GenelSağlık

Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri Nelerdir? Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri Nelerdir? Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu giderme konusunda birçok yanlış bilginin olduğunu görebilir ve hangi yöntemi uygulayacağınız konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Ağız kokusu son derece hassas bir konudur ve uygulanan yanlış koku giderme yöntemleri, kokuyu gidermekten ziyade ağız sağlığınızı komple daha kötü bir hale getirebilir. Şeker, sakız, hap, sprey gibi daha birçok ürün ağız kokusunun giderilmesi adına sıklıkla tercih edilebilir ancak pek bir işe yaramazlar. Bunlar ağız kokusunun giderilmesi konusunda uygulanan geçici yöntemler olarak bilinirler. Bu nedenle kalıcı yöntemleri araştırmak ve bu yollara başvurmak gerekir. Peki, ağız kokusunun giderilmesi konusunda ne gibi yöntemlere başvurulur? Etkili yöntemler nelerdir?

Diş Sorunlarının Ortadan Kaldırılması

Ağız kokusu giderme konusunda kalıcı bir sonuç almak istiyorsanız mutlaka diş sorunlarınızı ortadan kaldırmanız gerekir. Diş çürükleri, diş eti sorunları ve diğer ağız sorunları, ağızda direkt olarak kokuya neden olan unsurlar olarak bilinirler. Ayrıca düzensiz ve sağlıksız beslenmek, bu sorunlarla birlikte ağız kokusunun dozunu arttırır. Bu durumun önüne geçebilmek adına mutlaka en yakın diş hekimine gidip, muayene olduktan sonra gerekli tedavileri uygulamanız gerekir.

Diş problemlerinin giderilmesi ağızda oluşan çürüklerin neden olduğu kokuların tamamıyla sona ermesine yol açar. Diş problemlerinin giderilmemesi ise sorunların ve kokunun çok daha farklı boyutlara taşınmasına neden olur.

Diş Fırçalama Alışkanlığı Edinmek

Ağız kokusunun belki de ne büyük nedenlerinin başında diş fırçalamamak gelir. Dişlerin düzenli ve düzgün bir şekilde fırçalanmaması, direkt olarak ağızda yemek artıklarının bakteri oluşumuna yol açmasına ve diş plaklarının ortaya çıkmasına yol açar. Bu durum da ağızda ciddi bir kokunun oluşması için yeterlidir. Düzenli olarak diş fırçalamak ise ağız yapısını korur ve yemek artıklarının ağızdan tamamıyla uzaklaştırılmasına yol açar. Yemek artıkları ağızda çürümez ve kokuya neden olmaz. Ayrıca dişinize ve diş etlerinize zarar vermez. Bu durum da kokunun büyük ölçüde önüne geçer. Bu nedenle gün içerisinde yemeklerden sonra mutlaka diş fırçalamak ve diş fırçaladıktan sonra da yemek yememek büyük önem taşır.

Bol Bol Su İçmek ve Ağzı Nemli Tutmak

Ağız Kokusu Giderme
Ağız Kokusu Giderme

Ağız kokusu giderme konusunda asıl dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ağzın kuru kalmamasıdır. Ağzın kuru kalması durumu da aşırı derecede ağız kokusuna yol açabilir. Ağzın nemli kalmasının tek yolu ise sürekli olarak su içip hem vücudun su ihtiyacını karşılamak hem de ağzın kokusunu almaktır. Su içmek bir nebze de olsun ağzın temizlenmesine de yardımcı olur. Bu nedenle bol bol su tüketmek, ağız kokusunun giderilmesi konusunda etkili yöntemlerden biridir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu