HastalıklarNedirSağlık

Aleksitimi Nedir? Duygu Körlüğü Hastalığı

Duygu Sağırlığı hastalığı

Aleksitimi: Bireyin mevcut duygularından uzun dönemde uzaklaşması durumudur. Duygu körlüğü ismiyle de bilinmektedir. Bunun ile birlikte sosyal çevresini yitirmesini sağlayan Merkezi sinir sisteminde sonradan meydana gelen veya kalıtsal bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Aleksitimi’nin Belirtileri Nelerdir?

 

Uzun süreli duygu hissedememe

Tanımda da belirtildiği gibi aleksitimi beynin duygularımızı düzenleyen kısmında (Amıgdala) kısmında meydana gelen etkileri kalıcı veya süreli bir şekilde kendini gösteren bu hastalık kısa dönemli şoklar ile karıştırılmamalıdır. Bu hastalığı kişisel şok kavramından ayıran temel hastalığı duygu hissetmeme durumunun en az 3-6 aylar arası yaşanması gerekmektedir. Burada hasta yakınıysanız bu duygu durum bozukluğunu iyi bir gözlemle tespit edip hastaya veya muzdaribi olan kişiyseniz farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

 

Duygusal faaliyetlere karşı duyarsız kalmak

Duygu yabancılığı çekmek bu başlığı iyi bir şekilde anlaşılabilir bir hale getirmek gerekirse; Bir örnek ile açıklamak mümkün olacaktır.

Örnek olay: Ahmet, Zeynep, Ayşe üç arkadaş olmaktadır. Bu üç arkadaş yolda yürürken üşüyen bir çocuk görmüşler ve yolda hızlıca yürüyen bu üç arkadaş yavaşlayarak çocukla iletişim kurmuşlar ve üşüdüğünü farketmişler Ayşe ve Ahmet çocukla daha çok ilgilenirken Zeynep bu ilginin gereksiz olduğunu ifade ederek Ahmet ve Ayşe’yi dışlayarak önden hızlı bir şekilde yürümeye başlamıştır. Görüldüğü üzere Zeynep burada Aleksitimi hastası olan kişidir. Olaylara ve kişilere bakış açısı diğer iki arkadaşa göre farklıdır. Bu durum sadece bu olay için geçerliyse Zeynep aleksitimi hastası değildir. Fakat durum aile ve yakın çevresinde de böyleyse Zeynep’in aleksitimi hastası olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Öz - Vicdan farkındalık hastalığı
Öz – Vicdan farkındalık hastalığı

Vicdan farkındalığının olmaması

Genelde bu başlığı açıklayan birkaç örnek hayatımızın maalesef ki içindendir. İnsanlar vicdanlarının seslerini bastırarak bir yaşantı sürmektedirler. Bazıları bunu bilinçli yapsa da bu durum genel için öyle değildir. Bunun bir hastalık olarak kabul edilmesi kişinin iyileşmesi duygu durum bozuklukları yaşamasının önüne geçecektir. Bu hastalığa mensup olan kişiler vicdani muhakeme yetenekleri yok denecek kadar az olduğu, bazı bireylerde bu durum farklılık göstermekle birlikte böyle bir genelleme yapabilmemiz kısıtlı olanak çerçevesi içerisinde incelenmektedir.

 

Yaşanılan Duygularda ifade eksikliği

 

Duyguların tanımlanamaması, yaşanan olayların değerlendirilip sınıflandırılmaması durumu olarak açıklanmaktadır. Çok sevineceğiniz potansiyel olayda tepkisiz kalmanız bu başlığa örnek olarak uygun olacaktır.

 

Sosyal yaşantılarında sınırlılık görülmesi

Bu bütün psikolojik hastalıkların temelini oluşturan bir başlıktır. Sadece aleksitimi olarak durumun değerlendirilmemesi gerekmektedir. Ama aleksitimi de bu durum yaygın görülen duygu durum bozukluğu olarak değerlendirilmektedir. Bu durum bireyin içe dönük aktif bir birey olmasını engelleyen hastalığın temel sorunları arasında gösterilebilmektedir.

 

 

Aleksitiminin Görülme Sebebi Nedir?

Aleksitimi belirtileri
Aleksitimi belirtileri
 1. Çocukluk döneminde yaşanan taciz ve cinsel istismar olaylarının geneli
 2. Ailede yakın bir kişinin kaybedilmesinin vermiş olduğu uzun süreli şok durumu
 3. Kalıtsal faktörlerden dolayı hastalığın ileriki yaşlarda nüfus etmesi
 4. Aile içi şiddet olayları aleksitiminin görülme sebepleri arasındadır.
 5. Meslek ve yüksek iş stresi de bu hastalığın tetikleyicisi olarak gösterilmektedir.

 

Çocuklarda Aleksitimi kendini nasıl gösterir?

Çocuklarda Aleksitimi Hastalığı
Çocuklarda Aleksitimi Hastalığı
 1. Kural tanınmaması anne ve babaların verdiği cezaların önemsenmeden olumsuz davranış bozukluğunun devam edip kalıcı hale gelmesi
 2. Uzun dönem dalma boşluğa bakma davranışının gözlemlenmesi
 3. Arkadaşlık ilişkilerin zayıf olması ve çocuğunuzun arkadaş edinememesi
 4. Çocukta mevcut davranışların duygulardan bağımsız olması
 5. Çocuğun uzun dönemde kendini sevdirmemesi ebeveynleri tarafından sevgi gösterisinin yapılmasından rahatsızlık duyması çocuk grubunda (0-17) yaş aralığında sıkça rastlanan belirtilerdir.

 

Yetişkinlerde Aleksitimi kendini nasıl gösterir?

 1. Mevcut olaylara ilgisiz davranma, işe ve yaşantı tarzına odaklanmış bireyler olarak ortak özelliklerinin olduğunu ifade etmektedir,
 2. Bu tür psikolojik bozukluğu olan bireylerde yaygın olarak yüzeysel arkadaşlık kurdukları ve arkadaş ilişkilerinin sığ kaldığını görmekteyiz,
 3. Mevcut koşullara tepkisiz davranışlarıyla dikkatlerini üzerine çekerler
 4. Durumları stabildir. Hareket kabiliyetleri diğer bireylere oranla daha düşüktür.
 5. Mimikleri ve yüz ifadeleri sabittir. Ne Mutlu ne üzüntülü bir yüz ifadesi sergilerler.

 

Aleksitimi olan birey neler yapmalıdır?

 1. Öncelikle başarılı bir tedavi sürecinin başlaması için bireyin böyle bir hastalığının olduğunu kabul etmesi gerekmektedir.
 2. Durumun tespiti halinde aile üyeleri mevcut hastayı etkileyecek onun mevcut durumunu kötüye düşürecek davranışlardan kaçınmalıdır. Bu süreçte kesinlikle ısrarcı davranılmamalıdır.
 3. Hastanın mevcut durumunu farketmesi halinde bir psikoloğa başvurulması ve bilir kişi yardımıyla davranış terapisiyle tedaviye başlanması gerekmektedir.
 4. Psikoloğun tedavisine cevap verip vermemesi durumuna göre psikiyatrist alanındaki hekimlere başvurularak tedavi yardımı alınır.
 5. Hasta eski sağlığına döndüğünde iyi bir şekilde takip edilmeli mevcut davranışların yerleşmesi 3-12 ay arasındadır. Hastanın iyileştiğinden emin olunmadan psikolojik tedaviler sonlandırılmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu