GenelSağlık

Alkolün Vücuda Zararları Nelerdir? Alkolün Vücuttaki Olumsuz Etkileri

Alkolün Vücuda Zararları Nelerdir? Alkolün Vücuttaki Olumsuz Etkileri

Alkolün vücuda zararları konusunda birçok kişi direkt olarak karaciğer problemlerini aklına getirir veya sadece karaciğer problemleri hakkında bilgi sahibidir. Alkolün zararları sadece karaciğerler sınırlı kalmazken, uzun süreli ve aşırı derecede tüketimi sonucunda kısa süre içerisinde birçok vücut sisteminin ciddi anlamda zarar gördüğü bilinir. Üstelik alkol, vücudu etkilediği sırada fark edilmesi mümkün olmaz ve birçok kişi zararlarını ilerleyen süreçte net olarak algılayabilir. Etkilerini yavaş yavaş gösteren alkol, birden bire ortaya çıkarmış olduğu rahatsızlıklarla bireyin sosyal, eğitim ve iş hayatını olumsuz yönde etkilerken, aynı zamanda ikili ilişkilerine de zarar verir. Peki, alkolün vücuda zararları nelerdir? Ne gibi etkileri vardır?

Karaciğer Problemleri

Alkolün vücuda zararları denildiği zaman akla ilk olarak karaciğer problemleri gelir. Karaciğer sirozuna neden olan alkol, içermiş olduğu etil alkol nedeniyle karaciğere ciddi anlamda yük bindirir. Karaciğer sindirim sisteminin en önemli organlarından biridir ve vücuda giren besinlerin süzülüp, kana karışmasını sağlar. Alkol de karaciğerde süzülüp, kana karışır ancak alkolün parçalanması veya süzülmesi son derece zordur. Bu nedenle karaciğer büyük bir baskı altında kalır ve yavaş yavaş parçalanmaya başlar. Sürekli alkol tüketimi sonucunda ise karaciğer sirozu kaçınılmaz bir hal alır.

Kanser Hastalıkları

Alkolün aşırı tüketimi sadece karaciğer problemleriyle sınırlı kalmaz ve vücuttaki birçok kanser hücresinin oluşumuna zemin hazırlar. Karaciğer kanseri başta olmak üzere, sindirim sistemi içerisinde yer alan her organın kansere yakalanma riski vardır. Mide kanseri, pankreas kanseri, gırtlak kanseri, kolon ve rektum kanserleri, aşırı alkol tüketimi sonucunda en çok görülen rahatsızlıkların başında yer alır.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Sürekli olarak alkol kullanımı nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının kaçınılmaz bir hal aldığı da söylenebilir. Alkol nedeniyle kanın pıhtılaşması ve bu durumun, kalp ve çevresindeki damarların olumsuz yönde etkilenmesine yol açtığı görülmüştür. Pıhtılaşma nedeniyle kalbin çevresinde bulunan damarlar, net bir şekilde kalbi besleyemezler ve kalp krizi riskini arttırırlar. Bunun yanı sıra alkolün kalp kaslarına zarar vermesinden ötürü kalp ritim bozukluğu yaşanması da söz konusu olur.

Enfeksiyon Hastalıkları

Alkolün vücuda zararları konusunda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarının başında enfeksiyon hastalıkları yer alır. Bunun nedeni ise alkolün bağışıklık sistemini ciddi anlamda etkilemesi ve zayıflatmasıdır. Alkolün bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla birlikte direkt olarak vücut hastalıklara ve özellikle enfeksiyonlara karşı açık hale gelir. Hal böyle olunca vücut en ufak bakteri, mikrop veya virüsten etkilenerek, hastalıklardan ciddi anlamda etkilenir. Ayrıca bu hastalıklara karşı herhangi bir direnç göstermez ve enfeksiyona bağlı olarak son derece büyük çaplı hastalıklarla karşılaşılması söz konusu olur.

Sinir Hasarları

Alkolün Vücuda Zaraları

Sürekli ve sık alkol tüketiminin beyinde ciddi hasarlara yol açtığı bilinirken, buna bağlı olarak vücuttaki sinirlerin de ciddi anlamda zarar görür. Sinir hasarları sonucunda ise kas erimeleri veya hasarları, hissizlik, el-göz koordinasyonunda zayıflama, idrar kaçırma, kabızlık ve cinsel problemlerin ortaya çıktığı görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu