SağlıkGenel

Alerji Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Alerji Testi Yaptırmalıdır? 2021

Alerji Testi Nasıl Yapılır? Açken mi Tokken mi Test yapılır? Sorularının cevabını bulacağı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz

Alerji Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Alerji Testi Yaptırmalıdır? 2020

Alerji testi, genel olarak bebeklerde ve reaksiyonlara bağlı yetişkinlerde uygulanan bir testtir. Çeşit çeşit alerji testinin olduğu söylenebilir. Bu testler tek tek uygulanır ve bireyin ne gibi maddelere alerjisinin olduğu saptanır. Gelin önce alerji nedir bunu öğrenelim.

Özellikle sürekli olarak alerjik reaksiyon gösteren ancak bu reaksiyonların sebebi anlaşılamayan bireylerde bu testler büyük bir titizlikle uygulanır. Çoğu hastanede dahiliye bölümüne bağlı alerji laboratuvarları bulunur. Bu sayede hastanın testleri yapılır ve kısa süre içerisinde teslim edilir. İğne, deri yoluyla, örnek alınarak vb. şekillerde bu testler uygulanır. Alerji testi nedeniyle kişinin canının yanması söz konusu olmaz. Bu yüzden test öncesi heyecanlanmaya veya panik yapmaya gerek yoktur. Bazı testler tam anlaşılabilmesi adına 2 kere uygulanabilir. İlk testte düşük dozaj, ikinci testte ise daha yüksek dozajlı testler uygulanır. Tekrar eden testlerin genel olarak şüphelenilen bir alerjiye karşı yapıldığı görülür.

Önemli Not: Alerji testi için hangi doktora gidilir, alerji testi için hangi bölüm gidilir sorusuna cevaben dahiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Özellikle bebeklere alerji testi hangi bölümde yapılır sorusu ise önceliğimiz tabi ki bebek doktorunuz olmalıdır.

Alerji Testi Türleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Alerji testi nasıl yapılır sorusuna cevabımız genel olarak 4 farklı şekilde uygulanır ancak bu testlerin sonuç vermemesi ve reaksiyonların devam etmesi durumunda diğer testlere başvurulabilir. Kan testi, en çok uygulanan alerji testlerinden biridir. Bununla birlikte Prick Epidermal Test (Deri Prick Testi) sık uygulanan diğer bir testtir. Bu testlerden sonuç alınamazsa Intradermal Test (Deri İçi Test) uygulanır. Son olarak da Patch Test (Yama Testi) uygulanan 4 ana test içinde yer alır. Peki, bu alerji testleri nasıl yapılır ve neden yapılır?

Prick Epidermal Test (Deri Pick Testi)

Deri pick testi en sık ve en kolay uygulanan testlerin başında gelir. Devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde uygulanırken, özel hastanelerde de ücretinin son derece düşük olduğu görülür.

Prick Epidermal Test genel olarak kolun iç kısımlarında, damarın net olduğu bölgelerde yapılır. Hasta koldan yapılacak kan testine uygun değilse, test için sırt bölgesi de kullanılabilir. Test öncesi, testin uygulanacağı bölge alkol yardımıyla temizlenir ve alerjen maddeler bölgeye damlatılır. Ardından damlaların olduğu bölgelere iğne yardımıyla ufak delikler açılır ve damlatılan maddelerin vücuda nüfuz etmesi sağlanır.

Testten sonuç alabilmek adına en az 20 dakika beklenir ve sonuçlar gözlemlenir. Eğer bölgede kaşıntı, kızarıklık ve kabarma gibi bir durum söz konusu değilse, kişinin alerji testi negatif çıkmış demektir. Aksine bu semptomlar ortaya çıkmışsa, uzman hekim tarafından kişiye bir alerji listesi verilir ve uzak durması gereken maddeler veya besinler bu listede yer alır.

Kan Testleri

Kan testleri, sık uygulanan alerji testlerinden biridir ve reaksiyonların fazla olduğu alerjik durumlarda uygulanır. Kişi herhangi bir alerjik reaksiyon nedeniyle hastaneye başvurmuş, muayene olmuş ve ilaç tedavisine başlamışsa, uygulanan ilaç tedavisi de sonuç vermemişse kan testlerine başvurulur.

Özellikle yoğun kaşıntı, kızarıklık ve kabarmaların geçmediği durumlarda kan testlerine başvurulur. Alerji testi denildiği zaman akla ilk gelen testlerden biri olan kan testinin sonucu 24 saat içerisinde belli olur. Bazı hastanelerde yoğunluk nedeniyle test sonuçlarında gecikme meydana gelebilir.

Patch Test (Yama Testi)

Alerji Testi Nasıl Yapılır?
Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Deri yüzeyinde egzama hastalığına benzer veya egzama alerjisi şüphesiyle yapılan testlerden biridir. Yama testi, sırt bölgesine yapıştırılan bantlar vasıtasıyla uygulanır. Bantlar birtakım kimyasallar içerir. Sırta yapışmasıyla birlikte derine nüfuz eder ve etkilerine bakılır. Eğer bantların bulunduğu bölgede ve çevresinde, kuruluk, kızarma ve kaşıntı yoksa, kişinin testi yüksek ihtimalle negatiftir. Eğer bu belirtiler söz konusuysa, kişinin egzama tedavisi görmesine karar verilir.

Tedavi sürecinde ilaçların yanı sıra, kişiye giymemesi gereken kıyafetler, tüketilen besinler ve bahar aylarında dışarı çıkmaması gerektiği konularında bilgilendirmeler yapılır.

Intradermal Test (Deri İçi Test)

Alerji testi yaptıran birçok kişinin karşılaştığı testlerden biri de deri içi test olarak bilinir.

Deri içi test, adından da anlaşılacağı üzere, derinin alt kısmına uygulanan bir testtir. Şırınga içerisine birtakım alerjen maddeler yerleştirilir ve iğne yardımıyla bu maddeler deri altına iletilir. En az 15 dakika beklendikten sonra bölgede veya vücudun herhangi bir yerinde semptom olup olmadığına bakılır. Eğer herhangi bir semptom ile karşılaşılırsa, hastaya tüketmemesi gereken besinlerin listesi verilir. Bu sayede alerjiden uzak tutulması sağlanır. Ayrıca reaksiyonu fazla olan hastalarda ilaç tedavisi de söz konusu olabilir.

Diğer Alerji Testi Türleri

Alerji testi genel olarak yukarıda saydığımız 4 ana test ile yapılır ancak bu testlerle de bazı hastalarda sonuç alınamayabilir. İşte böyle durumlarda yapılması gereken serum testleri, gıda testleri ve ilaç destekli deri testleri olabilir. Bu testlerle direkt olarak hastanın ne alerjisi ve neye alerjisi olduğu çözülmeye çalışılır.

Alerji Testi Kime Uygulanır?

Çocuklar, alerji testlerinin en çok uygulandığı bireylerdir. Özellikle bebekler 0-2 yaş arasında çoğu maddeye alerjik reaksiyon gösterebilirler. Semptomlar nedeniyle ebeveynlerin hastaneye başvurmaları durumunda birtakım testler uygulanır. Yukarıda yer alan çoğu test, daha düşük dozajlarla bebekler üzerinde gerçekleştirilir. Bebekken bu testlerin yapılması, bireyin ilerleyen yaşamında alerjilere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olur.

Yetişkinlere ise alerji testleri genel olarak yaşanan rahatsızlıklar sonucunda uygulanır. Öncelikle yaşanılan semptomlara bakılır ve alerji türü anlaşılmaya çalışılır. Sonrasında ise testler uygulanır ve bireyin test sonrası yaşamında nelere dikkat etmesi gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılır.

Alerji Testi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Soru: Alerji testi hastanenin hangi bölümünde yapılır? Hangi doktora başvurmam gerekir?
  • Cevap: Alerji testinizi yaptırmak adına devlet hastaneleri veya özel hastanelerin “Alerji polikliniklerine” başvurabilirsiniz. Eğer çevrenizdeki hastanelerde böyle bir poliklinik yoksa “dahiliye” polikliniği bu konuda size yardımcı olur. Muayene öncesi randevu gerekebilir.
  • Soru: Alerji testi can yakar mı?
  • Cevap: Alerji testlerinin herhangi bir türü can yakmaz. İşlemler çok kısa süre içerisinde halledilir ve ne olduğu dahi anlaşılmaz.
  • Soru: Test ne zaman ve ne sıklıkla yapılır ya da yapılmalıdır?
  • Cevap: Alerji testlerinizi sadece uzman hekim önerisi ile yapmanız gerekir. Hekim onayı olmadan test yapılmaz. Bu yüzden testin zaman ve sıklığının önemi yoktur.
  • Soru: Alerji testi aç karnına mı yapılır?
  • Cevap: Alerji testi yaptırmanız için öncelikle aç karnına doktora gitmeniz daha iyi olur. Test türüne göre aç veya tok olmanız gerekebilir. Eğer uygulanacak test türünde aç veya tok olmanızın önemi yoksa, en azından hastane kantini vb. yerlerden karnınızı doyurmanız mümkün olabilir.
  • Soru: Alerji testi sağlık ocağında yapılır mı?
  • Cevap: Alerji testinizi yaptırmak için sağlık ocağına başvurabilirsiniz ancak test işlemleri için yakındaki hastanelerden birine yönlendirilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu