir kısmı da geri dönüşü olmayan bir yola sebebiyet vererek geri dönüşü mümkün olmayan körlüğe sebep olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu