Bilgi TeknolojisiGoogleİnternetİpin Ucu

Alexa Site Bilgisi ve Sıralama Sorgulama

Alexa site bilgisi sorgulama işlemi doğrudan alexa’nn resmi web sitesinden veya google chrome uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir.

Alexa site info sıralaması için kullanılan bir yazılımdır. Web sitenizin veya web sitelerinin dünya ve bulunduğunuz ülkede hangi sıralamada yer aldığını görüntüleyebilirsiniz.

Alexa 1996 yılında hizmete başlamıştır. Ancak şirket 1999 yılında Amazon firmasının bünyesine katılmıştır. Alexa site sorgulama işlemi en çok web sitesi sahipleri tarafından web sitelerinin konumunu öğrenmek amacıyla kullanılıyor. Ancak Alexa aslında Ahrefs, moz, semrush gibi araçlar ile ortak noktaya sahiptir. Sadece Alexa web site sıralamanızı değil aldığınız web trafiğini analiz etmekte size yardımcı olur. Alexa’yı diğer araçlardan ayıran ve bu kadar popüler olmasını sağlayan ise sıralama özelliğidir. Alexa web site sıralaması, internet üzerinde yer alan tüm siteleri kendilerinin oluşturmuş olduğu kriterler doğrultusunda sıraya koyarak listeleme yapar.

Alexa com site bilgisi hakkında bilgi toplayıp sıralama oluştururken kendi algoritmasını kullanıyor. Verileri ise tarayıcılardan ve tarayıcı eklentilerinden gelen bilgiler doğrultusunda oluşturuyor. Alexa web site sıralaması kriterleri günümüzde halen bilinmemektedir. Web sitesi satışlarında özellikle Alexa web site sıralamasına bakılıyor olsada platformun güvenilirliği tartışılır. Çünkü; Alexa ile site bilgisi verilerini işleyip sıralama yaparken sadece hit sayısına bakmıyor. Yeni açılan bir sitenin çoğu zaman hit alan bir siteden daha iyi bir sıralamada yer aldığını görebiliyoruz.

Alexa site siralamasi sorgulama

 

Alexa Site Bilgisi Sıralama Kriterleri

 

Alexa site bilgisi sıralama kriterleri için Alexa tarafından net bir bilgi verilmemiş olsada SEO uzmanımız tarafından bazı testler gerçekleştirilmiştir. Bunları uyguladığınız takdirde Alexa web site sıralamanız daha iyi noktalara ulaşacaktır.

1- Hit, Sitede Kalma Süresi ve Hemen Çıkma Oranı

Yukarıda yeni açılan bir sitenin hit almadığı halde hit alan siteden daha iyi bir konumda olduğunu belirttik. Çünkü hemen çıkma oranı adı verilen bir durum vardır. Bu site sıralamasını Alexa’da en çok etkileyen faktör olarak göz önüne seriliyor. Hemen çıkma oranı; sitenize giriş yapan ziyaretçilerin web sitesi üzerinde durmuş olduğu süredir. Ziyaretçiler sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa siteniz o kadar iyi konuma gelecektir. Bunun en iyi yolu akıcı makale yazmak ve site içi linkleme yapmaktan geçer.

2-Trafik Kaynağı

Sosyal medya ve backlink verilen sitelerden gelen trafikler google ve Alexa tarafından daha değersiz olarak görülmektedir. Organik arama ile kullanıcı web sitenize giriş yaptıysa bu sizin daha iyi noktaya geleceğinizin bir işaretçisidir. Organik arama trafiği = Organik kelimelerde yükseliş

3-Backlink

Kaliteli backlink hem Google hemde Alexa tarafından sizin ön plana çıkaracak önemli kaynaklardır.

Bunların yanında tekil ve çoğul hit durumu, sayfanın toplam görüntülenme sayısı, sitede yer alan yorumlar ve ziyaretçilerin tekrar ziyaret oranları sıralamayı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Alexa Ücretsiz Site Ekleme

Alexa ücretsiz site ekleme işlemi için aslında herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Google ve diğer arama motorlarının mantığında işler. Elbet sizi bulup sıralamanızı ekleyecektir. Ancak işlemleri hızlandırmak adına sitenizi açtıktan sonra 1 adet Alexa site info sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz işlemi hızlandıracaktır. Sitenizin sıralamasının oluşması için üyelik alıp ekleme işlemi yapmanıza gerek yok. Siz sorgulama yapıp; “bak böyle site var ben bunu arıyorum” dediğinizde yeterli olacaktır.

En son veriler ve Çalışmalar ile “En Çok Ziyaret Edilen Web Site Sıralaması” Buradaki yazımızda: https://www.bilgiyazar.net/en-cok-ziyaret-edilen-siteler/ ‎

Alexa Site Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alexa site bilgisi sorgulamak için https://www.alexa.com/siteinfo adresine giriş yapınız. Burada site adresini yazacağınız beyaz bir bar bulunmaktadır. Buraya site adresinizi yazarak veya sorgulamak istediğiniz web sitesini yazarak run analysis butonuna tıklayınız.

Alexa Site Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alexa Rank

Aşağıya indiğinizde Alexa rank bölümünü göreceksiniz. This site rank olarak gösterilen bölüm sitenizin dünya çapındaki sıralaması, biraz aşağıda yer alan Country Alexa rank ise seçmiş olduğunuz ülkedeki konumunu gösteren istatistik veridir. Grafik üzerinde ise sitenizin sıralamasının zaman içerisindeki değişimini görebilirsiniz.

Alexa site bilgisi

Sitenizde herhangi bir veri gözükmüyorsa henüz sıralamasının belirlenmemesinden kaynaklıdır.

Alexa Traffic Rank

Alexa google chrome eklentisi için chrome arama motorunuza “Alexa Traffic Rank” yazın. Burada chrome mağazasının olduğu linke tıklayın ve tarayıcınıza yükleyin. Tarayıcınıza yükledikten sonra üst tarafta eklenti barında eklentiyi göreceksiniz. Eklentiyi kullanmak çok basittir. Sadece sorgulamak istediğiniz siteye giriş yapın ve yukarıdan eklentinin logosuna tıklayın. Karşınıza sitenin site sıralaması “Alexa’da”çıkacaktır.

Alexa google chrome eklentisi

Alexa Web Site Analizi

Alexa web site analizi yapmak isteyen kişiler için ücretli ve ücretsiz araçlar sunmaktadır. Site veri bilgisi için bu araçları tercih edebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak https://www.alexa.com/ adresine giriş yapınız. Burada tools bölümünü göreceksiniz. Free tools ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlardır. Premium araçlar için ücret ödemeniz gerekir. Ancak size çok daha fazla bilgi sunar.

Alexa Site Analizi

 

2021 yılında google adsense onayı nasıl alınır merak ediyor musunuz? O halde Google Adsense Onayı Almak isimli makalemiz tam size göre!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu