TeknolojiSağlık

Alkol ile Çalışan RoBeetle İsimli Ameliyat Robotu Üretildi

Alkol ile çalışan RoBeetle isimli ameliyat robotu üretildi. Robot teknolojilerinin sağlık alanında yaygınlaşmaya başladığı günümüzde bilim insanları yeni bir robot tasarladı. RoBeetle isimli robot, 1 gramdan daha hafif ve pil ile değil tamamen metanol ile çalışacak.

 

RoBeetle Ne İşe Yarıyor?

Kendisinin küçük olmasına rağmen yapması planlanan görevleri piyasadaki diğer mikro robotlardan daha hızlı ve basit bir şekilde yapabiliyor. Birçok robotun sorun yaşadığı cam zeminlerde ve betonda rahatça hareket edebilmesinin yanında yokuşta çıkabiliyor. Kendisinin yaklaşık 2.6 katına kadar yük taşıyabilen RoBeetle, kendisine ekstra olarak 2 saatlik çalışma süresi sunabilecek bir ek yakıt deposu da bulunuyor.

 

RoBeetle, diğer mikro robotlardan farklı olarak yapay kasa benzer bir hareket sistemi kullanıyor. Platinyum ile kaplanan nikel-titanyum alaşımlı teller ile yapay kas sistemini oluşturmayı başaran bilim insanları platinyumun, metanolün yanmasına da pozitif bir etki oluşturduğunu belirtiyor.

 

Neden Alkol?

Bilim insanlarının pil yerine alkol kullanmaları teknoloji dünyasında bir soru işareti yarattı. Yapılan deneylere ve bu deneylerden elde edilen verilere göre bir alkol çeşidi olan metanol, günümüzde kullanılan küçük boyutlardaki pillere göre daha fazla enerji depolama kapasitesine sahip. Böyle bir durum olunca da bilim insanları RoBeetle’da pil yerine metanol kullanmayı tercih ettiler.

 

RoBeetle Sadece Sağlık Sektöründe Kullanılmayabilir

RoBeetle’ı tasarlayan bilim insanları robotu tam anlamıyla tamamlamadıklarını ve bunun en önemli nedenlerinden birinin de kullanım amacını belirleyemediklerini belirtti. Şu an sadece sağlık sektörü üzerine düşünen tasarımcılar, RoBeetle’ın sağlık sektöründe kullanılması için daha uzun çalışma sürelerine sahip olması gerektiğini söylüyorlar ve çalışmalarının bu konu üzerinde devam ettiğini belirtiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu